Otestujte májovou lásku v Máchově stylu aneb 50 kilometrů romantiky

karolinabranikova

První Máj je za dveřmi a na Petříně pod třešní bude jako obvykle plno. Máme pro vás tip, jak oslavit lásku (nebo jen fakt, že začal květen) dlouhou procházkou na čerstvém vzduch ve šlépějích jednoho z našich nejslavnějších romantiků. Na Máchově cestě pochopíte rozervanost básníkovy duše a otestujete fyzičku svých drahých poloviček.

Karel Hynek Mácha patřil k notorickým cestovatelům, poutníkům a brouzdálkům a oblast tzv. Máchova kraje se rozléhá hned ve dvou krajích. Cest nesoucích jeho jméno je tedy hned několik, ale ta naše povede z Mělníka k Máchovu jezeru. Po stopách rozháraného, despotického a geniálního básníka půjdete necelých 50 kilometrů, a budete tak mít dostatek času na to, abyste své lásce po cestě přeříkali Máj od Byl pozní večer až po Jarmilu. K romantické náladě tu přispějí i červené turistické značky, které se táhnou po celé délce trasy pro případ, že byste se zamotali do básniček a sešli z cesty. 

Z Mělníka k Máchovu jezeru

Na start se připravte v Mělníku. Foto: Shutterstock 

Túra začíná ve vinařském měste Mělník. Ze Zámecké vyhlídky, která se dívá na soutok Labe a Vltavy, se vydáte po trase E10 přímo na sever. Opustíte městské hranice a naberete směr obec Lhotka. Cestu si hned na začátku můžete zkrátit po kolejích, ale lokálka vás připraví o krásných sedm kilometrů s výhledem na Polabí a České středohoří. Ze Lhotky si to budete štrádovat stále po červené kolem rybníků Lhotka, Štampach a Harasov a míjet budete charakteristické skalní domečky a malé hrádky. Cesta vás dovede do turisticky rušnější oblasti podkokořínska, plné penzionů, restaurací a jiných odpočívacích lákadel. V nohách už byste tou dobou měli mít něco kolem patnácti kilometrů, tak si můžete dát pohov. Odsud zamiřte přímo vzhůru dobýt hrad Kokořín a blízké Pokličky. Abyste se nebáli, že jste se ztratili z literátova revíru, zaskočte se podívat na Máchovu skálu, která stojí kousek od hradu.  

Pokličky. Foto: Web Kokořínska

Od pískovcových útvarů budou vaše kroky směřovat do obce s nadpozemským názvem Ráj. Tady se pěkně pokřižujte, protože se za pár kilometrů dostanete ke hradu Houska – bráně do pekel. Unikněte ďáblovi ze spárů a vydejte se do Žďáru k rezervaci chráněných roubenek. Od Žďárského lesa se vydáte směrem k Bezdězu – dalšímu z osudových míst našeho básníka. Samotný hrad sice leží mimo červenou stezku, ale 35 metrů vysokou hlavní věž a všudypřítomné značení jen těžko minete. Máte za sebou hruba dvě třetiny výletu a vyšlapat nahoru po křížové cestě vám možná nebude moc po chuti. Ale Mácha tu byl hned šestkrát a mýty opředenému hradu věnoval povídku Večer na Bezdězu a jednu ze svých cestovatelských kreseb. 

Křížová cesta na Bezděz. Foto: Web hradu Bezděz

Dolů z kopce už to půjde samo, protože do Doks vás čeká posledních pár sedm kilometrů k cíli. Pokud si budete chtít udělat před jezerem ještě jednu máchovskou zastávku, můžete navštívit místní muzeum a doplnit si znalosti o romantikovi, kterému jste šli celou dobu v patách. Právě v hostinci v Doksech měl Mácha načerpat inspiraci k sepsání Máje, protože nejpravděpodobnější předlohou Viléma byl Hynek Schiffner (popraven lámáním na kole za otcovraždu) z nedaleké Dubé. K osmému největšímu rybníku u nás (čti Máchovo jezero) je to pár metrů a už vám nic nebráni ve smáčení bolavých chodidel. 

Máchova cesta není jednodenním výletem pro každého. I když Mácha na svých toulkách údajně ušel až 60 kilometrů za den, zkuste si z výletu raději udělat víkendovku o dvou etapách. Romantický večer u rybníků pod Kokořínem zabrání hádkám o velení nad mapou, ušetří končetiny a taky nebude v jednom dni tak přemáchováno.