10 nejhorších poprav v historii lidstva. Mezi brutálně popravenými byli i nevinní

Pavla Gabrhelíková

Oko za oko, zub za zub. Za některé činy je "obyčejná" poprava málo. Tito lidé si své poslední okamžiky na tomto světě vytrpěli opravdu příšerným způsobem, ať už byli obviněni právem, nebo ne.

  1. Poprava uhořením na elektrickém křesle. Jesse Joseph Tafero byl v roce 1990 odsouzený na elektrické křeslo za vraždy. Při poutání na takové křeslo musíte dát odsouzenému na hlavu syntetickou houbu namočenou ve vodě, aby hned rozvedla po těle proud a viník co nejrychleji zemřel. Jenže v tomto případě byla použita špatná houba. Taferovi museli eletriku do těla pustit třikrát, přičemž mu při posledním šoku začala hořet hlava. Vězni vypověděli, že ještě několik dní potom cítili na chodbách spálené maso. Nesmutnější na tom je, že se po jeho smrti přiznal k vraždám někdo jiný.
  2. Jedenáct výstřelů. Anglická aristokratka lady Margaret de la Pole žijící ve 14. století byla bezdůvodně odsouzena za zradu. Než ji popravili, musela dva roky žít uvězněná ve věži. Když konečně došlo k veřejné popravě, měl vykonavatel popravy mimořádně špatnou mušku. Musel jí před asi 150 lidmi střelit jedenáctkrát, než z ní vyprchaly i poslední zbytky života.
  3. Smrt patnácti ranami. Ginggaew Lorsoungnern unesla syna velmi vysoko postavené rodiny z Bangkoku. Poté ho předala gangu, který rodinu vydíral. Syna nakonec našli mrtvého. Poté, co pitva prokázala, že ho pohřbili zaživa a umřel na udušení, odsoudili únoskyni k popravě deseti střelami popravčí čety. Po popravě nejevila známky života. Když si pak na stole v márnici začala sedat, museli do ní vystřílet dalších pět nábojů, dokud ji skutečně nezabili. Tomu říkáme tuhý kořínek!
  4. Nesmrtelný zločinec. Johna Evanse zatkli po třiceti ozbrojených loupežích, devíti únosech a vraždě. U soudu řekl, že jestli ho pustí, bude vraždit znovu. Tentokrát bylo elektrické křeslo v pořádku, ale nemělo dostatečnou sílu, aby vyřadilo z provozu Evansovo silné srdce. Po jeho třetím zapnutí byla místnost plná kouře, tělo uškvařené na škvarek a teprve potom odsouzený vydechl naposled.
  5. Plynová komora. Je těžké litovat Jimmyho Leeho Graye. Zabil svou přítelkyni a pak unesl tříletou holčičku, kterou znásilnil a pokoušel se ji utopit. Když se mu to nepovedlo, uškrtil ji. Byl odsouzen ke smrti v plynové komoře. Místo toho, aby bylo hned hotovo, trvala jeho poprava osm minut. Po prvních minutách muselo být odvedeno obecenstvo, protože Gray začal bít hlavou o ocelovou postel, k níž byl připoutaný. Spekulovalo se o tom, že vzhledem k jeho prohřeškům, byla poprava zmařena záměrně. Nakonec se zjistilo, že byl popravčí opilý.
  6. Nepovedená smrt injekcí. Raymond Landry z Texasu byl odsouzen za zastřelení majitele restaurace. Ležel připoutaný k lůžku a do paže mu vstřikovali injekci se smrtící chemikálií, když vtom injekce vybouchla a ohodila svým obsahem a krví i svědky popravy. Musela mu být podána druhá dávka. Celá poprava tak trvala nekonečných 40 minut.
  7. Plynová komora a člověk měnící barvy. Donald Lee Harding z Arizony byl odsouzen k popravě v plynové komoře. Něco se nepovedlo a poprava trvala deset minut. Vězeň řval bolestí a podle slov svědků změnil nejdřív barvu na červenou a následně na fialovou. Označují to za jednu z nejbrutálnějších vražd, protože při ní Harding musel nesnesitelně trpět.
  8. Obr na elektrickém křesle. Zabijáku Allenu Davidovi museli nechat postavit pro účely popravy speciální elektrické křeslo. Byl totiž neuvěřitelně velký. Když umíral, z úst mu začala téct krev. Posléze krev na bílé košili vypadala jako velký kžíž. Zúčastnění si to zdůvodnili tak, že Bůh tuto popravu schválil.
  9. Oběšení, které se zvrtlo. Koncem osmdesátých let hledala policie klasického psance Toma „Black Jack“ Ketchuma, který na cestě z Nového Mexika do Texasu zabil několik lidí. Odsoudili ho ke smrti oběšením. Ze šibenice ale zapomněli sundat testovací zátěžový pytel. Proto, když Ketchuma pověsili, mu těsná smyčka ufikla hlavu.
  10. Nespravedlivě odsouzená? Tento příběh je dost podobný případu výše zmíněného Toma Ketchuma. Eva Dugan byla popravená v Arizoně a na své nevině trvala až do samého konce. Když její hlava kvůli špatně sestavené šibenici uletěla pryč, dopadla otočená obličejem přímo do tváří překvapených diváků. Ihned potom v Arizoně přešli k popravám plynem.