10 nejpopulárnějších klipů na YouTube: Máte je všechny nakoukané?

Redakce

Však to znáte – počet zhlédnutí nemá příliš mnoho společného s kvalitou, ale ta už nehraje takovou roli. Song se vám zkrátka buď líbí, nebo ne. Ale každé zhlédnutí se počítá. Ještě nedávno platilo za rekord to, když videoklip překonal hranici milionu, ale teď už se hranice posunuly o dost výše. Dokonce miliardových videí je teď hned několik, my vám ale představíme těch prvních deset.

Psy – Gangnam Style

Počet shlédnutí: 2 550 324 868

Ačkoli by se spíš čekalo, že popularita jihokorejského zpěváka Psye bude opadat, podle statistik si Gangnam Style vede v zásadě pořád stejně dobře. Ale že by Psy využil této výhodné pozice k další virální smršti, to se zatím neděje – zřejme ho odradila kritika singlu Gentleman a nejnovějšího DADDY. Ona ta jazyková bariéra má přece jen něco do sebe, minimálně nepraktické například je, že video k nejpopulárnějšímu videu na světě (a možná i ve vesmíru, pokud jsme v něm sami) dosud neobsahuje anglické či jakékoli jiné titulky. Nemluvě o linku na instrukční video jak tančit onen koní taneček.

Wiz Kalifa feat. Charlie Puth  – See You Again

Počet shlédnutí: 1 620 669 063

See You Again staví hlavně na silném příběhu. Video bylo věnováno tragicky zesnulému herci Paulu Walkerovi, který se klidně mohl ještě několik desítek let prohánět v luxusních bourácích. Ale osud tomu chtěl jinak. Paradoxní je, že jeden ze skladatelů hitu, tedy Charlie Puth, v nijak zvláštní úspěch songu nevěřil. „Mysleli jsme si, že to jen pošlem producentovi a už o té skladbě nikdy neuslyšíme.“ Jenže v tom se Charlie zmýlil. Song samotný se pak pochopitelně objevuje na soundtracku k sedmému dílu série Rychle a zběsile.

Taylor Swift – Blank Space + Shake It Off

Počet shlédnutí Blank Space: 1 547 910 365

Počet shlédnutí Shake It Off: 1,405,262,555

Úspěch Taylor Swift se tak trochu dal čekat. V USA už byla se svou country tvorbou populární až k prasknutí, ale k tomu, aby se jí klaněl celý svět, se country muzika příliš nehodí – své o tom může vyprávět třeba supertalentovaná Carrie Underwood. Znáte ji? Ne? Nejpopulárnější country zpěvačka v Americe, hned po Dolly Parton samozřejmě. Ale příliš lpí na country. Nicméně zpět k Taylor. Ta se vlastně ani moc nezměnila – jen si narovnala žehličkou vlasy a místo banja a lap steel kytary teď hraje se synťáky s digitálním bubeníkem. Odborníci se ovšem shodují hlavně na tom, že Taylor Swift má podobně vyvinutý obchodní čich jaký třeba mívala Madonna. Madonna ale nemusela pracovat třeba s tím, že by se její desky stahovaly zdarma z netu. Zato Taylor ano, a proto si nelegální stahování pěkně pohlídala a pro jistotu umístila do každého fyzického alba různé polaroidové fotky, což nakonec třeba z jejího CD 1989 udělalo jednu z nejprodávanějších desek všech dob.

Mark Ronson feat. Bruno Mars – Uptown Funk

Počet shlédnutí: 1 499 407 744

Trubky dneska letí. Tedy ne ty, přes které vám dodávají vodu a plyn, ale ty, které byste spíš čekali v jazzovém nebo symfonickém orchestru, v regulérním popovém songu už se tak často nevidí (to až poslední dobou se s nimi roztrhl pytel, viz Shake It Off či Dear Future Husband). A Mark Ronson, to je skutečně trubkový king. Hudebník má skvělou formu (tím spíš je škoda, že Amy Winehouse, se kterou spolupracoval, už skládá hudbu jinde) a když si ke spolupráci přibere někoho tak kvalitativně stálého jako je Bruno Mars, výsledku odolá málokdo.

