10 nejčastějších příznaků toho, že má vaše kočka nebo pes rakovinu

Pavla Gabrhelíková

Tato příšerná choroba se bohužel nevyhnula ani zvířecí říši. Ale pokud ji zachytíte hned na začátku, dá se váš miláček ještě zachránit.

  1. Bouličky a hrudky. Ne všechny z těchto kožních anomálií jsou zhoubné, ale bez veterináře to nezjistíte. Zpravidla pokud se dá s bouličkou pod kůží pohybovat, je tvořená tukem, pokud ne, nejspíš půjde o rakovinu. Pro jistotu zajeďte na veterinu.
  2. Abnormální zápach. Pokud se lyne z tlamy, uší nebo dalších otvorů vaší kočky nebo psa nezvykle odporný zápach, okamžitě ho zavezte k veterináři.
  3. Výtok. Kočky i psy se čas od času prostě pozvrací nebo si ukáknou na koberec. To se stává. Ale pokud mají takový průjem, že neudrží ani vodu, zvrací jako o život nebo jim dokonce z jakéhokoliv otvoru vytéká hnis nebo krev, je zle. Pokud jde o kočku, může se připojit i nafouklé bříško. Okamžitě na veterinu!
  4. Nehojící se rány. Pokud se vašemu mazlíčkovi dlouhodobě nehojí ranka, odřenina nebo vřídek, může to být příznak infekce, onemocnění kůže nebo dokonce rakoviny.
  5. Hubne. Když vaše zvíře nežere, mělo by vám dojít, že to není úplně v pořádku. Pokud ale žere a i tak ztrácí váhu, rozhodují o jeho životě hodiny, obzvlášť u koček a malých psů. Při jejich vzrůstů a nízké hmotnosti je každý úbytek fatální.
  6. Nemá apetit. Nemusí jít nutně o problémy se žaludkem, ale i výrůstky na jazyku nebo v krku, kvůli kterým nežere. Jestli už zvíře přestalo i pít, může brzo umřít.
  7. Kašel nebo dušnosti. Příznaky onemocnění srdce, plic nebo rakoviny. Nádor může metastázovat do plic a působit tak vašemu pejskovi nebo kočičce respirační problémy.
  8. Deprese. Měli jste doma vždycky zdravé, zlobivé zvířátko, a najednou nezlobí, nekouše, neskáče a neničí? Jakmile přestanou raubíři zlobit, je zle. Raději ho vezměte k veterináři.
  9. Změny stolice. Všichni majitelé čtyřnohých miláčků musí neustále sledovat bobky i moč svého zvířete. Není tam krev? Nechodí nějak moc často? Počůrává vám najednou postel? To všechno mohou být příznaky negativních fyzických změn.
  10. Bolest. To, že váš pes nebo kocour vystartuje pokaždé, když mu sáhnete na bříško, nohu nebo krk, není v pořádku. Něco ho bolí. Nebuďte k tomu lhostejní, je to jeden z nejčastějších příznaků rakoviny.