10 typů polibků a jaký je jejich skutečný význam

Lucie Bryndová

Pusa je asi tím nejromantičtějším a nejkrásnějším projevem lásky. Není ale polibek jako polibek. Mezi jejich jednotlivými druhy existuje řada rozdílů. Podle Sheril Kirshenbaum, autorky knihy Věda líbání: Co nám naše rty říkají, existuje až 100 typů polibků a každý z nich vyjadřuje něco jiného. Co vyjadřuje deset nejčastěji používaných?

  1. Francouzský polibek neboli francouzák. Je nejvášnivějším typem polibku ze všech. Někteří lidé o francouzském líbání mluví jako o umění. Jestli jste se svým protějškem spolu už dlouho a francouzský polibek vám ve vašem vztahu není cizí, pak jste jedním z těch šťastnějších párů, kterým se podařilo počáteční vášeň nenechat vyprchat.
  2. Rychlý polibek. Tyto polibky si dvojice nejčastěji dávají na veřejnosti a jsou typické u párů, které spolu jsou už velmi dlouhou dobu. Pokud se spolu s partnerem líbáte především tímto způsobem, neznamená to v žádném případě, že už byste se nemilovali, ale váš vztah je prostě jen na dalším levelu. Nemusíte se prostě neustále dlouze líbat, abyste si vzájemně dokazovali lásku.
  3. Polibek na tvář. Je to velmi roztomilý polibek. V některých zemích se tak lidé vzájemně zdraví, a to zejména mladí. Mezi partnery takový typ polibku vyjadřuje vášeň. Není sice až takový jako franouzák, ale dokazuje vám, že se o vás váš protějšek opravdu zajímá a chrání vás.
  4. Foukaný polibek. Znáte to, políbíte si ruku a polibek pak odfouknete směrem k vaší lásce. Ať už je to při jejím odchodu do práce nebo ve chvíli, kdy se pohybujete na opačné straně místnosti, co tím svému partnerovi říkáte? Znamená to, že rádi flirtujete a milujete žít přítomným okamžikem. Zároveň to o vás vypovídá, že zbožňujete dobrodružství a baví vás to spolu. Tak v tom pokračujte i nadále.
  5. Zamčený polibek. Většinou si ho dáváte ve chvíli, kdy už musíte jít. Vaše ústa se dotýkají, ale vaše těla jsou od sebe vzdálena. Ale vy se prostě od sebe nemůžete odtrhnout. Vaše obličeje jsou k sobě jako přilepené, ale vaše nohy říkají, že je čas jít. Tento polibek dokazuje, že je vaše vzájemné pouto velmi silné.
  6. Andělský polibek. Je to polibek na víčka a zároveň jeden z největších důkazů opravdové lásky a starosti o druhého. Tímto polibkem vám váš protějšek dokazuje, že je tu vždy pro vás. Pokud si tento typ polibku vzájemně dlouhodobě vyměňujete, je to důkaz toho, že je váš vztah zdravý a že to tak i dlouho vydrží.
  7. Polibek na nos. Je to typ polibku, kterým chcete druhého provokovat, škádlit a dáváte mu tím najevo, že nepatříte zrovna mezi suchary. Dokazuje to, že máte vztah plný smíchu, zábavy a radosti. Tento polibek skvěle funguje ve chvíli, kdy se se svým protějškem dohadujete a víte, že je to zbytečné a chcete hádku ukončit. V tu chvíli úplně zapomene na to, proč se hádáte, a místo toho může přijít na řadu parádní usmiřovačka.
  8. Polibek na čelo. Tímto polibkem vám dává partner najevo, že vás ochraňuje a že mu na vás záleží, jste v bezpečí a milováni. Jinak se mu také říká „mateřský“ polibek.
  9. Polibek na ouško. Polibek na toto citlivé místo je velmi podobný andělskému polibku, co se jeho významu týče. A zároveň neskutečně sexy a vzrušující.
  10. Polibek na krk. Je často součástí předehry a váš partner vám dává najevo, že by nechtěl zůstat jen u líbání. A co dalšího vyjadřuje? Jestliže se takovým polibkům oddáváte často, vypovídá to o vás, že žijete rádi naplno a stojíte si pevně za svými názory.