Adele – Hello

Počet shlédnutí: 1 412 055 273

Fenomenálnost Adele tkví hlavně v tom, že je schopná přijít s písněmi, které jsou velice univerzální (koneckonců každá doba měla takového interpreta) a osloví široké spektrum posluchačů. Když se tak nad tím zamyslíte, není ani vlastně moc důvodů, proč zpěvačku nemít rád. Je vtipná, poměrně diplomatická a všechny její rozhovory si musíte pouštět minimálně dvacetkrát (proto mají tolik zhlédnutí), protože její cockney přízvuk je tak poctivý, že jí nejde rozumět ani slovo, což je dobrá zpráva leda tak pro osoby hovořící tím samým stylem. A ještě jedno jde Adele přímo skvěle: vždy ví, kdy je vhodná doba odejít a kdy je nejlepší doba vrátit se.

Enrique Iglesias feat. Descemer Buano, Gente De Zona – Bailando

Počet shlédnutí: 1 357 033 227

Enrique Iglesias si pořád jede to svoje. Do žádných žánrových experimentů se nepouští, vypadá už minimálně patnáct let stejně a z neanglicky zpívajících interpretů je pořád nejpopulárnější. Jako každý správný megahit se ani Bailando neobešlo bez plagiátorských pletek. Peruánský zpěvák Sergio Pelo D’Ambrosio Robles (fakt se takhle dlouze jmenuje) podal na Iglesiasovo vydavatelství stížnost, že se v Bailando objevuje mnoho fragmentů z jeho vlastní písně Lejos De Ti. Experti se tomutu obvinění podívali pěkně na zoubek a ke smůle Sergia konstatovali, že se v žádném případě o plagiátorství nejedná a Robles tak svou stížnost raději stáhnul. A nezapomeňte si poslechnout Bailando i v angličtině či portugalštině, neboť i to stojí za to.

Katy Perry feat. Juicy J – Dark Horse

Počet shlédnutí: 1 349 997 442

Katy Perry a její klipy, to je článek sám o sobě. Snad kromě I Kissed A Girl a Roar nás zpěvačka vždy zvládla překvapit. Její klipy totiž často uvádí skladby do úplně jiného světa, než jste čekali. A to je právě případ Dark Horrse. Trap-popová písnička si vyloženě říká o klip zasazený do nějakého hutného, temného a pochmurného prostředí, ale Perry všem vytřela zrak, když celý klip uvedla do egyptského prostředí, zalitého (předpokládáme, že ne opravdovým) jasným sluncem. Mnoho prvků z klipu ovšem dosud zůstává neobjasněno a možná proto se ještě pořád sveřepě drží v první desítce.

Justin Bieber – Baby

Počet shlédnutí: 1 345 440 120

Justin Bieber patří spolu s Lady Gaga do skupinky umělců, která razí heslo „kdo se směje naposled, ten se směje nejvíc“. Je to všechno už poměrně dávno, ale možná si matně pamatujete doby, kdy si všichni při vyslovení jména „Lady Gaga“ ťukali na čelo. A něco podobného se dělo i Justinovi, ačkoli jeho jméno je vcelku normální. A vidíte, kam to oba dotáhli. Pravda, Bieber se ještě pořád hodně hledá a nutno uznat, že jeho excesy mu opravdu jen zbytečně škodí, protože jeho aktuální hudba je přinejmenším zajímavá. A proto je smutné, že jeho nejpopulárnějším songem na internetu zůstává taková puberťácká zvláštnost jako Baby. V den, kdy třeba vcelku pěkná What Do You Mean přeskočí tento omšelý pozůstatek dob minulých, se nejspíš Země přestane točit kolem své osy.

Meghan Trainor – All About That Bass

Počet shlédnutí: 1 327 275 406

Kdyby Meghan Trainor nebyla z Ameriky, tak by tahle skladba asi neudělala takový rozruch. Ale v zemi, kde je plnoštíhlost velké téma, se šikovné vtipkování a nadhled nad tímto problémem vyplácí. Trainor moc dobře věděla, že se námět „měj se rád takový, jaký jsi“ už dost opotřeboval, a navíc to není tak dlouho, co téma po svém zpracovala již zmíněná Lady Gaga. Ale zatímco Gaga to brala v Born This Way vážně, Meghan se na to (nečekaně) rozhodla jít z jiné strany. Všechno obrátila do pastelových barviček, dala tomu šmrnc padesátých let a sebe zahalila do určité naivní image. A světe div se, to na virální video stačí. Vlastně ne, nestačí. Sama písnička je totiž velmi šikovně napsaná a podobně jako Taylor Swift je i Meghan velice schopná textařka.

Top 10: Toto jsou nejprodávanější singly všech dob

7 hudebních umělců, kteří začali svou kariéru na Youtube

Témata:,