10 chyb, které udělali kostyméři známých filmů

Redakce

Jsou to nejoblíbenější filmy všech dob, hrají v nich velké hollywoodské hvězdy, získaly spoustu ocenění, režírovali je ti nejlepší a stály milióny a milióny dolarů. Tak jak je možné, že se ve filmech objevilo tolik chyb? Copak si toho nikdo nevšiml? Varování: Po přečtení tohoto článku se na své oblíbené filmy budete chtít podívat znovu a už nikdy je neuvidíte stejně, jako dřív. Připraveni? Tak jdeme na to.

  1. Statečné srdce

Mel Gibson v roli statečného Williama Wallace povstal a vedl Skoty v boji o svobodu. Historický velkofilm si vybojoval 5 Oscarů, ale historici kritizovali velkou řadu nepřesností v ději. S kostýmy to nebylo o moc lepší. Tradiční modré maskování a skotské kilty se ve 14. století ve Skotsku fakt nenosily. Modré válečné pruhy byly v módě o tisíc let dřív u starověkých Keltů a skotské sukně – kilty, zas vynalezli až o několik set let později. Ale co by filmaři neudělali pro atraktivní záběr.

  1. Nespoutaný Django

Sluneční brýle – dovedete si bez nich představit dovolenou? A dovedete si bez nich představit Djanga? Kultovní režisér Quentin Tarantino natočil drama z období před Občanskou válkou, jehož hlavním hrdinou je otrok Django. Hraje ho Jamie Foxx a nosí cool kulaté brýle, které mu sluší, o tom žádná, ale sluneční brýle se v Americe objevily až v roce 1929. Film se odehrává o 70 let dříve.

  1. Moje první láska

Melodrama našich dětských let. Je v něm všechno – první lásky, potíže s rodiči, starosti s dospíváním a v hlavních rolích rozkošná Anna Chlumsky a (tenkrát ještě) neméně rozkošný Macaulay Culkin, který se navíc nedožije konce filmu. Kdo říká, že u něj nebrečel, u něj brečí dodnes! Postava Vady v tomhle filmu z devadesátek nosila prstýnek, co mění barvu podle nálady. Ale film se odehrává o 3 roky dřív, než tento dětský zázrak byl vynalezen. No, tři roky sem, tři roky tam…

  1. Indiana Jones a poslední křížová výprava

Film se odehrává v roce 1938, Indi s doktorkou Elsou se v něm dokonce setkají s Hitlerem a Indi nakopá zadek pár náckům. Zajímavé je, že mají uniformy ozdobené válečnými vyznamenáními z 2. světové, i když se děj odehrává ještě před jejím vypuknutím.

  1. Zpívání v dešti

Nestárnoucí a zábavná klasika s písničkou, kterou zná snad úplně každý, je parodií na hollywoodské kruhy, showbyznys a bulvární plátky. Film oslňuje skvělými tanečními i pěveckými čísly, ale ani ta nedokázala odvést pozornost od toho, že postava Cathy nosí ve dvacátých letech šaty ve střihu, který přišel do módy až v padestkách, kdy se film točil. 

  1. Letec

Fascinující letecký průkopník, režisér, producent, ropný magnát a ikona Howard Hughes, k tomu legendární režisér Scorsese a talentovaný herec DiCaprio v hlavní roli. Není divu, že výsledný film si odnesl 6 Oscarů včetně toho za kostýmy. Nikomu z poroty asi moc nevadilo, že brýle bez obrouček se ve 20. letech ještě rozhodně nenosily.

  1. Amadeus

Amadeus je americký film režiséra Miloše Formana, který získal osm Oscarů, 13 nominací na něj a dalších 32 ocenění včetně čtyř Zlatých globů. S úctou smekněme a pojďme na Mozartově oblečení přehlédnout zipy, které byly vynalezeny až 120 let po skladatelově smrti.

  1. Trója

Orlando Bloom jako Paris přijíždí do Trójy s krásnou Helenou po boku a její jemnou pleť chrání před ostrým slunkem krásný velký slunečník na jeho voze. Co na tom, že takové se do Trójy dostaly až o 800 let později.

  1. Hříšný tanec

Film, který v osmdesátkách a devadesátkách rozechvíval puberťačky i zralé ženy, strhl masivní popularitu džínových kraťasů s vysokým pasem, ve kterých Baby nacvičovala své tanečky. Film se sice odehrává v 60. letech, kdy se ještě džíny nenosily, ale za ten pohled na Patrika Swayzeho bez trička to kostymérkám odpustíme. 

  1. Gladiátor

Russel Crow bojuje v aréně o holý život a aby mu při zápase nevykoukl holý zadek, natáhl si radši cyklistické šortky. Ve starověkém Římě jich totiž byly plné obchoďáky. Jasně.

10 zajímavostí, které pravděpodobně nevíte o filmu Pulp Fiction

Trable s natáčením Sex ve městě. Která herečka dělá problémy?