Nudí vás metropole? Navštivte skalní města Českého ráje!

karolinabranikova

Není město jako město. Jestli už máte dost silnic, obchodů a ruchu, zamiřte do klidných městeček v Českém ráji, kde nenajdete nic než pískovce, borovice a oblé vršky. Skalní města si zamilovali horolezci, ale líbit se vám bude i na zemi.

Hruboskalské skalní město

Hruboskalská přírodní rezervace leží zhruba 5 kilometrů jihovýchodně od Turnova a je největším skalním městem v Českém ráji. Na jejím území se tyčí stovky pískovcových útverů a věží a jejich nejvyšší bod sahá do výšky šedesáti metrů. Na své si tu proto přijdou hlavně horolezci, horolezkyně a horolezčata, kteří se mohou s povolením horolezeckého svazu drápat na pískovcové vršky s poetickými jmény Kapelník, MajákDračí zub nebo Osudová.
Své jméno dostala oblast podle místního zámku Hrubá skála, který se na místních kamenech objevil již ve 14. století. V rokli pod zámkem se můžete vydat do 65 metrů dlouhé tajemné sklaní chodby Myší díra. Další stopu zde stavitelé zanechali v pohodbě Mariánské vyhlídky, ze které dohlédnete na Ještěd, Trosky, celé Turnovsko a také na místní horolezecký hřbitov, který usměrní vaši touhu po heroických výstupech bez jištění.
Skrz skalní město vede 7, 5 kilometru dlouhá naučná stezka, po které si můžete výletovat zhruba 4 hodiny. Procházka není nijak náročná a pískovcovo-borovicový terén hravě zvládnout i méně zdatní turisté.

Pohled na vrholy Kapelník a Maják. 

Prachovské skály

Hlavním sklaním městem CHKO Český ráj jsou Prachovské skály. Jejich území si oblíbili už naši předci v době kamenné a od té doby neztrácejí na popularitě. Horolezecký ráj, nacházející se 10 kilometrů od Jičína, tvoří roztříštěný areál skalních bloků, věží a sloupů, dosahujících výšky 40 metrů. Abyste se ale podívali na známou Šikmou věž, pozůstatky hradu Pařez nebo do Americké sluje a Císařské chodby, budete muset hodit do kasičky pár drobných za vstupné. Romantika místního chládku holt není žádným tajemstvím a zvlášť o prázdninových víkendech budete mít problém s hledáním trošky soukromí. 
V Prachovských skalách se můžete vydat hned po dvou turistických stezkách. Ta kratší, žlutá, vede přes vyhlídku Mír a zvládnete ji zhruba za hodinku. Zelená trasa vás provede odlehlejšími zákoutími skalního komplexu a na 3,5 kilometru dlouhé cestě se můžete třeba zastavit na místech prusko-rakouské bitvy, která se v útrobách skal odehrála téměř před 150 lety. 

Příhrazské skály

U vesnice Příhrazy na Mladoboleslavsku najdeme další chráněný pískovcový komplex Příhrazské skály. Ty se nacházejí na samém okraji Českého ráje a na jejich území bylo napočítáno téměř 180 skalních věží. Nejvyšším bodem je tu sexisticky pojmenovaný vrch Mužský, na jehož vrchol v nadmořské výšce 435 metrů se bez problému dostanou i dámy. Dominantou skal je ale útvar Kobylí hlava, který svým atypickým tvarem trápí tuzemské horolezce od začátku minulého století.  
Pokud ještě nemáte plné zuby písku a jehličí z borovic, vydejte se na průzkum po příhrazské naučné stezce.
Na území skalního města můžete najít šest více či méně zachovalých středověkých hradů. Kromě zbytků hradu Valečov tu po pevnostech zůstaly otevřené útroby, Mezi turistické must see rozhodně patří Drábské světničky – pozůstatky tesaných místností a chodeb, nacházející se ve výšce patnácti metrů. V příhrazských skalách ale najdete také bývalou tajnou modlitebnu Hynšta ze 17. století, která sloužila jako úkyt pronásledovaných Českých bratří. 

Drábské světničky. Foto: Ondřej Kořínek