10 nejprapodivnějších rostlin na světě

Paga

Je neuvěřitelné, co všechno v přírodě existuje! Tyto květiny nám vyrazily dech. A u většiny z nich doufáme, že nezačnou růst nikde poblíž...

  1. Nejodolnější květina. Namimbijská Welwitschia Mirabilis má pouze dva listy, pevný stonek a kořeny. To je vše. Je skoro dva metry vysoká a až osm metrů široká. Nejfascinující je na ní ale její výdrž. Bez vody přežije až 5 let. Její celková délka života je pak 400 až 1 500 let!
  2. Krásná past. Venus Fly Trap je nejznámější masožravá rostlina. Její „tlamičku“ obklopují velmi jemné štětinky. Když mezi ně vleze kořist, dokáže ji ulovit zavřením za necelou sekundu.
  3. Největší květina. Rafflesia Arnoldii má ze všech květin na světě největší květ, který vydrží jen tři dny až týden. Po tento čas vylučuje odporný zápach shnilého masa, který přitahuje hmyz. Ten pak roznáší její sazenice. Je vysoká jen něco kolem metru, ale její květ váží až jedenáct kilogramů!
  4. Tančící rostlina. Desmodium Gyrans má přezdívku Tančící rostlina a Semafor kvůli svému pohybu ve větru. Kdybyste si ji pěstovali na parapetu, bude u toho i hezky jemně šumět. Některé kmeny to považují za tanec pro mrtvé.
  5. Baseballová rostlina. Euphorbia Obesa vypadá jako baseballová rukavice. Lidem se tak líbila, že ji málem z divoké přírody vymítili. Musela být proto označená za chráněnou. Její odrůdy jsou velmi horkým botanickým zbožím.
  6. Mrtvola. Amorphophallus Titanum vypadá jako z béčkového nízkonákladového filmu. Je vyšší než člověk a přezdívá se jí mrtvola, protože smrdí jako rozkládající se tělo. Tato indonéská rostlina drží světové prvenství ve výšce květu.
  7. Pohádkový strom. Baobab je obecný název rodu osmi druhů stromů z Madagaskaru, Afriky a Austrálie. Přezdívá se mu Flaška a ve svém nitru ukládá až 300 litrů vody. Díky tomu se dožívá více než 500 let.
  8. Dračí krev. Dracaena Cinnabari v sobě má červenou tekutinu, kterou lidstvo přezdívalo dračí krev a používalo ji jako lék i jako barvivo.
  9. Nejstydlivější ze všech. Mimosa Pudica je velmi citlivá. Jakmile se jí, byť jen lehce, dotknete, hned sklopí listy dovnitř a znovu se „otevře“ až za pár minut.
  10. Pouštní přeživší. Rostlina původem z pouště Chihuahuan se jmenuje Selaginella Lepidophylla a je schopna přežít i úplné uschnutí. Pouze se sbalí do jedné suché koule a počká, až ji zas oblaka pokropí.