Tip na výlet: Co skrývá České Švýcarsko

karolinabranikova

České Švýcarsko je nevyčerpatelným zdrojem nádherných scenérií a dechberoucích přírodních útvarů. Pokud nevíte, co si s prázdninovým volnem počít, vyzkoušejte jednu z našich vybraných tras, které ve vás probudí lásku k tuzemským národním parkům.

Pěšky k Pravčické bráně

Vynechat Pravčickou bránu z výletního orkuhu Českým Švýcarskem by bylo asi jako sabotování Eiffelovky na návštěvě Paříže. Pískovcová skalní brána je jednou z hlavních turistických atrakcí národního parku a cestu k tomuto krásnému přírodnímu výjevu zvládnou i méně zdatní turisté. Prní trasa vede přímo z obce Hřensko, kde se chytnete červené značky a vydáte na dva kilometry dlouhou cestu k rozcestí Tři prameny. Odtud vede lesní kamenitá cesta, která vás za další dva kilometry dovede až k Pravčické bráně. Delší okruh vede z obce Mezní louka, odkud se po červené dostanete na tzv. Gabrielinu stezku. Tou se po vrstevnici dostanete za šest kilometrů přímo k bráně. 

Kolem Pravčické brány se rozbíhají stezky, upravené cestičky a schůdky na roztroušené vyhlídky. I když je vstup na osm metrů dlouhý most přes 30 let zakázán kvůli erozi, najdete kolem brány spoustu míst, odkud se vám rozprostře nádherný výhled na Křídelní stěny, Václavskou stěnu, Stříbrné stěny nebo na chráněnou přírosní rezervaci Růžovský vrch. K areálu brány patří i do skály zasazený výletní zámeček Sokolí hnízdo, který zde stojí již od konce 19. století. Právě tady si můžete dopřát zaslouženého odpočinku a vychutnat si svačinu i výhled do krásného okolí. 

Romantika Pravčické brány. Foto: Web Českého Švýcarska/ Václav Sojka

Lodí soutěskami Hřenska

Pokud se vám nechce moc chodit, můžete si prohlédnout krásy Českého Švýcarska i z paluby loděk. Plavba soutěskami po řece Kamenici je nezapomenutelným odpočinkovým zážitkem, kterým si můžete zpříjemnit prázdinový den s partou kamarádů nebo s dětmi. Edmundova a Divoká soutěska představovaly po staletí překážku pro místní obyvatele, ale dnes se tu plaví pramice všemi směry. 

Divoká soutěska leží v hlubokém skalnatém kaňonu Kamenice a plavba po 450 metrů dlouhém úseku i s výkladem o místní historii trvá zhruba patnáct minut. Edmundova (neboli Tichá) soutěska vede čtyři kilometry z Hřenska až po Mezní můstek pod svislými padesát až sto metrů vysokými skalními stěnami. Splavná trasa je dlouhá necelý kilometr a strávíte na ní asi dvacet minut. Kapacita pramic je 25 osob a na výlet s sebou můžete vzít i svého čtyřnohého miláčka. 

Foto: Web Hřenska

Procházka k Černé bráně

Za trochou tajemné přírodní romantiky se můžete vydat do zadní částí Českého Švýcarska. Tři metry vysoký a pět metrů široký přírodní útvar, který vznikl zřícením pískovcového skalního bloku, se nachází 11 kilometrů od města Chřibská na samém okraji národního parku. Úzký zářez ve skále dostal jméno Černá brána a protéká jí barevně nazvaný Červený potok, který zároveň tvoří státtní hranici s Německem.  

K útvaru v Jetřichovských stěnách se nejlépe dostanete po modré od rozcestníku Na Tokáni. Krásná cesta pro batůžkáře vede podél Vysoké stěny a Vosí díry až k Panenské jedli, udkud se vydáte k rozcestí Černá brána. Kolem dlouhého rohu je to k samotné Černé bráně jen kousek a celkem na 6,5 kilometru dlouhé trase strávíte zhruba dvě hodinky. 

Soutěska Křnice pod černou bránou. Foto: turistika.cz/ Daniela Endrštová