12 největších mýtů, které kolují o kočkách

Pavla Gabrhelíková

Mají devět životů, jsou spojené se světem mrtvých a jsou tak zvědavé, že je to většinou zabije. Tak to je snad jasné. Pojďme si ale vyvrátit mýty, které o kočkách lidi roznáší.

 1. Kočky milují mléko. Ve všech pohádkách, filmech i seriálech dávají dobří lidé kočičkám mléko. Jenomže kočky jsou na kravské mléko alergické, nedokážou ho strávit. Takže jim mlékem přivodíte průjem a bolení.
 2. Vouskama udržují rovnováhu. To je blbost. Do určité míry k tomu slouží ocas. Ale vousky jsou určené k prozkoumávání okolí. Aby i ve tmě cítily, že jsou blízko překážky, nebo byly schopné vnímat povětrnostní podmínky.
 3. Nevadí jim být vegetariánkami. V levných granulích je tak minimální podíl masa, že jsou vaše kočky v podstatě vegetariánky. Raději zvolte kvalitní granule s větším obsahem masa, jinak jim zaděláváte na problémy.
 4. Domácí jsou stejné jako divoké. Divoké kočky nejsou socializované s lidmi, lépe zvládají špatné podmínky a nebudou celý den ležet na gauči. Když je domácí kočka dostatečně dlouho venku, stane se z ní kočka divoká. Ale divokou kočku v domácí už nezměníte.
 5. Vždycky dopadnou na všechny čtyři. Pokud kočka padá z malé výšky, nestihne zmobilizovat přední část těla a dopadne na bok. V případě, že nestihnou páteř správně nasměrovat z velké výšky, utrpí smrtelná zranění nebo minimálně trauma.
 6. Kočky jsou samotáři. Vidíme je jako sobecká a netečná stvoření, která si dělají, co chtějí. Kočky sice loví samy, ale jinak jsou zvyklé žít ve smečkách, stejně jako psi.
 7. Barevná kombinace nijak nesouvisí s pohlavím. Májové kočky (tzv. želvovinové zbarvení) mohou být pouze samice. Pokud se toto zbarvení objeví u kocoura, je to z důvodu genetické poruchy, proto je tento kocour neplodný. Normální zdraví samci mohou být buď černí nebo zrzaví (samozřejmě klidně v kombinaci s bílou, bílá barva na pohlaví vázaná není).
 8. Modroké bílé kočky jsou hluché. Bývá to tak, ale není to pravidlem.
 9. Barva kočky ovlivňuje její povahu. Černé kočky jsou prý jednou nohou v pekle, mourovaté jsou nejvíce podobné tygrům, proto jsou dravé, a trikolorní kočky jsou nejvíc vzteklé. To se říká. Ale není to pravda. Nezáleží na tom, jaké má kočka chlupy.
 10. Jsou barvoslepé, ale vidí ve tmě. Vidí svět v modrofialových a zelenožlutých barvách. Struktura jejich oka je uzpůsobená tak, že dokážou zpracovávat informace rychleji než my. Buňky se obnovují rychleji, proto ve tmě mají větší prostorové vidění, ale není to tak, že by ve tmě viděly jako za světla. Potřebují alespoň trochu světla, takže ideální je soumrak nebo slabé osvětlení.
 11. Kastrace vyřeší problémy s chováním. U psa platí, že se po kastraci uklidní, ale taky to není pravidlem. U koček to nefunguje vůbec.
 12. Kočky jsou bezcitné a statečné. Možná, že nedávají svou lásku najevo tak intenzivně jako pes nebo děti, ale mají vlastní láskyplné způsoby. A že se ničeho nebojí? Bojí, a dost často. Jen většinou vyhraje zvědavost.