5 tipů: Rozšiřte si obzory pohledem z tuzemských rozhleden

karolinabranikova

Život se nejlépe bere s nadhledem z výšky několika metrů nad zemí. Povzneste se nad pozemské starosti a vyšplhejte s námi na pět rozhleden, které vám otevřou oči a umožní pozorovat českou krajinu z nové perspektivy.

Cimrmanova rozhledna

V obci Příchovice, ležící asi 30 kilometrů od Jablonce nad Nisou (a daleko od Českých Budějovic), stojí rozhledna nesoucí jméno českého velikána. Stavba Majáku Járy Cimrmana byla podle návrhu architekta Martina Rajniše dokončena v roce 2013 a je tedy nejmladší rozhlednou Jizerských hor. Na necelých 24 metrů vysokou rozhlednu ze dřeva vede 115 schodů a kromě výhledu na sever i na jih z ní údajně můžete dohlédnout až do géniovy rodné vesnice Liptákov. Ten ale většinou zůstává v oparu stejně jako socha „Jára Cimrman v mlze“ v nedalekém Tanvaldu. Ještě před dobytím vrcholu se nezapomeňte zastavit v prvním oficiálním muzeu, do kterého cimrmanologové z žižkovského divadla nashromáždili předměty mapující život vynálezce, dramatika, cestovatele a skladatele. Nechybí tu mistrova busta, poničená jloubočníkem Lešnerem, šaty z jedho dívčího období, expozic malotřídky, ve které Cimrman vyučoval nebo portrét (středoškolského) profesora Ericha Fiedlera.  

Hraniční vrch

Co podniknout s nefunkčními ocelovými věžemi pro přenos telefonního signálu? Obyvatelé Města Albrechtice v Moravskoslezském kraji ukázali patřičnou vynalézavost a v roce 2011 je proměnili v rozhlednu. Vlastně rozhlednu 2v1. Ocelová dvojčata jsou ve výšce 25 metrů spojena lávkou, a protože mají oddělené vyhlídkové plošiny, můžete porovnávat, ze které věže je lepší pohled. Pouhých 149 schodů vás dělí od výhledu na Jeseníky, Krnovsko, Opavsko a šmírování polských sousedů. K netradičnímu párku se dostanete po modré přímo z Města Albrechtice a cestou můžete svézt mašinkou po prastaré osoblažské úzkokolejce.

Foto: Web Města Albrechtice

Boubín

Abyste se dostali na rozhlednu Boubín, budete se nejdřív muset vyšplhat na vrcholek stejnojmenného kopce, a to do celých 1362 metrů nad mořem. Jedenadvacet metrů vysoká dřevěná stavba se v roce 2004 stala nejvýše položenou tuzemskou rozhlednou ( pokud nepočítáme televizní vysílač na Pradědu), a tak si můžete být jisti kvalitním výhledem do šumavského okolí. Kromě Novohradských hor si z jejího vrcholku prohlédnete i Lipenskou přehradu, nedaleký vrch Bobík, Hlubokou nad Vltavou, nejvyšší šumavskou horu Plechý a při dobré viditelnosti i 200 kilometrů vzdálené Aply. I přesto, že je stavba 11 let stará, se na její výstavbě podílely koňské povozy. Do chráněného prostředí Boubínského pralesa měla totiž těžká technika zakázaný přístup, a tak smrková rozhledna vzniklad čístě eko způsobem, stejně jako dřevěný chodík, který k ní vede. Nejlépe se k ní dostanete po pětikilometrové modré trase z nejvýše položeného nádraží Kubova Huť.

Foto: Shutterstock

Kurzova věž

Za rozhlednou na Čerchově, nejvyšším vrocholu Českého lesa, Vratislav Pasovský a Vilém Kurz – dvojice profesionálních turistů, která se mimo jiné zasloužila i o vznik Petřínské rozhledny. I když se tu devatenácti metrová kamenná věž tyčí přes sto let, plně zpřístupněna byla až v roce 2000. Doplatila totiž na své umístění v hraničním pásmu a během let byla zkonfiskována německou i českolovenskou armádou, po kterých tu zůstaly ruiny neestetických vojenských staveb. Naštěstí se jim vaše oko může vyhnout a zaměřit se na vrholky Šumavy a Krušných hor, Slavskovský les, Plzeň a při troše štěstí i na  sousední Alpy. K výhledu se dostanete po čtyřkilometrové cestě z Capartic, která je pečlivě značená modrou a zelenou značkou. 

Foto: Pavel Košárek

Semenec 

Trpasličích rozhleden je u nás kupodivu hned několik. Do našeho výběru se ale dostala ta ze Semence, nedaleko Týna nad Vltavou, z jejíhož 5 metrů vysokého vrcholku se můžete rozhlédnout od okolí Jihočeského kraje. Skromně stojí na skále nad soutokem Vltavy s Lužnicí na místě bývalého popraviště, kterému místní výmluvně přezdívají Na Spravedlnosti. Po zdolání 21 schodů dohlédnete na město, meandr Vltavy, nedaleký vrchol Semenec a „malebný“ obrys jaderné elektrárny Temelín. K rozhledně se pohodlně dostanete autem nebo pěšky přímé z Týnu po červené nebo žluté turistické značce. 

Foto: Vlastimil Vozka