11 věcí, které byste měli vědět o koledách

Pavla Gabrhelíková

To, že od adventu všude zní známé vánoční melodie, už ani nevnímáme. Proč se ale o koledách nedozvědět něco víc?

 1. Jak to vzniklo? Slovíčko koleda znali všichni slované. Přebrali jej z latinského slova calendae, což je v překladu první den v měsíci. Pohané si zase koledy spojovali se zimním slunovratem.
 2. Jsou tu opravdu dlouho. Koledy, jak je známe teď, tedy vánoční písně, existují už asi od 11. až 12. století, avšak jejich původ můžeme sledovat až k 4. století do Říma k písním k oslavám. Až posléze si je lidé začali spojovat s kostelem.
 3. Co znamenaly původně? Přesný význam slova značí děti, které obcházejí domy při velkých křesťanských svátcích a koledují si o dobroty. Nyní koledami myslíme jakékoliv písně s vánoční tematikou.
 4. Modlitby. Tradiční koledy jsou podobné modlitbám, protože spočívají v silných melodiích zpívaných sborově.
 5. Kdo byl první? Vůbec prvním autorem koledy je podle všechno svatý František z Assisi.
 6. Poláci přebrali koledy od nás. I když je sousední Polsko založené mnohem víc nábožensky, koledy si překládali od nás.
 7. Dříve a nyní. Dříve se koledy zpívaly opravdu jen o Vánocích. Až toto půlstoletí si je zpíváme už od začátku adventu.
 8. Roráty. Těm koledám, které pojednávají o přípravách na narození Krista, se říká roráty. A právě ty bychom měly zpívat v období adventu.
 9. Tichá noc. Jedna z nejoblíbenějších koled vznikla v Rakousku roku 1818. Rolničky, rolničky zase jako Jingle Bells roku 1857 v USA.
 10. Nejstarší u nás. V Česku koledy vznikaly jako křesťanské písně. K přelomu 16. a 17. století se datuje zpívání písní Chtíc aby spal, Panna syna porodila a Narodil se Kristus Pán.
 11. Znáte všechny? Pokud vás zajímá, se kterými koledami nejvíc zaválíte u stromečku, poznamenejte si Tichou noc, Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Veselé vánoční hody, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce Valaši, Štědrý večer nastal a Dej Bůh štěstí. Ty jsou u nás prý nejoblíbenější.