Sezóna pruhovaných triček je tady. Vyrazte na vodu a volejte ahój!

karolinabranikova

Jak strávit léto v tuzemsku? Přece na vodě! Máme pro vás tři tipy na oblíbené vodácké trasy, které si užijí zkušení plavci i úplní nováčci. Sjízdnosti všech vybraných řek hlásí zelenou, a tak nezbývá než vytáhnout pruhované tričko, naskočit do loď a s pádlem nad hlavou zvolat ahóój!

Já budu ručkovat po větvi, ty kontruj. 

Ohře 

Čtvrtá nejdelší řeka u nás nabízí přes 240 sjízdných kilometrů a na své si tu přijdou zkušení vodáci i pulci. Ze Svatošských skal proudí přes Karlovy Vary, Klášterec na Ohří, České středohoří a protéká i kolem Terezína a Litoměřic. Břehy Ohře jsou osázeny vodáckými kempy a z Chebu do ko Kodaně dokonce vede vodácká stezka, na které se suchou nohou můžete nasbírat informace o stavu vody, kulturních památkách nebo nejbližším ubytování. S plánování trasy vám vám pomůže i online průvodce ve webové nebo mobilní verzi. 

Jeden z nejoblíbenějších úseků Ohře vede z Kynšperka nad Ohří. Otevřené koryto řeky vás proveze skrze louky, lesy i peřeje, které zvládnou i méně zkušení vodáci. Hravě se dá zvládnout na kanoi, kajaku i raftu a za 2 až 3 dny byste se měli vylodit v Karlových Varech. Třeba na 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu, který startuje 3. července. 

Lužnice

Pokud jedete na vodu s cílem psychického i fyzického odpočinku, smočte svou loď v Lužnici na jihu Čech. Klidnou hladinu nížinné řeky sem tam přeruší jez, ale po většinu cesty se můžete nechat unášet proudem s pádlem za hlavou. Je jednou z nejsjízdnějsích řek u nás, a proto je ideální pro začínající vodáky a rodiny s dětmi. 

Vybrat si můžete hned z několika vodáckých tras, ale nejčastěji se lodě dotknou poprvé hladiny v Suchdole nad Lužnicí. Po chvíli plavby narazíte na vesnici a stejnojmenný vodácký kemp Majdalena, za kterým vás čeká nejnebezpečnější úsek cesty. Jez Pilař má u vodáků nechavlnou pověst, kterou dokládá i několik pomníčků, a tak jeho kolmé stěny raději obejděte po souši. Za ním se kroyto rozvdvojuje na rozcestí si můžete vybrat sjezd Staré nebo Nové řeky.  Stará odtéká do pralesa a vynoříte se u rybníka Rožmberk. Nová vás povede kolem břehů řek Nežárky a nakonec se obě ramena spojí ve Veselí nad Lužnicí. Odtud naberete směr na trasu Tábor – Bechyně, který je rychlejší a zábavnější, než předchozí kus cesty a konečně tu narazíte i na sjízdné peřeje a jezy. Zhruba pětidenní budete končit u soutoku s Vltavou nebo to můžete dotáhnout ještě o kousek dál do Týna nad Vltavou. 

Vltava

A když už byla zmínka o Vltavě, nemůžeme se klasice českých vodáků vyhnout. Na jejích bezpečných vodách začínalo hned několik generací milovníků řek, pádel a ubíhající krajiny a je ideální pro vodácké poprvé. Vltava je díky vodní regulaci přehradou Lipno sjízdná po celý rok a oceníte ji hlavně v sušších obdobích, kdy lodě na jiných řekách dřouh dnem o kameny. I když se chlubí více než 400 kilometry sjízdných tras, ne všechny jsou vodákům kvůli chráněným úsekům přístupné. 

Ozkoušenou a oblíbenou trasou je putování dolním tokem z Vyššího Brodu do Boršova nad Vltavou. Na úseku potkáte 12 jezů a před každým se řekla zklidní natolik, že máte dost času na výběr mezi sjezdem a přenášením lodě. Trasu je ideální naplánost na 4 dny, abyste si stihli užít přírodní scenérie kolem Rožmberka, Českého Krumlova, Zlaté Koruny a Dívčího kamene. V létě se můžete setkat s vodáckou špičkou a několika minutovými čekačkami na jezech. Vltavu sjedete s jakýmkoli plavidlem snad kromě oarníku a její břehy lemuje hned několik vodáckých tábořišť k odpočinku.