Česká taneční kinematografie udělala První krok


První krok je název nového českého seriálu, který se objeví na televizních obrazovkách letos na podzim. Poprvé v tuzemské historii se jedná o seriál taneční! Ve třinácti dílech budou diváci sledovat osudy profesorů a studentů taneční akademie. O samotný tanec rozhodně nebude nouze. Nespočet stylů od baletu až po hip hop předvedou známí tanečníci, pohybové nadání ukážou i herecké hvězdy jako Světlana Nálepková, Klára Issová nebo Pavel Kříž.

Příběhy jednotlivých postav se odehrávají na vyšší taneční škole, jejíž ředitelku hraje Veronika Žilková. Jak to tak u seriálů bývá, na paškálu jsou zejména vzájemné vztahy profesorů a studentů a jejich každodenní lidské problémy. Klára Issová, která ztvární hlavní postavu studentky, řeší například závislost na alkoholu, studenti se připravují na vystoupení v muzikálech Vlasy a Pomáda, divák se může těšit i na milostné zápletky.

Na balet má Issová dublérku
Příznivci tance mohou jásat. Dějem seriálu První krok pravidelně prostupují taneční scény, navíc se v každém díle objeví jedna velká choreografie. Za veškeré taneční dění zodpovídá choreografka Dana Gregorová, která kdysi stála u zrodu legendární skupiny UNO. Ke spolupráci si přizvala další osobnosti české taneční scény: Miroslav Olšavský měl na starosti hip hop, Carli Jefferson body drumming (styl, který vytváří rytmus pomocí lidského těla) a Linda PokornáJAD Company afro dance. V seriálu se objeví celé spektrum tanců, salsa, balet, tango i jazz. O kvalitu pohybových kreací se zasloužila opět zvučná jména jako bratři Bubeníčkovi, sólista Národního divadla Alexandr Kacapov nebo tanečník, herec a DJ Dominik Turza. Kvůli obtížnosti choreografií bylo nutno některé herečky dublovat. Dvojnici pro balet využila třeba již zmíněná Klára Issová.

Seriál podle španělského vzoru
Formát seriálu a práva na jeho vysílání odkoupila TV Nova od Španělů, kteří slavili s tamní verzí Un Paso Adelante ohromný úspěch. Seriál se probojoval i mimo další španělsky mluvící země, například do Francie a Německa. Scénář na Nově pouze upravili do českého prostředí.  Do režisérské židličky usednuli hned dva režiséři, Jiří Vejdělek a Ján Sebechlebský. Natáčení probíhalo od prosince 2007 do letošního jara, a to v holešovických ateliérech. „Bylo to fyzicky i psychicky náročné pro všechny,“ řekla Dana Gregorová. K televizním divákům má přijít První krok letos na podzim; jestli však dosáhne úspěchu španělského Un Paso Adelante, to nikdo neví.