Michael Jackson zemřel * Tereza Pergnerová: Bůh ho smrtí ochránil


Padesátiletý bývalý král světového popu Michael Jackson ve čtvrtek večer našeho času nečekaně zemřel v kalifornském Los Angeles. Nad ránem to oficiálně potvrdil místní Ústav soudního lékařství. Termín pohřbu zatím nebyl určen. Koule.cz přináší obsáhlé zpravodajství z Los Angeles i z České republiky. Zvukové zpravodajství vysílají rádia Frekvence 1 a Evropa 2. Jacksonova smrt dokonce upozadila v Česku zpravodajství ze severu Moravy, kde v týdnu zabíjela ničivá povodeň.

Fanoušci M. Jacksona před nemocnicí Foto ČTK/Reuters

Lékaři prohlásili Michaela Jacksona za mrtvého přesně ve 14:26 místního času, tedy ve 23:26 středoevropského letního času. "Byl přijat už v bezvědomí. Lékaři nenahmatali puls," uvedl Fred Coral z ústavu soudního lékařství. Očekává se, že pitvu lékaři provedou už dnes. "Michael utrpěl brzy odpoledne srdeční zástavu a lékaři nebyli schopni ho oživit," napsal server TMZ.com. Podle serveru byl zpěvák mrtvý už před příjezdem sanitky. Úřady ale varují, že může trvat celé týdny, než lékaři oznámí přesnou příčinu zpěvákovy smrti. Podle nich bude pravděpodobně nutné čekat na výsledky toxikologických testů. Ty určí, jestli Jackson neměl v těle drogy, alkohol nebo předepsané léky.

Facebook, YouTube a Google kolabují
Na video serveru YouTube je nově Michaelu Jacksonovi věnována sekce "Zaměřeno na…". Návštěvníci se v ní mohou podívat na desítky zpěvákových videoklipů. Na Facebooku zase vznikla skupina příznivců zesnulého zpěváka, která má od jeho smrti už kolem 48 tisíc členů. Kliknětezde. Internetový vyhledávač Google podle některých zpráv v prvních hodinách po oznámení Jacksonova skonu pod náporem lidí kolaboval.

Tereza Pergnerová: Cítila jsem, že se něco stalo
Moderátorka Tereza Pergnerová, momentálně na mateřské dovolené, se s Jacksonem osobně setkala během jeho pobytu v Praze v září roku 1996, kdy koncertoval na Letenské pláni. Tehdy Pergnerová uváděla televizní histparádu Eso a tak byla Jacksonovi na blízku. Kouli.cz Pergnerová dnes dopoledne exkluzivně napsala. "Včera jsem cítila, že se něco stalo. Dnes ráno jsem si tu informaci přečetla a cítím smutek, tíhu… Bůh ho ale smrtí ochránil od všech šmejdů! Umřel s vědomím, že to dokázal, vyprodal tour a našel sílu," napsala v SMS zprávě Pergnerová.
Podívejte se, jak se s Michaelem Jacksonem loučí jeho fandové

Odchodu Michaela Jacksona litují i další postavy českého showbusinessu. "Jsem velice smutný, intenzivně jsem s ním prožil všechny jeho desky, sledoval jsem do poslední chvíle každý jeho krok. Je to veliká ztráta," řekl ČTK hudebník Roman Holý známý z projektů Monkey Business, J.A.R. nebo Sexy Dancers. Nejen na jeho hlas, ale také na videoklipy, spolupráci s Paulem McCartneyem nebo tanec nikdy nezapomenu," dodala zpěvačka Petra Janů.

Thriller Michaela Jacksona

http://www.youtube.com/watch?v=9Xs9OQHpwDE

Smrt před začátkem comebackových koncertů
Kontroverzní Jackson měl 13. července odstartovat v Londýně sérii koncertů plánovanou až do března 2010. Celkem mělo jít o 50 vystoupení, o kterých měli Jacksonovi příznivci obrovský zájem. Po vstupenkách byla taková poptávka, že se vyprodaly během několika hodin. Současně se ale v posledních měsících spekulovalo o Jacksonově rakovině kůže a také nutné transplantaci plic, a to vše před zahájením velkého comebackového projektu. Podle deníku London Evening Standard majitelé lístků na Jacksonovy britské koncerty dostanou vstupné zpět, ale podle experta hudebního časopisu Billboard Raye Waddella to bude "nákladný a chaotický proces". Ať se stane cokoli, budou muset promotéři AEG Live a jejich partneři vrátit veřejnosti 51 milionů liber – tedy cca1,5 miliardy korun.

