Nejzajímavější skalní útvary v tuzemsku: Čedičové varhany, levitující balvan i pekelníkův zadek. Musíte vidět!

karolinabranikova

Máte rádi kuriozity? Kdo by neměl! A tak se tentokrát vydáme za partičkou podivných skal do tří koutů České republiky. Na lovu bizarních skal a balvanů zavítáme k největším nehrajícím varhanům, prozkoumáme tajemství (skoro) létajícího kamene a nemine nás ani zadnice samotného ďábla.

Panská skála

Za jedním z tuzemských must see skalních útvarů se musíte vydat na sever Čech do poeticky nazvaného města Kamenický Šenov. Nachází se necelých padesát kilometrů severovýchodně od Ústní nad Labem a najdete tu opravdovou raritu – zkamenělé varhany. Odbornější termín je spíše sloupcová odlučnost čediče, ale my máme blíž k muzice, a tak zůstaneme u varhanů. Tzv. Panská skála je národní přírodní památkou a přitahuje k sobě turisty a geology z celého světa. A v roce 1952 k sobě dokonce přitáhla i filmaře a navždy se vryla do na plátna scénou v pohádce Pyšná princezna. 

Panská skála přitahuje tolik pozornosti, že bylo v její blízkosti dokonce zřízeno parkoviště a informační turistické cetrum. Samozřejmě tu ale vedou i turistické trasy. Zelenější z nich začíná v České Kamenici přes rozhlednu na Zámeckém vrchu a po modré značce zase můžete vyrazit z Nového Boru přes Slunečné a Českou Lípu. Dostat se sem můžete i po trati a když budete mít štěstí, třeba chytíte i malebné mašinky Šenovské lokálky. Ať už si vyberete kteroukoli z cest, do Panské se zamilujete na první pohled. 

Zdroj: Dariusz Szczurek/fotocommunity.de

Ďáblova prdel

Skalní útvar zapadající do trojúhleníku Tereznín – Nový Svět – Valtínov v jindřichohradeckém kraji vás rozhodně pobaví. Není nijak velký, není tvořen ze vzácného kamene, ani jinak nevyniká. Až na svůj tvar. O připodobění Panské skály k varhanům by se snad dalo pochybovat, ale dvě pevné půlky trčící ze zbytku skály nemohou nechat nikoho na pochybách, že se prostě a jednoduše jedná o kamennou sedací partii. Proč nese zadnice zrovna jméno ďábla nevíme, ale představte si, jak by asi vypadala legenda o Artušovi, kdyby musel vytahovat meč právě z tohoto kamene.

Ke kameni se nejlépe dostanete cestou z osady U Panského lesa po zelené turistické značce. Kus půjdete po louce a zbytek lesem, než vás cesta zavede až do…. Možná budete chvíli překvapeni, že tu nestojí zástupy lidí, které jste kdy do oněch míst poslali, ale za chvíli se necháte unést atmosférou gigantického zadku a vytáhnete foťák. V přírodním parku Česká Kanada jsou obecně k vidění unikátní skalní útvary a megalitické výtvory. V lesích kolem rybníka Zvůle můžete narazit kamenný stůl, kruhové stavby a kamenné misky o průměru přes jeden metr. K nim se dostanete po žluté značce směr Kunějov a Kunějovské samoty. 

Zdroj: vyletnik.cz

Husova kazatelna

Za největším českým viklanem se můžete vydat k Žemličkově Lhotě na Příbramsku. Chráněnou přírodní památku tvoří 4 metry dlouhý a necelé 3 metry vysoký žulový kámen, který vypadá, že na svém místě drží spíš omylem. O skalní podloží se opírá jen velmi malou plochou a z dálky vypadá, jako by levitoval nad zemí. Viklan se nesesunul ani když na něm podle místní legendy kázal mistr Jan Hus cestou na Kozí Hrádek a pravděpodobně ještě chvíli na svém místě vydrží. V balvanu také najdete velkou zvětralou prohlubeň, kterou místní hororově nazývají obětní mísa. K nadpřirozenému potenciálu balvanu přispívá i jeho další přezdívka – Čertova kazatelna. 

K vikladnu se dostanete po naučné stezce Petrovicko, která vede z Petrovic do Kuníčku a měří příjemných 27 kilometrů. Cesta je lemovaná kamennými podivnostmi všeho druhu, ale najdetee na ní také rozhlednu, křížovou cestu, jeskyně, kostel, rybník ke koupání i biofarmu. 

Zdroj: Zdeněk Kučera/fotocesko.cz