5 tras na rychlé výběhy do pražského okolí

karolinabranikova

Každý rodilý i domestikovaný Pražák ví, že běhání je in. Běhání ve stínu Krčského lesa je zábava hlavně ve chvíli, kdy najdeme pohodlný spoj, který nás v bezpečí dopraví domů. Poznejte s námi stezky, na kterých budete objevovat zapomenuté památky a potit hříchy velkoměsta.

Přírodní park Košíře – Motol

Délka: 1 – 3 km povrch: lesní cesta a krátké úseky asfaltky, terén: členitý

První trasa se ukrývá na kopcích Prahy 5 v Přírodním parku Košíře – Motol. Náročností i délkou se hodí spíš pro začátečníky a středně pokročilé běžce, ale ani profíkům nic nebrání v malém výklusu romantickou krajinou. K parku si můžete vyklusnout z rušné Plzeňské, čímž si si celou trať prodloužíte zhruba o 1,5 kilometru a navíc naberete i pár metrů nadmořské výšky. Línější sportovci se pak mohou dovézt až k Cibulce a z autobusu doslova vpadnout do lesa. Lesoparčík je protkán několika původními i umělými zříceninami, stavbami a sochami. Například Čínský pavilon z poloviny 19. století už zde za pár let díky svému značně obouchanému stavu nemusí být. Vyběhnout si můžete i na 13,5 metru vysokou rozhlednu, ze které se vám zjeví krásný pohled na zalesněné vršky motolského okolí. Trasa je ideální pro jarní a letní běh, protože hustý stromový porost poskytuje upocenému tělu příjemný chládek a voňavý vzduch. 

5 aplikací, se kterými poběžíte pro radost i vítězství

Divoká Šárka

Délka: 5 km, povrch: asfaltka, terén: členitý
Až na začátku dubna začne jezdit metro A do stanice Nádraží Veleslavín, obujte na nohy kecky, natáhněte triko a trenýrky a vyjeďte si zaběhat do Divoké Šárky. Tahle přírodní rezervace nabízí desítky různých tras a stezek, které se dají libovolně kombinovat. Trasy vedou poindiánsku mezi skalami, smíšeným lesem, podél neklidného Šáreckého potoka i po asflatce, vždycky je ale třeba počítat s určitým převýšením, hlavní trasa totiž vede údolím, do kterého a ze kterého se musíte nějak dostat.
Na pětikilometrový okruh nastupte u sportovního areálu SK Aritma Praha, asi deset minut chůze od stanice metra. Pak stačí, když se budete držet asfaltky; nejprve strmě klesá, ale pak se vine podél potoka a mezi skalami směrem k pěknému přírodnímu koupališti u Veselíka (naproti se můžete občerstvit v restauraci Dívčí skok). Cesta pokračuje až k nádrži Džbán, vede po jeho hrázi a obchází ji z pravé strany. Doběhnout můžete v podstatě na místo, odkud jste vystartovali, odpojit se ale lze i o trochu dříve – u libockého hřbitova u stanice tramvaje Divoká Šárka. Fajnšmekři trasu zvládnou třeba i s kočárkem před sebou. Bude to ale docela dřina. Pro kola je pak trasa ideální.

Divoká Šárka naproti Dívčímu skoku/Foto Hana Slívová

Ze Stromovky do Klecánek

Délka: 6 km, povrch: asfaltka, terén: rovina

Až vás přestane bavit pobíhání po Stromovce, prodlužte si trasu podél Vltavy až do Klecánek. Začíná za Trojským mostem, vede kolem Trojského zámečku a má několik výhod: cestou minete zoologickou zahradu, do které je z asfaltky vidět, nabízí prvotřídní výhled na zříceninu Baba na druhém břehu řeky, běh vás nebude stát moc sil, neb trasa vede více méně po rovině, a když doběhnete až do Klecánek, na druhý břeh – tedy do Roztok – vás sveze za pár korun (s Openkartou) loďka se sympatickým panem převozníkem. Přívoz jezdí dvakrát do hodiny, z Roztok pak se pak ke stanici metra A Dejvická dostanete autobusem nebo vlakem do nové zastávky v Podbabě. Kdo by se potřeboval po trase občerstvit, může volit z několika zahrádek. Pozor na úraz: trasa, po které poběžíte, je cyklostezka, již využívají i nepříliš zdatní bruslaři.

Hostivařská přehrada

Délka: 1 – 7 km, povrch: zpevněná lesní cesta, asfaltka, terén: rovina s mírným převýšením

Teď máme tip pro milovníky kopců. Trasa kolem Hostivařské přehrady, největší pražské vodní nádrže, je oblíbená hlavně díky rozličnosti terénu. Vybrat si můžete hned ze tří různě dlouhých tratí, a to třeba podle toho, jak vás dnes bolí běžecká kolena. Nejkratší kilometrovka vede místním lesoparčíkem a je vhodná pro začátečníky, krátké joggingy nebo sprintové rychlovky. Střední a delší okruh, měřící 3 a 7 kilometrů, nadchnou vytvralostní běžce, kteří se rádi kochají krajinou a odleskem vodní hladiny. Probíháte kolem Bitoče, lanového centra a přes louku. Trasa je díky dobrému povrchu a jen mírnému stoupání vhodná i pro rodiče s kočárky. A kdyby vašemu potomkovi k usnutí nestačilo ani 7 kilometrů houpavé jízdy, můžete kroužit kolem přehrady až do aleluja. 

 

Kunratický les

Délka: 6 – 14,5 km, povrch: lesní cesta, asfaltka terén: rovina, členitý terén

Do Kunratického lesa se dostante přímo ze stanice céčkového metra Roztyly, odkud se napojíte na běžeckou trať Velké Kunratice. Na ploše o více než 300 hektarech minete zříceninu Nového Hradu, který zde nechal vybudovat Václav IV., a když budete mít stěstí, potkáte zde i stáda volně pobíhajícíh muflonů. Udržované cesty jsou ideální pro kondiční běh nebo cykloturistiku.
Kratší trasa vede ze stanice metra C Kobylisy přes čtvrti Kobylisy a Libeň. Cestou se můžete kochat Libeňským zámečkem nebo místem spáchaní atentátu na Heydricha. Šestikilometrový orkuh končíme na Palmovce, odkud se pohodle dovezeme tramají nebo metrem až domů.
Pro offroaďáky, kteří preferují běh o samotě, máme 14,5 kilometru dlouhou trasu. Vyběhnout můžete z Chodova a opustit hlavní stezku, abyste se vzápětí schovali v lesísch. Zhruba na úrovni IKEMU si můžete zařádit v pořádně členitém terénu a vybíhat po téměř neviditelných lesních cestičkách, kamenitých korytech nebo vybíhat strmé svahy. Tepovka vám tady vylítne na maximum a vaše adrenalinová dušička se bude tetelit spokojeností. Když si místní terén pečlivě naběháte, můžete se v listopadu zúčastnit krosového závodu Velká kunratická, která již od roku 1934 končí sezónu tuzemských běžeckých soutěží. Ovšem buďte rychlí u registrace, místa na legendární trasu „přes Hrádeček“ mizí rychlostí blesku.