Hasiči, kteří byli jako první o Jacksonově srdeční zástavě spraveni

Co se dělo po oznámení úmrtí

Podle agentury AP se okamžitě po zprávě o Jacksonově smrti začaly shromažďovat u budovy losangeleské kliniky UCLA stovky zpěvákových příznivců. "Zástup roste každou minutu, někteří lidé pláčou," konstatuje AP. Situaci sledují ze vzduchu vrtulníky zpravodajských agentur.  Do nemocnice už přijeli někteří příslušníci Jacksonovy rodiny včetně jejího mluvčího, advokáta Briana Oxmana. Ten řekl CNN, že "všichni se s pláčem shromáždili v nemocničním pokoji".
Podle Oxmana zřejmě souvisí Jacksonova smrt s jeho přípravou na nadcházející sérii koncertů v Londýně. V rozhovoru pro CNN Oxman prohlásil, že Michael konzumoval posilující prostředky a jeho úmrtí "není nic neočekávaného…, vzhledem k lékům, které užíval". Jacksonovou smrtí není překvapen ani jeho bývalý mluvčí Michael Levine. "Michael sledoval neuvěřitelně nebezpečnou a často sebezničující cestu, a to už celé roky. Jeho talent byl neoddiskutovatelný, ale jeho postoj k pravidlům tohoto světa také. Žádný člověk nemůže vydržet tak obrovský stres," řekl Levine. Michaleův bratr Jermaine, který je oficiálním mluvčím rodiny, na tiskové konferenci oznámil, že lékaři se snažili zpěváka skoro hodinu oživovat, když přijeli k němu domů. Dostat z hlubokého bezvědomí už se jim ale Jacksona nepodařilo. "Oživit se snažil zpěváka i jeho osobní lékař, který byl v dané době u něho," dodal.

Reakcí jsou plná média

Jacksonovy ostatky Foto Reuters

Jacksonovu smrt komentoval jako první Quincy Jones, který v roce 1982 produkoval zpěvákovo mimořádně úspěšné album Thriller. "Michael nás opustil tak náhle a tak mladý. Nedostává se mi slov… Byl to dokonalý umělec a jeho příspěvek (populární hudbě) a jeho odkaz bude navždy pociťovat celý svět. Ztratil jsem svého mladšího bratra, odešla s ním i část mé duše," prohlásil Jones. Zpěvačka Dionne Warwick označila Jacksona za přítele a bezpochyby jednoho z největších umělců na světě. "Měla jsem to štěstí, že jsem s ním mohla pracovat… Ztratili jsme ikonu populární hudby,"  řekla. Jacksonova odchodu lituje také jeho dlouholetá přítelkyně herečka Brooke Shields: "Mé srdce je naplněno smutkem z té ničivé ztráty, kterou pro mne znamená smrt skutečného přítele. Byl to mimořádný kamarád a umělec. Spolu s jeho rodinou i obdivovateli truchlím nad jeho smrtí." Podle kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera "Michael byl fenomén popu, který nikdy nepřestal uplatňovat svoji kreativitu. Ačkoli jeho osobní život provázely otazníky, byl bezpochyby velkým umělcem a jeho popularita zasáhla několik generací planety".
Dlouholetá Jacksonova přítelkyně, filmová diva Elizabeth Taylor slíbila, že se k jeho smrti brzy vyjádří. Herečka Liza Minelli označila Jacksona za "milého, jemného a okouzlujícího muže a také za jednoho z největších umělců, kteří kdy žili".

*Jackson začal svoji hvězdnou kariéru před víc než 40 lety jako člen rodinného kvintetu Jackson Five. Od roku 2005, kdy čelil obvinění ze sexuálního obtěžování dětí, žil víceméně v ústraní. Více čtěte tady. *

Poslechněte si jeden z největších světových hitů, Jacksonovu písničku Billie Jean

http://www.youtube.com/watch?v=C-blEgMyJwU

Další reakce:

"Nedokážu přestat plakat nad tou smutnou zprávou. … Vždycky jsem Michaela Jacksona obdivovala. Svět ztratil jednoho ze svých velikánů, ale jeho hudba bude žít navždy. Mé srdce je s jeho třemi dětmi a se členy jeho rodiny. Bůh s ním."
Madonna

    
"Nedokážu právě teď najít slova, abych vyjádřil, jak hluboce smutný jsem z Michaelovy smrti. Ztratili jsme génia a skutečného vyslance nejen popové, ale veškeré hudby. Byl inspirací pro mnoho generací a já budu navždy hýčkat okamžiky, které jsem s ním sdílel na pódiu, i všechny věci, které jsem se od něj o hudbě naučil."
Justin Timberlake

    
"Stejně jako nikdy nebude další  Fred Astaire nebo Chuck Berry nebo Elvis Presley, tak už nikdy nebude nikdo srovnatelný s Michaelem Jacksonem. Jeho talent, jeho úžasnost a jeho záhadnost z něj činily legendu."
Steven Spielberg

    
"Jacksonova smrt přišla jako naprostý šok. Jeho velikost byla v dokonalosti. Michael byl jedním z těch lidí, kteří nepřestanou, dokud nejsou dokonalí."
Donna Summer

 "Michael Jackson toho dokázal tolik, že dokonce ani neexistují slova, která by vysvětlila, co udělal pro popmusic. Každý umělec, kterého osobně znám, jím byl ovlivněn."
Akon

"Jedinečný Michael Jackson měl větší dopad na muziku než kterýkoli jiný umělec v historii. Byl tím, čím se všichni snažíme být. Miluju tě, Michaeli."
Beyoncé

"Od začátku kariéry byl mým idolem v showbyznysu. Měla jsem jeho plakát na zdi."
Céline Dion

* Více reakcí čtěte tady.

Témata: