10 snadných způsobů, jak si vybudovat zdravé sebevědomí

Lucie Bryndová

Nevěříte si? Máte pocit, že nic nedokážete a nemáte nárok na to být úspěšní? Hloupost. Vše začíná i končí ve vaší hlavě. Jak se odrazit od pomyslného dna a vybudovat si zdravé sebevědomí, které se vám za týden nezbortí jako domeček z karet?

  1. Zkuste trávit více času sami se sebou. Máte pocit, že nemůžete sami nic udělat? Chcete jít cvičit, na procházku nebo do kina, ale nakonec nejdete, protože žádný z vašich přátel nemůže? Blbost. Udělejte si vlastní tréninkový plán nebo si vyberte film, na který půjdete, kupte si lístek a jděte se pobavit sami. Naučíte se rozhodovat sami za sebe a budete se cítit lépe ve vlastní kůži.
  2. Nechte si poradit, jak se obléknout. Ženy s tím obvykle až tak problémy nemají, a to ne proto, že by snad měly lepší vkus, ale hlavně díky tomu, že jsou často obklopené kamarádkami, které jim do toho, jak se oblékají, prostě neustále kecají. A proč ne? Ať už jste žena nebo muž a máte pocit, že v tom, jak se oblékat, trochu tápete, vezměte si na pomoc někoho, kdo se v módě vyžívá, a nechte ho, aby vám vymyslel outfit, ve kterém se budete cítit naprosto dokonale.
  3. Zbavte se nepořádku. Být obklopeni doma i v práci horou ledabyle poházených věcí nemůže pomoci nikomu. Snažte se udržovat místa, ve kterých trávíte většinu času, co možná nejčistší. To samé platí i o autě. Uvidíte, že budete mít hned lepší náladu.
  4. Vyjděte ze své komfortní zóny. Dělat jen pohodlné věci, ze kterých nemáte strach a které máte praxí ověřené, je sice super, ale nikam vás to neposune. Nikdo neříká, že musíte změnit svůj život od základu a stát se za noc z princezny rockerkou, ale když vystoupíte ze své komfortní zóny, zjistíte, že zvládnete mnohem více, než jste si mysleli.
  5. Stanovujte si cíle. Chcete se naučit nový jazyk? Plánujete si dovybavit byt nebo si našetřit na vysněnou dovolenou? Skvělé. Ať už je váš cíl jakýkoli, napište si ho. A jakmile si ho splníte, odškrtněte si ho jako splněný a vymyslete si nový. Ve chvíli, kdy si něco skutečně vytyčíte a dokážete tomu jít naproti, ucítíte ten neskutečný pokrok, který jste udělali.
  6. Obklopujte se pozitivními lidmi. Naslouchat kamarádům a kamarádkám, kteří mají nějaké trápení, je v pořádku. Jen toho nesmí být tak nějak moc. Vnímat druhé a neustále jim radit, co mají se svým životem dělat, může být po nějaké době frustrující. Snažte se to nějak vyvážit a podnikněte něco společně také s těmi, kteří mají neustále úsměv na rtech.
  7. Vzdělávejte se. Štve vás často, že prostě něčemu nerozumíte? Nejjednodušší způsob, jak takovým pocitům zabránit, je věnovat čas získávání informací o dané problematice. Pokud to není ani tak o teorii jako o praxi, tak si to prostě vyzkoušejte a pracujte na sobě. Vaše píle vás pak odmění.
  8. Snažte se odpustit sami sobě. Každý člověk udělal někdy něco, čeho lituje. To je normální. Ale utápět se v tom neustále dokola vůbec nic nevyřeší. Přestaňte se soustředit na to špatné a pochvalte se za vše, co jste udělali naopak správně. Buďte k sobě laskaví. Když si budete říkat, že jste k ničemu, sebevědomí vám to nezvedne.
  9. Dokončete rozdělanou práci. Začali jste luxovat, ale do toho vám zavolala kamarádka a pak jste běželi dělat něco dalšího? Ať už je úkol, který jste si dali za cíl splnit, jakýkoli, dokončete ho.
  10. Každý den se pochvalte za to, co jste dokázali. Zní to jako klišé z nějakého sezení u psychiatra, ale ono to vážně funguje. Ráno vstaňte, podívejte se do zrcadla a řekněte si sami o sobě v duchu pět pozitivních věcí. To samé udělejte večer před spaním. Po pár měsících uvidíte, že jste tomu začali věřit.