12 činností, které můžete dělat během letních prázdnin

Eva Vogelová

Začaly prázdniny, máte volno, ale nevíte, co s ním? Poradíme vám, jak zábavně a efektivně využít čas v období, kdy nemusíte chodit do školy.

 1. Naučte se základy cizího jazyka

Umět několik řečí rozhodně není k zahození. Začněte se učit jazyk, který se vám líbí. Angličtiny máte jistě během školního roku dost. Zkuste se sami učit třeba španělsky, francouzsky nebo japonsky. Pokud zjistíte, že vás to baví, můžete se cizímu jazyku věnovat i po prázdninách.

 1. Přečtěte si knížky

Možná máte hodně povinné četby ve škole a to vás od knížek odpuzuje. Přečíst si něco, protože vás to baví, je úplně jiný zážitek, než když to děláte z nutnosti. Nyní máte volnou ruku a můžete si přečíst knihy, které se vám líbí.

 1. Vyrazte pod stan

Stanování s přáteli si užijete. Zajdete si do přírody, budete se spolu koupat a opékat buřty. Nebude to pro vás finančně náročné, stačí pouze někde sehnat stan. Dobře vám s přáteli může být i u českého rybníka, nemusíte nutně jezdit k moři.

 1. Navštivte hudební festivaly

Hudební festivaly k létu neodmyslitelně patří. Měli byste navštívit v létě alespoň jeden. Hodíte všechny starosti za hlavu a poslechnete si živou hudbu.

 1. Naučte se péct

Pokud se doma nudíte, naučte se něco nového v kuchyni. Vaše okolí to jistě ocení. Naučte se upéct třeba buchtu, dort nebo koláč.

 1. Staňte se dobrovolníkem

O prázdninách můžete udělat něco solidárního. Jděte pomáhat tam, kde to lidé potřebují. Pokud máte v blízkosti bydliště domov důchodců nebo hospic, neváhejte a zapojte se se stálými pečovateli do práce. Hodí se jim každá pomocná ruka, málokdo se chce totiž starat o nemocné či staré lidi.

 1. Dejte si s přáteli filmový maraton

Pozvěte k sobě domů přátele a podívejte se společně na filmy, které máte rádi. Kupte si brambůrky nebo popcorn, abyste měli co u snímků jíst. Zatemněte si okna a užijte si to.

 1. Najděte si brigádu

O prázdninách si můžete vydělat nějaké peníze, které se vždycky hodí. Získáte nějaké pracovní zkušenosti a poznáte nové lidi. Možná vás ta brigáda bude i bavit. Pokud se o prázdninách nudíte, vydělávání peněz je pro vás ideální činnost.

 1. Udělejte si s přáteli piknik

Najděte si nějaké hezké místo na louce či v parku a připravte pohoštění. Pozvěte své nejbližší přátele a společně se najezte. Pokud nechcete všechno jídlo chystat sami, nebojte se poprosit své kamarády o pomoc.

 1. Složte veliké puzzle

Pořiďte si obrovské puzzle, které budou mít několik tisíc dílků. Pokud na skládání máte trpělivost, zabaví vás to na několik dní. Složený obraz si můžete nechat zarámovat a pověsit si ho do pokoje.

 1. Pečlivě doma ukliďte

Když nevíte, co dělat, vrhněte se na úklid. Vyházejte všechny věci, které nepotřebujete, srovnejte si skříně a vymeťte všechny pavučiny. Po velkém úklidu se doma budete cítit lépe. Vyzkoušeno za vás!

 1. Začnete psát blog nebo točit videa na Youtube

Vytvořte si vlastní doménu. Můžete psát o čemkoliv, co vás baví. Možná se vyznáte v módě a umíte se hezky nalíčit. S tím se můžete na svém blogu pochlubit. Natočte originální videonávody. Pokud vás nenapadá, o čem byste tvořili obsah, sdílejte své zážitky.