10 věcí, kterými systematicky zkracujete život svého pejska

Pavla Gabrhelíková

Opravdu jste přesvědčení, že děláte všechno správně? Raději se ujistěte, že svému pejskovi neukrajujete roky života jenom kvůli svojí nevědomosti.

  1. To je pes? Já myslel, že je to čuník! Pokud psa přejídáte, život mu tím zrovna neprodlužujete. Navíc pokud s ním sdílíte všechno lidské jídlo, můžete se mu postarat o skon mnohem dřív, než měl chudák v plánu.
  2. Flákání zubní hygieny. Zubní kámen je u psů ještě nebezpečnější než u lidí. Obzvlášť starší psi pak mohou dostat zánět do čelistní kosti, který často způsobí i smrt. Dávejte svému mazlíčkovi žvýkat speciální kostičky nebo syrové kosti.
  3. Pravidelná kontrola. Preventivní prohlídky nejsou klíčem k pevnému zdraví jenom u lidí. Obzvlášť pokud vašeho pejska v minulosti trápili nějaké zdravotní problémy, je dobré mít jeho stav pod kontrolou.
  4. Pravidelný pohyb. A je jedno, že se mu nechce slézt z gauče, pánem jste tu vy! Psi pohyb prostě potřebují, o tom žádná.
  5. Cigaretový kouř. Pokud doma hulíte jak fabriky, zkuste to omezit. Když ne kvůli sobě, tak kvůli svému psovi! Pasivní přijímání kouře je pro psa velmi nebezpečné. Způsobuje mu respirační choroby, které vedou k dlouhodobějším zdravotním problémům.
  6. Bakterie, blechy, červíci. Nezanedbávejte odčervení psa! I v tom nejčistčím domově může dojít kvůli parazitům k velkým žaludečním potížím. Všímejte si taky kvality kůže a srsti vašeho psa, mnohdy vám i malá vyrážka naznačuje, že něco není v pořádku.
  7. Přílišný nátlak. Pokud máte doma mopsíka, nenuťte ho chodit každý den na dvě hodiny na cvičák, na obrany a skákat přes překážky. Poraďte se s veterináře nebo chovatelem, jaké psí sporty jsou pro vašeho miláčka nejlepší.
  8. Nechávání psa bez dohledu. Běhá váš miláček sám po zahradě nebo po vesnici? Opatrně. V dnešní době existuje spoustu “milovníků” zvířat, kteří vám rádi psa přes plot otráví. Nebo ho může zakousnout jiný pes.
  9. Žádní přátelé. Když psa nesocializujete, berete mu tak možnost dorozumívat se psí řečí. A vy mu čtyřnohé kamarády nenahradíte. Nejlíp si totiž stejně vyhraje s někým stejného živočišného druhu.
  10. Kastrace. Jestli měla vaše fenka problémy se žlázami nebo neplánujete, aby měla štěňata, raději ji vykastrujte. U psa je to na pováženou, je třeba zvářit jeho zdravotní stav. Někteří psi ale po kastraci tak ztloustnou, že pak trpí na klouby, a to taky není nic příjemného. Ale to už vám poradí váš veterinář.