Tip na výlet: Vzhůru na Sněžku třikrát jinak

karolinabranikova

Kolikrát jste zdolali Sněžku? Děláte si zářezy do trekových hůlek, nebo čekáte na své poprvé? Tak či tak, máme trasy pro všechy. Cest, kterými se na naši nejvyšší horu dostanete, je hned několik. Vybrali jsme trasy, které zvládnou horalští začátečníci, ale nudit se na nich nebudou ani zkušení Sněžkaři.

Z Pece pod Sněžkou 

Délka trasy: 6,5 km

Jedna z nejoblíbenějších cest nahoru vede z Pece pod Sněžkou a s trochou úsilí a sebezapření ji lehce zvládnou i amatérští horalové a turističtí panicové. Pokud se chystáte na své poprvé se Sněžkou, tak vás právě tahle cesta dovede ke zdárnému konci. V Peci budete začínat za mostem přes řeku Úpu, kde se napojíme na zelenou turistickou značku. Té se ostatně následujcích pár kilometrů nezbavíte, tak si ji dobře zapamatujte. 

První kilometrové stoupání vás čeká hned na za Pecí a to až k Rozcestí pod Větrníkem. Tady se opět chytnete zelené a budete se škrábat dva kilometry do kopce na Růžovou horu k chatě na Růžohorkách. Hladové nátury mohou využít občerstovací příležitosti, zbytek pokračuje v cestě. Tentokrát se napojíme na žlutou značku vstříc pokoření Sněžky. Od chaty je vzdálená asi 3,5 kilometru, než dorazíte k finálnímu stoupáku na úpatí hory. Na výběr máte z prudké a prudčí varianty, tak zkuste obě. Cestou tam nebo zpět se můžete párkrát podívat za polské hranice a už nezbývá než doufat, že vám mlha milosrdně uštědří výhled z dobytých 1609 metrů nad mořem. 

Lanovkou 

Délka trasy: pár kroků od parkoviště

Bezpochyby nejpohodlnější způsob transportu na vrchol Sněžky je místní kabinová lanovka, kterou si můžete chytit v Peci pod Sněžkou. Ve dvousedačkové verzi se prohání po svahu hory již od roku 1949 a před dvěma lety dostala pohodlné čtyřmístné kabinky, ve kterých hravě odoláte větru i dešti. Na samotný vrchol vás kabinka doveze bez jediné kapky potu zhruba za 20 minut s jednou zastávkou na Růžové hoře. 

Parkoviště v Peci se nachází pár set metrů od stanice, ale nasednout můžete i na druhé zastávce, která je od Pece vzdálená zhruba 3 kilometry. Lanovka na Sněžku jezdí denně od 8 do 18 hodin, ale doporučujeme před jízdou zkontrolovat počasí, protože za nepříznivých podmínek si musíte nahoru vyšplhat pěšky. Cena za svezení dospělé osoby tam i zpátky je 390 korun, jen na Sněžku 210 a na Růžovku vás hodí za přívětivých 150 korun. Babičku lanovkou nahoru klidně pošlete, ale zdraví jedinci by raději měli pálit kalorie hezky pěšmo. 

Výstup ze Špindlerova Mlýna

Délka trasy: 10,5 km

Na třetí a poslední vybranou trasu vyrazíme ze Špindlerova Mlýna. Cíl je stále stejný, což se ovšem nedá říci o cestě. Terén vedoucí přes Kozí hřbety a Luční boudu je sice pouhých 10 kilometrů dlouhý, ale hlavně v první polovině cesty vás čekají kopce s nemilým převýšením. Vyrážet budeme z centra Špindlu, kde se chytneme červené turistické značky. Pokračujeme kolem kostelíku, školy po staré Bucharově cestě a pravidelně doplňuje pitný režim. 

Za hotely Horal a Panorama nás největší atrakce celé cesty (tedy hned po Sněžce) – Kozí hřbety. Tři kilometry dlouhý hřeben Luční hory je plný velkých balvanů, lávek, úzkých cestiček a nikdy nekončících železných schodů. Své si tu užijí hlavně osoby trpící závratěmi a pohled na údolí poseté kameny a smrkovou monokulturou jim na zážitku nepřidají. Po zdolání hřbetů už ale máte skoro vyhráno. Čeká vás Luční bouda s možností příjemného občerstvení a příjemná cesta Úpským rašeliništěm. Odtud už je to ke Sněžce jen kousek po rovince s hezkými výhledy a Sněžkou na dohled. 

Cesta z Luční boudy přes Úpská rašeliniště. Zdroj: Luční bouda