10 způsobů, jak vám kočky dávají najevo, že vás upřímně milují

Pavla Gabrhelíková

Manžel vám řekne, že vám to sluší, děti vás obejmou, kamarádka koupí kanystr vína. No jasně, ale jak sakra poznat, že vás miluje vaše vlastní kočka?! Vypadají zdánlivě chladně, ale nenechte se zmást, dávají vám najevo svou náklonnost, jak jen mohou!

  1. Dotýká se vás svým čelem. Tuto část těla kočky opírají pouze o nejmilovanější osobu v domácnosti. Tehdy uvolňují endorfiny a zažívají ryzí pocit štěstí.
  2. Otírá o vás tváře. Kočky mají na bocích tlamičky pachové žlázky, ze kterých vylučují svoji esenci a otíráním ji přenášejí na vás, tedy na svoji největší lásku. A samozřejmě svůj soukromý majetek.
  3. Ocas nahoru. To značí (narozdíl od psů, pozor, ti ho mají nahoře, když jsou rozrušení a ne zrovna pozitivně), že když vás kočka vidí, v hlavě jí běží něco jako: “Jé! To jsi ty! Jsi boží! Jdu za tebou, ty fešáku!”
  4. Oční kontakt a pomalé mrkání. Když se na vás kočka dívá tímto takřka svůdným pohledem, je to jako by vás líbala očima.
  5. Zapne motorek. Předení může být důsledkem nervozity i obav, ale pokud vám leží v klíně s přivřenýma očima a každý její výdech a nádech provází zvuk malého motorku v hrdle, buďte si jistí, že vás miluje.
  6. Zalehnutí. Když vymění svůj pelíšek za vaše tělo, měli byste se cítit poctěni. Dává přednost časově nevypočitatelnému spaní ve vašem klíně (obličeji, zádech, zadečku…) před ničím nerušeným spánku na svém místečku.
  7. Hněte vám stehno drápy. To jsou chvíle, kdy je kočka šťastná a tak trochu nostalgická. Hnětením si připomíná chvilky hnětení cecíků své maminky.
  8. Olizování vlasů a žužlání ušních lalůčků. Znamená to, že vás kočka považuje za jinou kočku. Ale to není všechno! Obětí tohoto láskyplného a tak trochu nechutného aktu nemůže být jen tak nějaký člen smečky, nýbrž jen ten nejoblíbenější. Je to známka nekonečné důvěry a přátelství.
  9. Nošení mrtvých myší a ptáčků. Ať už máte doma lenocha, nebo ne, pořád je to šelma. Tím, že vám přinese svůj úlovek, vám dává najevo, že jí není lhostejné vaše prázdné bříško nebo že pořád nepatří do starého železa a je rychlým a vitálním členem smečky.
  10. Povídání. Odpovídá vám vaše kočka na otázky? Mňouká na vás při různých příležitostech? Nemyslete si, že je to jenom kvůli jídlu! Kočky vynalezly mňoukání jenom kvůli lidem a ta vaše teď vydává zvuky jen proto, aby si získala vaši láskyplnou pozornost.