12 věcí, které bychom chtěli, aby nám někdo řekl už ve 20

Pavla Gabrhelíková

Všichni pořád říkají: Dobře se uč, neber drogy a dávej na sebe pozor. Ale je to opravdu všechno, co potřebujeme ve dvaceti slyšet?

 1. Cestujte, co nejvíc to jde. Poznávat nová místa je cennější než hromadit majetek. Časem budete mít vážný vztah, stálé bydlení a dobrou práci. A to se opouští mnohem hůř, než příšerný podnájem a kámoši ze střední.
 2. Neakceptujte špatné chování. To, že je vám dvacet, ještě neznamená, že si musíte nechat všechno líbit. Pokud se vaši kamarádi chovají jako idioti, moc pijí nebo berou drogy, není to v pořádku. Vykašlete se na ně.
 3. Starejte se o svou kůži. Kůže stárne. Jenomže, když to jde vidět a člověku to dojde, většinou už je pozdě. Proto je nejlepší začít s péčí o pokožku co nejdřív. Tisíckrát se vám to vrátí!
 4. Vařte si vlastní jídlo. Možná nemusíte zrovna šetřit, nicméně, pokud umíte vařit, budete se o sebe umět postarat i v nedostatku nebo osamotě. Kupovat si fast food je sice rychlejší, ale do života vám to dá akorát tak základ pro zánět slepého střeva.
 5. Vybírejte si práci moudře. Je cool dělat capuccino ve vege bistru, ale co z toho do budoucna? Lepší je mít praxi v tom, čím se chcete živit. Nespokojte se jen tak s něčím. