Tipy na zdravé jídlo: Farmářské aplikace vás dovedou k těm nejlepším produktům u nás

karolinabranikova

Propadli jste ovoci a zelenině ze zahrádky a masu ze zvířat, která viděla modrou oblohu i zelenou trávu? Farmářské výrobky sklízí úspěchy a na poli potravin si získávají čím dál tím větší prostor. Chcete vědět, kde najdete ta nejlepší vajíčka, víno pěstované s láskou a domácí chleba? Zeptejte se aplikací!

Farma v kapse

Do rodiny tuzemských food aplikací nedávno přibyl nový přírůstek. Webová a mobilní Farma v kapse je tu pro všechny, kteří neradi kupují plastová rajčata ze supermarketů a potrpí si na regionální produkty. Ať už jste kdekoli, Farma v kapse vám pomůže najít nejbližšího farmáře, který se s vámi rád podělí o to nejlepší ze svých chovatelských a pěstitelských počinů.

Aplikace má v kapse přes tisíc prodejních míst, a to jak farmářské obchody a trhy, tak u cesty, po které zrovna jedete. Díky jednoduchému filtru na mapě České republiky hravě zjistíte, která z prodejen je vám nejblíže, co v ní najdete, její přesnou adresu, kontaktní údaje nebo otevírací dobu. Vyhledávat produkty můžete také podle typu potravin. A sortiment je široký. Najdete tu masné výrobky, ovovce a zeleninu, bylinky, vejce, mléčné výrobky, pečivo, alko i nealko nápoje, sušené plody nebo med. 

Do služby se mohou zapojovat i sami farmáři, zahrádkáři, vinaři a pěstitelé všeho druhu a jejich hodnocením můžete pomoci ke zkvalitňování celé služby. Aplikace je také šikovným nástrojem k získávání informací o skladování potravin nebo způsobu přípravy a nechybí ani blog s čerstvými novinkami a aktualitami o farmářském dění. 

Aplikace je ke stažení zdarma pro zařízení s operačním systémem iOS a Android

Adresář farmářů

V loňské sezóně se zrodila další farmářská služba Adresář farmářů. Stejně jako její mladší konkurent funguje v desktopové i mobilní verzi a pomáhá spojovat farmáře s jejich přímými zákazníky. Na svědomí ji má Hnutí DUHA, které aplikaci spustilo ku příležitosti Mezinárodního roku rodinného farmaření. Ano, každý den i rok je co oslavovat, dokonce i rodinné farmaření. 

Narozdíl od Farmy v kapse bere Adresář farmářů slovo bio o něco vážněji. Na seznamu více než šesti set prodejních míst najdete kromě farem a tržišť i tzv. biokluby, ve kterých můžete nakupovat přímo od prověřených farmářů z blízkého okolí a přesně tedy víte, čí mrkev právě chroustáte. Ve filtru dokonce objevíte i výraz KPZ. Nejedná se o krabičku poslední záchrany s rajčetem, okurkou a kloubáskou, ale o Komunitní podporované zemědělství. Tak se alespoň dozvíte něco málo z farmářské terminologie. 

U jednotlivých prodejen a farem najdete informace o aktuálních produktech, o pěstitelích a chovatelích i o doplňkových aktivitách, jako například prohlídka farmy nebo krmení zvířat. 

Aplikace je zatím dostupná pouze pro operační systém Android zdarma. 

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit