Zlaté glóby dostali Winslet, Ledger i Allen

Lubos-Prochazka

V noci na pondělí 12. ledna našeho času se v Los Angeles předávaly Zlaté glóby pro nejlepší filmy loňského roku. Kdo uspěl?

Ocenění si odnesl dramatický snímek Milionář z chatrče, který pojednává o  negramotném indickém chlapci, jenž v televizní soutěži vyhraje jackpot, a veselohra Woodyho Allena o milostných dobrodružstvích dvou Američanek ve Španělsku Vicky Cristina Barcelona.

Britka Kate Winslet dostala sošku za nejlepší ženský dramatický výkon ve snímku Nouzový východ, v kterém se po 12 letech od natáčení Titaniku znovu setkala se svým tehdejším filmovým partnerem Leonardem DiCapriem. Winslet obdržela Zlatý glóbus i za vedlejší roli v romantickém snímku z poválečného Německa Předčítač, ve kterém ztvárnila bývalou dozorkyni koncentračního tábora zapletenou do milostné aféry s mladičkým milencem.

Za hlavní roli v kategorii komedie nebo muzikál převzala cenu Sally Hawkins. Nepříliš známá herečka se objevila v britské veselohře Happy-Go-Lucky, v níž se pokouší získat řidičský průkaz.

Cenu za nejlepší herecký výkon v komedii si odnesl Colin Farell  za postavu zabijáka na dovolené ve snímku V Bruggách. V dramatické kategorii Zlatý glóbus získal Mickey Rourke, který se vrátil na stříbrné plátno v roli postaršího zápasníka ve filmu The Wrestler.

Cena za vedlejší dramatickou roli připadla Heathu Ledgerovi. Porota ocenila jeho umělecké ztvárnění postavy Jokera v nejnovějším díle batmanovské série Temný rytíř. Ledger loni zemřel ještě před dokončením filmu na následky předávkování léky.

Autor je moderátorem Frekvence 1

Témata: