Příběhy sériových vrahů: Nekrofilní hezoun Ted Bundy si schovával hlavy svých obětí

Redakce

Před fešákem z filmových komedií Zakem Efronem stojí nelehký úkol - v novém filmu má ztvárnit sériového vraha Teda Bundyho. Kriminálník známý jako Vraždící krasavec se dopustil desítek zločinů, ke svým činům se ale doznal až těsně před popravou.

Třicet obětí za čtyři roky. Takové je oficiální skóre sériového vraha Teda Bundyho. Nekrofilní sadista, který svým obětem prováděl nelidské věci, je jedním z nejznámějších amerických zločinců. Autorka jeho biografie Ann Rule o něm řekla, že to byl „sadistický sociopat, kterého těšilo utrpení jiné lidské bytosti a který potřeboval mít moc nad svými oběťmi, a to i po jejich smrti. Ted byl skutečně ztělesněním bezcitného zla.“

Bundy byl vzdělaný a pohledný, charismatický muž, který své oběti lákal na svůj šarm. Dokonce věřil, že mu pomůže i před porotou. Na všech fotografiích od soudu vypadá jako filmová hvězda. Pod fešáckou tváří se ale skrývala mysl maniaka.

Narodil se neprovdané Louise Cowell, která sama ani pořádně nevěděla, s kým syna měla. V rodném listě je uveden voják, ona mluvila o námořníkovi a její příbuzní zase spekulovali, že je Ted plodem incestu mezi Louise a jejím násilnickým otcem Samuelem. Aby Cowellovi předešli skandálu, vydávali Teda za vlastní dítě a mladšího bratra Louise. V této lži udržovali i chlapce, který v této iluzi žil až do konce 60. let.

Už jako u dítěte se u něj začalo ukazovat, že je trochu jiný. Jeho sestřenice uvedla, že se jednoho rána probudila a na posteli byly kolem jejího těla vyskládány kuchyňské nože. Malý Ted stál vedle lůžka a vesele se na ni usmíval. Když mu bylo pět, Louise se se synem odstěhovala k příbuzným a provdala se za jistého Johnnyho Bundyho. Měli spolu další čtyři děti a i když se Johnny snažil s adoptivním synem sblížit, nikdy se mu to nepovedlo.

Díky rodinnému zázemí a dobrým známkám se Tedovi podařilo jít na univerzitu. Studoval psychologii a orientalistiku a po získání titulu z prvního jmenovaného se pustil do práv, tam ale vydržel jen dva semestry a odešel. Chtěl se naplno věnovat své pravé zálibě…

 

Ačkoliv existují spekulace, že Ted vraždil už jako teenager, jeho první doloženou obětí byla osmnáctiletá Karen Sparks, tanečnice a studentka Bundyho almy mater. Po půlnoci se vloupal do jejího sklepního bytu a ve spánku ji omráčil úderem kovovou tyčí. Poté ji touto tyčí dlouho znásilňoval. Dívka byla v bezvědomí celých deset dní a byla tak těžce poraněná, že to zanechalo trvalé následky.

Podruhé Bundy útočil ani ne za měsíc a posléze stále častěji. Dívky z kampusu se ztrácely, jejich spolubydlící a kantoři neustále lítali na policii nahlašovat zmizení a také to, že s nimi viděli neznámého muže. Bundy začal za oběťmi podnikat výlety, aby odlákal pozornost, a to se mu skutečně podařilo. Kriminalisté zmizelé ženy sice zaznamenaly, ale neviděly mezi nimi mnoho podobností. Ano, všechno to byly mladé bílé studentky s dlouhými vlasy a pěšinku uprostřed, jinak ale neměly nic společného.

Soudní psycholožka Bundymu později diagnostikovala bipolární poruchu a určila, že vraždy probíhaly v době, kdy procházel depresivními fázemi. Pravda je, že Bundy sám toužil především po moci, toužil mít nad lidmi navrch, což dokazoval i během druhého soudu, kdy neustále peskoval obhajobu. Většinu svých obětí po zabití schoval na odlehlém místě a vracel se tam někdy i na dlouhé hodiny, aby s mrtvolami souložil. Vydržely mu, dokud je nesežrala zvěř nebo se nerozložily tolik, že se rozpadaly. Některé posmrtně líčil nebo jim myl vlasy, aby je udržel krásné. „Když máte čas, můžou být čímkoliv si přejete,“ prohlásil při jednom interview už za mřížemi. Několika ženám také uřízl hlavy a nechal si je na památku. V jeho bytě je policie objevila až po jeho zatčení.

Poprvé policie Bundyho zatkla v roce 1975. Obviněn byl ale pouze z únosu a napadení, a tak dostal 15 let vězení. Z toho se mu ale podařilo utéct. Během nepozornosti dozorce se dostal do jeho kanceláře, vzal si civilní šaty a pohodlně odkráčel hlavním vchodem. Poté ukradl auto a odjel na Floridu, kde pokračoval ve vražedném řádění. Tentokrát si vyhlídl členky univerzitního sesterstva Chi Omega. Vloupal se v noci do jejich domu a napadl celkem čtyři dívky. Některé brutálně zbil, jiné znásilnil a zabil a jedné utrhl bradavku. 

Zatkli ho díky rychlé jízdě. Policista ho zastavil a ověřil si nejen jeho identitu, ale také zjistil, že vůz je kradený. Zatkl Bundyho a v autě našel osobní věci několika z napadených studentek. Soud se zločincem byl prvním v Americe, který vysílala celonárodní televize. Po dlouhém líčení byl Ted odsouzen ke třem trestům smrti a po vynesení rozsudku křičel: „Vzkažte porotě, že se hrozně mýlí!“ Bundy totiž žádný z činů nepřiznal. Při čekání na elektrické křeslo se ho několik spoluvězňů pokusilo skupinově znásilnit. Bundy se ke všem svým zločinům přiznal dvěma detektivům FBI pouhý den před popravou.

Příběhy sériových vrahů: David Berkowitz aka Samův syn vraždil na pokyn démonického psa

Příběhy sériových vrahů: Z japonského kanibala Sagawy udělala vražda celebritu