10 věcí, které jste nevěděli o ploggingu

Lucie Bryndová

Milujete běh, procházky po lese a není vám lhostejná příroda? Pak jste o ploggingu už určitě slyšeli. Pro ty, kteří zatím netuší, o co jde, tak se jedná o aktivitu, která kombinuje běh a sbírání odpadků. Vymysleli ji ve Švédsku teprve před třemi lety, ale protože je ochrana přírody v posledních letech velmi diskutovaným globálním tématem, rozmohla se velmi rychle po celém světě. Nezáleží na tom, jak dobrým běžcem jste, počítá se každý sebraný kus odpadku i každý uběhnutý kilometr. Čím dalším je tento běh výjimečný?

  1. Vymyslel ho Erik Ahlstrom. Potom, co se Erik přestěhoval ze švédského lyžařského střediska do Stockholmu, všiml si během každodenní jízdy na kole, kolik je v přírodě pohozených odpadků. Štvalo ho to, a tak se s tím rozhodl něco udělat. V roce 2016 začal organizovat skupinové běhy, během kterých společně s ostatními běžci sbírali odpadky. A tak se zrodil fenomén plogging.
  2. Název je anglicko-švédský. Nejprve šlo prostě o běhání spojené se sběrem odpadků. Ale po krátké době vznikla potřeba tuto činnost nějak pojmenovat. A protože to bylo ve Švédsku, slovo plogging vzniklo spojením slov jogging a švédského výrazu plocka upp, což v překladu znamená sbírat.
  3. Zapojil se i prezident. Ne, nejásejte, ten náš to není. Je jím islandský prezident Guðni Thorlacius Jóhannesson, který pravidelně podporuje místní sportovce a není mu lhostejná příroda. Až budete někdy na Islandu a uvidíte někoho běhat kolem prezidentského sídla a sbírat odpadky, tak to může být právě on.
  4. Je reakcí na zamořené oceány. Primárně tato aktivita vznikla sice z rozhořčením nad pohozenými odpadky na ulici, ale to velmi úzce souvisí s často skloňovaným problémem dnešní doby, a tím je alarmující množství plastů zahlcující světové oceány.
  5. Přidat se může každý. Je to jen a jen na vás. Plogging nemá žádná věková ani kondiční omezení. Ať už z během začínáte, nebo jste zkušený běžec, začít s ním můžete úplně kdykoli.
  6. Nenáročná výbava. Vybavit se na sbírání odpadků není nic složitého. Stačit vám k tomu budou zahrádkářské rukavice s gumovou vrstvou na dlani a prstech, batoh s pytlem na odpadky, sportovní oblečení a běžecká obuv. To je vše. A pak už jen odhodlání jít do toho.
  7. Plogging v Česku. V České republice vznikl speciální projekt Plogging Česko, a to pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci se společností Coca-Cola. Tento projekt je od loňského roku hlavním organizátorem World Cleanup Day v České republice.
  8. World Cleanup Day. Díky mezinárodní iniciativě se do úklidu poprvé zapojili i aktivní běžci, a to loni v září. V rámci World Cleaup Day se po celém Česku vydalo ploggovat více než tisíc lidí.
  9. Podpora známých osobností. Osud naší planety není lhostejný ani známým osobnostem, které jdou ostatním příkladem a motivují je, aby pro své okolí udělali více. Mezi ně patří v České republice zejména herec a moderátor Lukáš Hejlík, modelka a zakladatelka Nadace Krása pomoci Taťána Gregor Brzobohatá nebo tanečník a choreograf Yemi A. D.
  10. Naučí vás vnímat okolí. Možná máte pocit, že je to trošku hysterické a ve vašem okolí to s odpadky až tak špatné není, ale zkuste si to. Možná teprve ve chvíli, kdy se pro tuto záslužnou činnost rozhodnete, zjistíte, co všechno automaticky přecházíte.