Zemřel Jiří Krytinář, jeho smrt prý vyšetřuje policie

Redakce

Ve věku 68 let v úterý náhle zemřel herec Jiří Krytinář, který si zahrál ve více než stovce filmů či seriálů a desítkách divadelních představení. Oznámení rodiny poskytl hercův manažer Miroslav Kadlec. Krytinář trpěl od dětství těžkou poruchou růstu, měřil 120 centimetrů. Byl označovaný za nejmenšího českého herce. Podle neoficiálních tvrzení podlehl plicní embolii, ale policie dosud šetří, zda nedošlo k násilné smrti, uvedl web Expres.cz.

Krytinář se vyučil hodinářem, ale živil se tak jen osm let. Poprvé se na plátně objevil v roce 1969 v komedii režiséra Ladislava Rychmana na námět jedné z povídek Josefa Škvoreckého Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc.

Přes 30 let měl stálé angažmá v dětském loutkovém divadle v Praze. Vedle domácích filmů, jako Tři oříšky pro Popelku, Tři veteráni nebo Bathory, se objevil i v zahraničních produkcích. Například v americkém velkofilmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian hrál se svou dcerou Janou trpaslíky. Lidé ho znali také ze seriálu Hospoda, nezapomenutelný byl i jeho Mekota v populární televizní Arabele.

„Vždy jsem do budoucna hleděl s nadějí, elánem a energií – problémy s malým vzrůstem nemám. Nikdy jsem nechtěl sedět v koutku a litovat se; nejsem zvyklý brečet,“ řekl herec před šesti lety.

Krytinář se vedle herectví věnoval i charitě a v roce 2009 vydal knihu vzpomínek Dívám se vzhůru.