Taneční styly, které proslavili Madonna, Jackson nebo MC Hammer


Spousta hudebních interpretů si udělala svou taneční vizitku. Madonna přinesla slávu stylu vogue, MC Hammer proslavil tanec známý v Evropě jako hype. Nemluvě o legendě Michaelu Jacksonovi, který se do paměti fanoušků zapsal proslulou měsíční chůzí. Hudební hvězdy jako první představily revoluční taneční pohyby, které učarovaly světu.

Hudební ikona Madonna vystoupí 13. srpna v Praze. Je to snad hvězdná náhoda, že se jen měsíc před ní chystá po dvanáctileté pauze vystoupit i legendární Michael Jackson? Král a královna popu nemají společný jen blízký termín koncertu. Oba také zpopularizovali jisté taneční kroky.

Pózu, prosím, pózu
Představte si, že jste v ateliéru na focení a před každým zmáčknutím spouště změníte pózu. To je vogue, moderní tanec, který nevyužívá ani tak pohybů jako různorodých postojů. Končetiny jsou v  pózách dokonale přesné, symetrické a často zkroucené do všemožných geometrických tvarů. Vogue se objevil již během 70. let v newyorských klubech a oblibu si získal zejména v gayské komunitě. Do hlavního proudu ho ale dostala až zpěvačka Madonna. Videoklipem Vogue z roku 1990, ve kterém se tanec objevil, způsobila hotovou revoluci. Z tanečního stylu se náhle stal světový fenomén. V současné době je tento styl na české street dance scéně dost v kurzu. Koneckonců vogue znamená v překladu móda a módní tenhle tanec rozhodně je.

Podívejte se na vogue v podání Madonny

http://www.youtube.com/watch?v=WQDFEv72e3U

Proslavil se uloupeným krokem
Jaký je taneční podpis Michaela Jacksona? Nepochybně moonwalk neboli měsíční chůze. Při tomto kroku se tanečník pohybuje přes špičky nohou a působí tak dojmem, jako by se vznášel. Stejně jako v případě Madonny, ani Jackson tento populární taneční krok nevymyslel. Král popu v několika rozhovorech přiznal, že pohyby pochytil od dětí, které viděl tancovat. „Uloupený“ krok pak předvedl během svého vystoupení v televizním speciálu Motown 25: Yesterday, Today, Forever a ihned jím ohromil celý svět. To se psal rok 1983. Nyní, o 26 let později, způsobil Michael Jackson další rozruch. Vyhlásil totiž konkurz na tanečníky, kteří s ním vystoupí na připravovaném koncertním turné. Začátkem dubna se tak sjely tisíce uchazečů do Los Angeles, z nichž během několika dní padla volba na 18 nejlepších tanečníků. Jackson potvrdil, že se jedná o jeho poslední show. Vybraní šťastlivci si tak s králem popu zatancují historicky naposledy.

Z videoklipů mezi lidi
Originální kroky se díky mediální propagaci dostávají z videoklipů i do nekomerční sféry. Když se dnes půjdete podívat na jakýkoli taneční battle v hypu, zřejmě rozpoznáte jasné pohybové kreace z hudebních klipů MC Hammera. I na obyčejné diskotéce jistojistě zahlédnete prvky, které se objevily v hudebních videích. Známí zpěváci dokážou svou hvězdností rozzářit jakékoliv obyčejné věci, i ty taneční. Vývin tanečních kroků, které získaly popularitu díky slavným umělcům, bravurně zachytil ve svém vystoupení Evolution of Dance bavič Judson Laipply.

Podívejte se Evolution of Dance

Témata: