10 nejhezčích míst na světě, která vytvořila příroda

Eva Vogelová

Matka příroda dokázala s naší planetou udělat opravdové divy. Některé z nich rozhodně musíte vidět i za cenu, že přijdete o většinu svých finančních zásob.

  1. Mrtvé moře na hranici Izraele a Jordánska. Nachází se v poušti, vyznačuje se vysokou koncentrací soli a je nejníže položeným slaným jezerem na světě. Jezerní voda sama o sobě je krásná, ale sůl, která se zvedá z vody, z ní dělá unikátní místo.
  1. Salar de Uyuni v Bolívii. Jde o největší solnou pláň na světě, měří přes deset kilometrů čtverečních. Pokud jezera, která se nacházejí v její blízkosti, přetečou, vytvoří se na ní zrcadlový povrch. Odráží se v něm obloha. Toto místo je rájem fotografů.
  1. Čínský geopark Zhangye. Zhangye je zvláštní typ krajiny, který se nachází v jihozápadní Číně. Barevné hory tvoří skály a vrstvy minerálů. Tuto nádheru způsobily tektonické desky, které se srazily se zbytkem eurasijského kontinentu. Čínský geopark byl zařazen na seznam chráněných památek UNESCO. Pravděpodobně jste nikdy nic podobného neviděli.
  1. Rýžové terasy v Indonésii. Indonésie je velmi známá díky rýžovým terasám. Když vstoupíte do této zelené krajiny s obrovskými palmami, budete mít pocit, že se zastavil čas. Nebudete daleko od pravdy, protože místní lidé zde používají zavlažovací systém, který se u nás užíval v minulých stoletích.
  1. Pláž Reynisfjara na Islandu. Tady se nejspíš opalovat nebudete, ale to neznamená, že pláž Reynisfjara nestojí za návštěvu. Díky černému písku a čedičovým kamenným sloupům je velmi unikátní. Pokud zde zažijete i západ slunce, tohle místo si stoprocentně zamilujete.
  1. Moherské útesy v Irsku. Moherské útesy jsou břidlično-pískovcové útesy nacházející se na západě Irska. Na výšku měří přes dvě sta metrů a do délky mají kolem osmi kilometrů. Ideální místo pro dlouhé procházky. Není nad to se dívat na moře, které omývá svými vlnami skály. Jde o jeden z nejnavštěvovanější přírodních jevů v Irsku.
  1. Národní park Grand Canyon. Grand Canyon je nejznámější přírodní úkaz Arizony. Není divu. Rozprostírá se na ploše o pěti tisíci kilometry čtvereční. Jde o jedno z neúchvatnějších míst na světě. Pokud máte v plánu se někdy podívat do Las Vegas nebo Los Angeles, navštivte i Grand Canyon, protože se nachází poblíž.
  1. Zátoka Ha Long ve Vietnamu. Záliv Ha Long je jedním z turisticky nejvyhledávanějších míst ve Vietnamu. Z moře vystupují vápencové skály, což jen tak někde neuvidíte. Zátoka je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Spousta turistů spí v zálivu v lodích a přes den se v něm projíždějí.
  1. Útesy Na Pali Coast na Havaji. Pestrobarevné skály spolu s modrým mořem musí snad udolat každého. Na Havaji je ruch, hemží se to tam turisty z celého světa, ale na útesech Na Pali Coast budete mít klid. Toto místo působí jako náplast na duši.
  1. Bioluminiscenční pláže na Maledivách. Na Maledivách můžete v noci spatřit zářící moře. Živé organismy tam totiž mohou vyzařovat světlo pomocí oxidace luciferinu. U nás díky tomu svítí světlušky. Koupat se v takovém moři musí být ráj.