10 kroků ke zvládnutí ošklivého rozchodu a znovunalezení sebe sama

Pavla Gabrhelíková

Venku je krásně, všichni se těší na prázdniny a vy přemýšlíte, jak se vyrovnat s příšerným rozchodem. Nebojte, nejste v tom sami. Zkuste se z toho vyhrabat co nejrychleji a léto si pořádně užít!

  1. Dejte si na čas. Jestli všechny ty pocity zatlačíte někam dospod, dřív nebo později vyplují na povrch a nebude to nic hezkého. Proto brečte, vztekejte se, zašijte se na dva dny pod peřinou, dělejte prostě cokoliv je potřeba. Obklopte se lidma, kteří vědí, čím si procházíte, a dejte si na čas.
  2. Nenechte se srazit k zemi. Truchlení je fajn. Ale nenechte se jím zcela pohltit. Napište svému partnerovi (nebo i sobě) dopis (který mu samozřejmě nikdy nedáte), pište si deník, ve kterém se každý den vypíšete ze svých pocitů, a uvidíte, jaké děláte pokroky, složte naštvanou písničku nebo namalujte agresivní obraz. Pusťte to prostě ven!
  3. Přestaňte se obviňovat. K tomu, aby se vztah rozpadl, jsou potřeba dva. Není to jen vaše chyba, ať už jste to byli vy, kdo dával nebo dostal kopačky. Zkuste to brát jako cennou, i když velmi bolestivou zkušenost a slibte si, že v dalším vztahu to uděláte jinak.
  4. Co nejdál od ex. Váš bývalý přítel by pro vás měl zůstat minimálně několik měsíců mrtvý. Žádné smsky, žádné telefonáty, žádné srazy. Jestli máte doma ještě nějaké jeho věci, poproste o pomoc s předáním kamarádku. Najděte si jiný bar, než do kterého chodí, potkávejte se s lidmi, které on nezná, a vyhněte se obchodu, ve kterém nakupuje.
  5. Nepodléhejte nenávisti. Možná vám protějšek dost ublížil a vy ho k smrti nenávidíte. Křičte do polštáře nebo boxujte do pytle, ale nedržte v sobě zlobu. Pamatujte, že opakem lásky není nenávist, ale apatie.
  6. Buďte lepší člověk. Jasně, plánovat pomstu je velmi uklidňující výplň porozchodového času. Ale máte to zapotřebí? Co z toho budete mít, když té čůze, co vám ho přebrala, polijete hlavu energyťákem? Když na ex narazíte, snažte se chovat normálně. I když se pak doma zhroutíte a celý ten proces začne znova…
  7. Najděte na tom to pozitivní. Tak si to přiznejte: Bez něj vám bude líp. Stejně pořád neměl peníze, byl to bordelář a měl blbé připomínky na vaše kamarádky. Vy máte na něco lepšího! Jen ať si ho teď užijí všechny ty nic netušící oběti.
  8. Zaměřte se na sebe. Po rozchodu má člověk spoustu volného času. Konečně máte dost prostoru na všechny, které jste zanedbávali! Můžete se taky naučit francouzky, začít zase hrát na klavír nebo chodit na hodiny tance. Svět je váš!
  9. Nezanevřete na lásku. Spousta lidí kolem sebe po rozchodu postaví vysokou zeď, za jejíž hranici nikoho nepustí. Stanou se z nich zahořklí cynikové. Každý vztah je sázka do loterie. A každý pád z nás nakonec může udělat někoho lepšího. Neztrácejte víru v lásku. Zamilovat se a ztratit hlavu je přece tak boží!
  10. Přiznejte si, že si zasloužíte to nejlepší. Nepadejte do dalšího vztahu jen proto, že se bojíte být sami. Projděte si pěkně v klidu celým procesem a uvidíte, že pak potkáte někoho, komu budete připravení dát své srdce. A bude to ještě lepší než kdykoliv předtím, to vám slibujeme!