10 věcí, které musíte vědět, než se rozhodnete pro výplň rtů

Lucie Bryndová

Ještě před pár lety byly zvětšené rty poměrně ojedinělou záležitostí, ale dnes už jsou podobné úpravy běžně asi jako barvení vlasů. Akorát s drobným rozdílem. Zatímco vlasy si můžete v případě nespokojenosti zase přebarvit, zpackaně vyplněná ústa tak snadno nenapravíte. Trpíte komplexem užších rtů a rády byste s tím něco udělaly? Pak si přečtěte následujících deset odpovědí na ty nejdůležitější otázky, které musíte znát ještě před tím, než se rozhodnete úpravu podstoupit.

  1. Čím si nechat rty vyplnit? Od umělých implantátů se již ustupuje a mezi nejčastější a nejšetrnější způsob, jaký můžete zvolit, patří výplně na bázi kyseliny hyaluronové. Tato látka je tělu zcela vlastní, a tak nemusíte mít strach, že byste do svého těla touto malou kosmetickou úpravou dostaly nějaké toxické látky. Kyselina dodá vašim rtům na objemu a zároveň je udrží hydratované. Další výhodou je, že takto upravené rty vypadají přirozeně.
  2. Je možné výplně po čase nějak odstranit? Při použití zmíněné metody se rty navrátí do své původní podoby obvykle za půl roku až rok, a to díky tomu, že se kyselina postupem času vstřebá. Tento proces je možné urychlit drobným zákrokem, a to rozpuštěním pomocí enzymu s názvem hyaluronidáza. Zákrok trvá jen několik vteřin, ale je velice bolestivý.
  3. Jak budete se zvětšenými rty vypadat? To je velmi individuální. Pokud máte přirozeně velmi úzké a nevýrazné rty, pak bude i sebemenší úprava výraznější. Vždy je to ale na vás. Před zákrokem musíte mít jasnou představu o tom, jak by měl výsledek vypadat. Jen pro představu, obvyklé množství výplně se pohybuje mezi 0,5 a 1 ml.
  4. Kde si nechat rty upravit? Pokud chcete, aby vaše rty vypadaly co možná nejpřirozeněji a výsledek se podařil na jedničku, vybírejte si pouze mezi certifikovanými odborníky, jako jsou dermatologové či plastičtí chirurgové, a podívejte se na jejich reference. Prohlédněte si fotky jiných pacientek, případně se poptejte, zda s konkrétním lékařem nemá již někdo z vašeho okolí dobrou zkušenost.
  5. Existují nějaká rizika? Jestli se rozhodnete pro aplikaci kyseliny hyaluronové, je riziko nežádoucí reakce minimální. Pouze u 0,1 % případů vzniká riziko vzniku podkožních uzlíků. Dalším rizikem může být také samotná aplikace, a to v případě, že se svěříte do rukou neodborného personálu.
  6. Kolik výplně rtů stojí? Cena se odvíjí od typu a množství výplně, kterou si přejete, a také od místa, kde si necháte rty zvětšit. V centru města budou ceny vyšší. Dobře také zvažte různé slevové akce. Ty nemusí být zárukou úspěšně provedeného zákroku. Ceny se obvykle pohybují v řádech tisíců korun.
  7. Kdy uvidíte výsledek? Nečekejte, že po jedné návštěvě odejdete jako Angelina Jolie. A stejně tak nehodnoťte efekt ihned po návštěvě salonu. Z počátku bývají rty velmi oteklé, což může deformovat jejich tvar. Dejte jim trochu času, aby se přizpůsobily novému objemu. Řada žen si nechává zvětšovat rty opakovaně. Dávejte ale pozor, abyste to nepřehnaly a ve výsledku pak nevypadaly jako kačer Donald.
  8. Jak se na zákrok připravit? Po aplikaci bývají rty více náchylné k tvorbě modřin a ke krvácení. Snažte se alespoň deset dní před aplikací vynechat léky proti bolesti, vitamin E a alkohol. Pokud navíc trpíte na opary, poraďte se s ošetřujícím lékařem, co proti jejich případnému vzniku užívat.
  9. Je potřeba rty před aplikací znecitlivět? Před vyplněním rtů používají lékaři obvykle lokální anestetikum v podobě znecitlivujícího krému či aplikují injekci s anestetikem do dásní. Řada lékařů upřednostňuje krémy, které přirozený tvar vašich rtů neovlivní tak jako injekce.
  10. Je zákrok bolestivý? Jakmile vám lékař rty znecitliví, můžete cítit mírné píchnutí a tlak. Jakmile dojde k aplikaci kyseliny, obvykle přichází pocit pulzování, ale neměl by být příliš intenzivní. Lékař vám na závěr rty promasíruje, zchladí a pak vám doporučí, abyste se snažily rty alespoň po dobu tří dnů příliš neprokrvovat.