Xavier Baumaxa a Hněddé smyčce natočili společnou desku

Lubos-Prochazka

Písničkář Xavier Baumaxa po Dementour s Honzou Homolou z Wohnoutů opět vystupuje se svou doprovodnou kapelou Hněddé smyčce. Za týden, v úterý 13. dubna, koncertují v pražském Lucerna Music Baru, kde pokřtí společnou novou desku Coveranto.

Xavier Baumaxa vydával cédéčka vždy na apríla v lichý rok. Po albech Fenkám (2003), Buranissimo forte (2005), Retrofutro (2007) a Desperanto (2009) teď folkový buránek porušuje tradici a vydává novou desku hned po roce od posledního počinu. Nutno ovšem dodat, že nejde o klasickou řadovou desku.
Album, jež dostalo název Coveranto a obsahuje 15 tracků, vzniklo ve spolupráci právě s Hněddými smyčci a najdeme na něm řadu Xaviho známých songů. "Deset skladeb již vyšlo na předchozích Xaviho řadových albech a pět skladeb bude zbrusu nových. Všechny mají nová smyčcová aranžmá, která napsali členové Hněddých smyčců, houslista Jan Valta a violista Filip Kimel. Z již ověřených hitů se zde objeví například Ozajstný hip-hop, Romale rap, Lidé z malých vesniček, Muž, který prohrál, Špulka a já či Pažitka," píše se na Xaviho webu.

Poslechněte si Ozajstný hip-hop s Hněddými smyčci

Pozvání na desku přijala i zpěvačka a kytaristka Lenka Dusilová, Honza Homola ze skupiny Wohnout či fenomenální beatboxer Nasty. Do jedné z písní šeptá i známý ukrajinský básník Em Rudenko. "Vrcholem alba je píseň Umělci, ve které zpívají Dan Bárta a Oto Klempíř ze skupiny J.A.R. a Matěj Ruppert (Monkey Business).
Coveranto přitom plánoval Baumaxa vydat už loni, ale kvůli některým autorským právům to neklaplo. Na netradiční kolekci skladeb se tedy můžeme těšit až teď.

Poslechněte si Pozor, Jazz od Baumaxy a Hněddých smyčců

Xavier Baumaxa + Hněddé smyčce
Kde:
Lucerna Music Bar, Vodičkova 36, Praha 1
Kdy: 13. dubna
Čas: 21.00
Vstupné: 200 Kč v pokladně Lucerna Music Baru