10 bizarních věcí, které dělali naši předkové

Redakce

Naši předkové dělali velkou hromadu podivných věcí. Tady je deset těch vůbec nejbizarnějších - ještě že dnes už se to neděje!

 1. Dvojí spánek
  Ve středověku měli lidé ve zvyku chodit spát hned se západem slunce. Po několika hodinách, většinou kolem půlnoci, se budili, aby se pomodlili, četli si, nebo pár hodin rozjímali v kruhu rodinném. Poté šli znovu spát, a to už vydrželi do svítání.
 2. Profesionální klepači
  Klepači z povolání fungovali od poloviny 18. století, na některých místech se objevovali ještě v 50. letech století minulého. Obcházeli ulice a pomocí klepání, házení kamínků do oken a troubení budili ty, kteří museli na hodně časnou pracovní šichtu. 
 3. Chlapci v šatičkách
  Známá, ale to neméně podivná věc – bývalo zvykem oblékat chlapce do dívčích šatiček. Šlo o to, že výroba dětského oblečení byla dost drahá, takže sukně většině kluků vydržely až do čtyř let věku, teprve pak měli nárok na kalhoty.
 4. Platformou proti blátu
  Tzv. chopines jsou speciální dámské boty na vysoké platformě. Jejich nositelky byly nejen módní, ale také moudré. Vysoký podpatek je totiž chránil před bahnem na ulicích.
 5. Pouštění žilou, univerzální lék
  Doba, kdy si lékaři mysleli, že pustit někomu žilou nebo na něj naházet pár pijavic vyřeší jakýkoliv zdravotní problém není pryč tak dlouho. Hodně zvláštní logika, ne?
 6. Volná hygiena
  Naši předkové se nemyli ne proto, že by na to neměli čas nebo peníze, oni se vody prostě báli – považovali ji za špinavou, nebezpečnou a plnou nemocí. Smrad středověku si opravdu nelze ani představit.
 7. Posmrtné fotografie
  Že ve Viktoriánské éře nechávali lidé své mrtvé zvěčňovat, to by se dalo pochopit, Často ale mrtvoly aranžovali tak, aby vypadaly jako živé a někdy s nimi ještě vesele pózovali. Podle nás creepy AF.
 8. Radioaktivní kosmetika
  Na začátku 20. století se především v USA prodávaly mýdla, pudry a jiné kosmetické přípravky „obohacené“ o radium a thorium. Jak pomalu ale jistě trávit své zákazníky? Přesně takhle!
 9. Koupací chaloupky
  Aby se na plážích náhodou ženy a muži neviděli navzájem příliš odhalení, musel si každý, kdo se chtěl vycachtat v moři, vlézt do malé dřevěné boudy na kolečkách, kterou pak dva muži na koních odtáhli do vody. V bezpečí a zakrytý se pak dotyčný mohl pěkně vyráchat. To zní jako zábava!
 10. Kamenný toaletní papír
  Než byl vynalezen toaletní papír, lidé si zbytky exkrementů z řitního otvoru stírali malými plochými kamínky. Co dodat.

5 odporně krutých způsobů, jakými se dříve mučily čarodějnice

Galerie: Ilustrovaná historie lidstva ukazuje, že je to samý sex a násilí