12 psích plemen, která jsou ideální pro seniory

Pavla Gabrhelíková

Pořídit devadesátileté babičce štěně pitbula je jako dát jí k Vánocům infarkt. Pokud vaši prarodiče touží po pejskovi, vybírejte pečlivě. Je úžasné sledovat, jak statickou domácnost oživí jeden chlupáč, navíc tak, zejména osamělým seniorům, dáte nový důvod žít co nejdéle.

 1. Francouzský buldoček. Není to žádný prcek, zároveň ale důchodce nepotahá po sídlišti. Jsou to bezkonfliktní veselí psíci se srstí nenáročnou na údržbu, snadno vycvičitelní a plní typické buldočí lásky.
 2. Bišonek. Menší pejsek, který nepotřebuje naběhat kilometry a nejraději má svůj pohodlný gauč. Navíc si babička jednou za jeden až dva měsíce pokecá u psí kadeřnice.
 3. Mopsík. Jsou velmi společenští a prarodiče si s nimi užijí spoustu legrace. Navíc to nejsou žádní sportovci, naopak, přílišné sportování jim může ublížit.
 4. Pudl. Pamatujete na období popularity tohoto pejska? Neexistovala babička bez pudla! Dnes to není tak žhavé, nicméně jejich úspěch byl zasloužený. Je to jeden z nejlepších psů pro výcvik, proto pokud je vaše babička například na vozíku, zvažte možnost pořízení asistenčního pudla.
 5. Maltézáček. Pejsek závislý na svém majiteli a milující jeho teplou náruč. Doporučujeme ho k aktivnějším důchodcům, je ochotný absolvovat jakoukoliv procházku. Malé varování: Jsou trošku uštěkanější.
 6. Kavalír King Charles Španěl. Rozený společník! Navíc velmi přizpůsobivý a chytrý psík. Rád doprovodí prarodiče i na dovolenou. Miluje mazlení se svými majiteli a není nijak přehnaně divoký.
 7. Čínský naháč. Možná si vaše srdce zrovna nezískal, protože hladit ho je jako hladit hebkou, teplou hlavu, nicméně pro alergiky naprosto úžasný psík. Jsou velmi chytří a klidňoučcí. K majiteli se neustále tisknout, protože potřebují zahřát. A kdo by nepotřeboval pomazlit?
 8. Shih-Tzu. Chlupatý čumák, který si nejvíc užívá pohodlí gauče společně se svým majitelem. Je lehký a důchodci ho snadno unesou, když se něco stane. Chce to ale trochu výcviku, hodí se tedy spíš ke starouškům, kteří mají se psy alepsoň malou zkušenost.
 9. Greyhound. Doporučujeme pořízení staršího kousku, který už je vyběhaný. Pak je tento vznešený pes nejvzácnějším společníkem. Pokud vaši prarodiče tvrdí, že pes není nic, co se vejde do akvárka, budou se společností tohoto vyrovnaného, osobitého a trochu přerostlého hubeňoura nanejvýš spokojení.
 10. West highland white teriér. Westíky doporučujeme aktivnějším důchodcům. Tito psi jsou velmi chytří a nezapřou v sobě teriéra, proto ho raději nepouštějte z vodítka, rychle se z něj může stát protřelý útěkář. Jeho srst nepotřebuje žádnou zvláštní péči a do domácnosti vnese pověstnou teriéří energii.
 11. Skotský teriér. Další teriér v našem seznamu se hodí do velké rodiny, protože miluje děti a velkou společnost. Nemají problém ani s ostatními psi a i když je to “Pan Pes”, je poměrně klidný.
 12. Jorkšírský teriér. Vedle čivavy nejpopulárnější malý psík dnešní doby, vyžaduje trochu náročnější péči o srst, která roste stejně jako lidské vlasy. Přestože ho většina lidí považuje za plyšáka, pořád je to teriér a tak se k němu musí i přistupovat, čímž máme na mysli poskytnutí mu alespoň základního výcviku. Jinak si, i při své velikosti, podmaní celou domácnost.