10 tipů, kam vyrazit letos na vodu

Lucie Bryndová

Jestli milujete vodu a chystáte se na ni v nejbližších týdnech, pak se můžete nechat inspirovat následujícími tipy, jaké řeky si nenechat ujít. Tak si napakujte krosny, sbalte stany, kanoe, něco dobrého k jídlu a pití a vyrazte za dobrodružstvím!

  1. Pekelné peřeje. Pokud milujete peřeje, pak vyrazte na Metuji, která nabízí kromě zajímavých tras také úžasné peřeje v Pekle. Užijete si i spodní úsek s průjezdem Nového Města. Čeká na vás krásná podívaná, a to nejen na místní faunu.
  2. Vodácká klasika. Asi nikoho nepřekvapí, že mezi nejnavštěvovanější řeku patří naše nejdelší řeka Vltava, která protéká matičkou Prahou. Vltava je pod Lipnem splavná celý rok, a tak láká každoročně tisíce vodáků. Sjízdnost zaručují vorové propusti, které zároveň oživují plavbu.
  3. Adrenalin. Jestliže máte rádi něco živějšího a vyhledáváte spíše divočejší řeku, vyrazte na Sázavu. Ta vás překvapí pořádnými peřejemi Stvořidla, které patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v České republice.
  4. Romantika jako hrom. Chcete si udělat výlet jenom se svou milovanou polovičkou a užít si parádní romantiku? Vydejte se na Ploučnici, do civilizací nedotčené přírody v srdci Libereckého kraje.
  5. Švihák lázeňský. Vyrazte si sjet Ohři, druhou nejpopulárnější řeku vodáků. Zvládnou ji i úplní začátečníci. A proč švihák lázeňský? Řeka Ohře protéká totiž lázeňským krajem. Pramení v Bavorsku a protéká historickou částí Chebu. Nejkrásnější úsek vás čeká mezi Karlovými Vary a Perštejnem. Když nebudete mít vody dost, můžete si zasurfovat na Nechranické přehradě.
  6. Pohodička. Patříte spíš mezi požitkáře a chcete si užít klidnou, bezstarostnou jízdu krajinou? Pak je pro vás jako stvořená řeka Lužnice. Nížinná řeka s četnými jezy a velmi klidným proudem. Na výběr máte z koryta Staré řeky nebo se můžete vydat trasou Nové řeky. Před tím, než se na řeku vydáte, nezapomeňte si ověřit stav vody, nejkritičtější bývá hloubka pod Táborem.
  7. Přírodní hranice. Pokud vás dostatečně nenavnadila Ploučnice, pak musíte vyrazit sjet řeku Moravu, která tvoří nádherné hranice Moravy a Čech, České republiky a Slovenska a Slovenska a Rakouska. Kochejte se nádhernou přírodou a užijte si chvíle jen ve dvou.
  8. Amatérům vstup zakázán. Jestliže nepatříte mezi zkušené vodáky, pak se raději vyhněte řece Jizeře, které je často přezdíváno „řeka mnoha tváří“. Patří k velkým řekám horského charakteru a zejména horní tok je pro běžné turistické vodáky smrtelně nebezpečný.
  9. Zábava pro celou rodinu. Chcete vzít s sebou na vodu i menší děti? Pak zajeďte na Berounku, jednu z vodácky nejjednodušších řek. Užijte si krásnou podívanou na panenské údolí bez veškeré infrastruktury a spojte výlet s návštěvou Křivoklátu nebo Karlštejna.
  10. Na raft i kánoi. Další klidná jízda vás čeká na řece Dyji, kam můžete vyrazit od vodní nádrže Nové Mlýny a dojet až k rakouským hranicím u Břeclavi. Na vodu můžete v pohodě vyrazit jak na kánoi, tak i na raftu. Kromě krásných vyhlídek vás na této trase čeká celá řada památek, které jsou součástí Lednicko-Valtického areálu.