10 rad pro ty, co si hodlají pořídit svou první kočku

Pavla Gabrhelíková

Když si člověk pořizuje psa, je kolem toho spoustu průtahů. Málokdo si ale uvědomuje, že stejnou pozornost by měl výběru věnovat i budoucí majitel kočky. Pokd se chystáte pořídit si svého prvního tygříka a nemáte s nimi žádnou zkušenost, počítejte i s těmito deseti věcmi.

  1. Zvolte správné plemeno. To, že kočky nemusíte venčit, neznamená, že se jim nemusíte věnovat. Pokud plánujete mít kočku v bytě, kde není možnost vypustit ji ven, ujistěte se, že volíte takové plemeno, které vám neudělá z obýváku kůlničku na dříví.
  2. Druhá kočka. Pokud by potřebovala kočka kamaráda, jste ochotni to akceptovat? Kočky jsou smečková stvoření a dvě si vždy vyhrají lépe než jedna. Když budete mít tedy první, zvažte možnost, že budete muset mít i druhou.
  3. Alergie. Jestli si nejste stoprocentně jistí, že nejste na nic alergičtí, raději si nechte udělat testy. Neznamená to, že si kočku nemůžete pořídit. Jen by o tom měl doktor vědět a předepsat vám odpovídající léky.
  4. Očkování a kastrace. Počítejte s návštěvami veterináře kvůli očkování a posléze i kastraci. Není to zrovna levná záležitost. Ale budete mít doma šťastnou a zdravou kočku.
  5. Kupte kvalitní záchod a písek. Kočičí toaleta nesmí být ani velká, ani malá a písek by měl být kvalitní, aby vám na něj kočka neodmítala chodit.
  6. Hračky. Zejména kotě je bude potřebovat. Nakupte laser, myšičky, peříčka na provázku, zkrátka všechno, co by mohlo kočku bavit víc než cupování vaší sedačky.
  7. Škrabadlo. Rozmístěte po bytě několik škrabadel. Pokud to neuděláte, kočka se bude realizovat na vašem gauči nebo posteli. Velké škrabadlo postavte k oknu tak, aby se mohla dívat ven.
  8. Pojištění. Je lepší ho mít, protože když kočka uteče a zničí něco sousedům, jste krytí.
  9. Pamlsky. I kočky se dají malinko vycvičit. Využijte k tomu speciální kočičí pamlsky nebo syrové maso.
  10. Rutinní péče. Zjistěte, co všechno vlastnictví vašeho plemene obnáší. Například pokud je třeba ji kartáčovat, vybírejte k tomu kvalitní produkty. V každém případě se ale připravte na zastříhávání drápků a čištění oušek.