S Jacksonem se loučila Mariah Carey i Stevie Wonder, přijel i „klučík“ z Británie

Lubos-Prochazka

V Los Angeles proběhlo dlouho očekávané poslední rozloučení se zesnulým zpěvákem Michaelem Jacksonem (+50). Přenášely ho televize po celém světě.

V losangeleské aréně Staples Center začalo veřejné poslední rozloučení s Michaelem Jacksonem krátce po 19:00 středoevrospkho času  (10:00 losangeleského času). Zúčastnilo se ho 11 tisíc  vylosovaných fanoušků a řada celebrit. Do kalifornského města se přitom sjely odhadem další statisíce Michaelových příznivců, kteří se na přenos dívali v ulicích L.A. Další zřejmě stamiliony lidí na celém světě smuteční obřad sledovaly v televizi nebo na internetu. Veřejnému ceremoniálu předcházel soukromý obřad za účasti rodiny a nejbližších přátel. jac1

Zpívala Mariah Carey, Stevie Wonder nebo Jennifer Hudson

Veřejné rozloučení zahájil americký zpěvák Smokey Robinson přečtením vzkazů od bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely a americké soulové legendy Diany Ross. "Byl naším blízkým přítelem … Michael byl obrem a legendou hudebního průmyslu. Má žena a já truchlíme s miliony lidí na světě," citoval zpěvák Mandelova slova. Ross vzkázala, že se obřadu nezúčastní, protože měla k Jacksonovi příliš blízko na to, aby mohla veřejně truchlit. Za zpěvu gospelového sboru pak byla před pódium, kterému dominoval nápis "S láskou vzpomínáme na Michaela Jacksona – krále popu (1958 – 2009)", donesena rakev se zpěvákovými ostatky. Po následujícím krátkém projevu duchovního Luciouse Smithe vystoupili zpěváci Mariah Carey a Trey Lorenz s Jacksonovou písní I’ll Be There. Po proslovu zpěvačky Queen Latifah, která Jacksona označila za největší hvězdu na světě, zazpíval Lionel Richie. Těhotná Jennifer Hudson pak procítěně zazpívala Jacksonovu Will You Be There. Usher všechny dojal tím, že při zpěvu sešel přímo z pódia k rakvi s Jacksonovými ostatky, kde se ale rozplakal a píseň sotva dokončil. Překvapením byla účast mladičkého klučiny z Velké Británie – Shaheena Jafargholiho. Ten se nedávno proslavil v soutěžil Britain’s Got Talent s Jacksonovou písní Who’s Loving You, kterou také na Michaelově poslední cestě naživo zazpíval. Na pódiu také promluvila velká Michaelova přítelkyně – herečka a modelka Broke Shields. S každým z hostů se po jejich proslovu či zpěvu pozdravila Jacksonova rodina, která seděla v první řadě.
Na závěr smutečního shromáždění promluvili Jacksonovi sourozenci a také jeho dcera Paris. Všichni plakali, následně byla rakev se zpěvákovými ostatky  za zvuků instrumentální verze Jacksonovi písně Man in the Mirror odnesena do zákulisí arény.

Rodina se už rozloučila dříve
Už odpoledne středoevropského času se s Jacksonem rozloučila jeho rodina a desítky blízkých přátel během soukromého obřadu na losangeleském hřbitově Forest Lawn. Církevní obřad, kterého se zúčastnili zpěvákovi nejbližší včetně rodičů Joea a Katherine a Jacksonových tří dětí trval asi 30 minut. Květinami ozdobená a zlatem pokrytá rakev se zpěvákovými ostatky byla poté převezena do Staples Center.

Poslední rozloučení  s Michalem Jacksonem v číslech
    
7 – mužů neslo rakev se zpěvákovými ostatky
16 – amerických celostátních televizních sítí nabídlo v USA přenos z veřejného obřadu
30 – minut trval soukromý obřad za účasti rodiny Jacksona a desítky blízkých přátel na losangeleském hřbitově Forest Lawn
50 – v tolika amerických kinech mohli lidé sledovat veřejný obřad v přímém přenosu
1000 – lidí pojme kaple na losangeleském hřbitově Forest Lawn
3000 – policistů střežilo obřad pro veřejnost v aréně Staples Center
9000 – lístků bylo vyčleněno na veřejné rozloučení pro rodinu a známé rodiny zesnulého zpěváka
11 tisíc – vylosovaných zpěvákových příznivců se účastnilo veřejného rozloučení ve Staples Center (dalších 6500 šťastlivců mohlo událost sledovat na velkých obrazovkách v sousední hale Nokia Theatre)
100 tisíc – dolarů (2 miliony Kč) se nabízelo v dražbách na internetu za lístky na veřejný obřad
250 tisíc – lidí se sešlo v okolí arény, kde se konal obřad pro veřejnost
1,6 milionu – zájemců se přihlásilo do loterie o lístky na poslední rozloučení ve Staples Center
2,5 milionu – dolarů (asi 46 milionů Kč) činí odhady nákladů na bezpečnostní opatření související s pohřbem
4 miliony – dolarů (asi 74 milionů Kč) by mohli turisté, kteří dorazili na rozloučení s Jacksonem, přinést podle odhadů místní ekonomice

Témata: