5 aplikací k plotně anebo Jak vařit líp než Láďa Hruška

karolinabranikova

Vaření je jedním z nejoblíbenějších sportů, který v posledních letech obsadil televizní obrazovky. Kuchařům obklopeným desítkami misek s nejrůznějšími ingrediencemi se dostalo pozornosti srovnatelné s hollywoodskými hvězdami a nad jejich pokrmy ukáplo několik litrů slin. Objevte s námi sladká i vypečená tajemství známých šéfkuchařů a jejich aplikací!

Miluji vaření

Návody, hodnocení, komentáře, rychlovky i několikachodová menu a navíc v češtině. Mobilní verze webu Miluji vaření obsahuje recepty a zkušenosti od českých držitelů michelinských hvězd Zdeňka Pohlreicha nebo Romana Pauluse, ale i od normálních smrtelníků bez hvězd, kteří prostě jen rádi vaří. Vybrat si můžete z několika tisíc jídel od předkrmů až po hlavní chody, přečíst si přesné postupy na jejich přípravu nebo zjistit, kolik kalorií vám přidá v pečená husička se zelím a knedlíky. Recepty můžete hodnotit a komentovat nebo shlédnout jednoduché videorecepty. Aplikace se snaží razit krédo, že vaření není za trest a a že láska prochází žaludkem, což dokládá bezpočtem šťavnatých fotografií. K dispozici v Google Play zdarma. 

Recepty Ládi Hrušky

Je libo zmrzka z hladké mouky a olivového oleje? Sushi z toastového chleba či  bramboráky z chleba? Znalci už tuší, že první věty míří do sedmého kruhu pekla za sporákem. Kdysi WC inspektor, dnes kuchař Láďa Hruška nedávno upekl svou první knižní kuchařku a teď se snaží český trh zadávit i mobilní aplikací. Všechy rychlé a levné výtvory tak najdete ve smartphonu řazeny dle kategorií jídel, a to s přesnou kalkulací, návodem na přípravu a českou výslovností, jako třeba [lazaně]. K tomu ještě fotografie a videa s Láďou, abyste mohli sledovat mistra při práci a neunikl vám jediný pohyb ze znásilňování české i světové gastronomie. A pokud se chcete udržovat stále v obraze a vědět o každé nové kuřecí bábovce, aplikace vám bude zasílat push oznámení s každým přibyvším receptem. Aplikace je zatím ke stažení bohužel (nebo bohudík) jen pro operační systém Android za 19,50 Kč. 

Gordon Ramsay Cook With Me

I vyhaslá hvězda, známá především z kuchařské reality show Hell’s Kitchen, má svojí appku. Cholerický Skot Gordon Ramsay stačil během několika sérií vyděsit a psychicky zlikvidovat desítky kuchařů, ale na fotce v ikoně aplikace se tváří jako štěně, které vám právě roztomile načůralo do boty. V databázi má něco přes sto receptů toho nejlepšího z britské i celosvětové kuchyně. Několikanásobný micheliňák kromě toho přidal k vymazlených receptům, řazených dle časové náročnosti, typu jídle nebo ingrediencí, i video návody a rady k různorodým kuchyňským činnostem. Ale dívat se za 4.99$, jak se podle Ramsayho správně krájí chili papričky, se nám zdá přece jenom trochu moc. Posuďte sami. Ke stažení v App Store

Jamie’s 20 Minute Meals

I když Británie není zrovna královstvím gastronomie, narodil se zde i další světoznámý kuchař. Otravně sympatický Jamie Oliver už několik let vaří na televizích obrazovkách, učí malé Angličánky jíst zeleninu a vydává aplikace. Mimo několika desítek receptů vám Jamie na videích vysvětlí, jak co krájet, co mít v kuchyni a kterým směrem správně míchat, abyste zjistili, že to nejspíš celý život děláte špatně. Nepropadejte panice, protože recepty na jeho dvacetiminutovky si můžete přečíst i bez instruktáže nebo spravíte chuť při prohlížení stylově nafocených jídel. Grafiku a uživatelské prostředí aplikace si zamilujete natolik, že se dobrovolně přiučíte i pár slovíček z anglické kuchyně. Za appku Jamie’s 20 Minute Meals si App Sore i Google Play účtují asi 180 korun. Jablíčkáři ale mohou zkusit i appku Jamie Oliver’s Recipes, která je britského blonďáka taky plná a navíc zdarma. 

Nigella Quick Collection

A do třetice zavítáme na ostrovy Jejího Veličenstva královny Alžbety II., tentokrát za novinářkou z nedělních novin The Sunday Times Nigellou Lawson. Protože ráda jí, začala vydávat jednu kuchařku za druhou, měla vlastní TV pořad o vaření a zasedala v porotě kulinářské soutěže. A logicky pokračuje aplikací. Nigella ráda radí hospondyňkám, jak uvařit dobré jídlo a nestrávit u trouby celý život. Appka se tak hemží samými rychlovkami a narozdíl od aplikací jejích kolegů překypuje recepty na pečené sladkosti i slanosti. A protože jde o praktickou ženu, která ví, že se na obrazovku telefonu nedá sahat s prsty ulepenými od těsta, můžete aplikaci ovládat hlasem. Video instrukce a kuchyňská moudra jsou i tady samozřejmostí. Aplikaci si můžete pořídit v App Store za 5.99$.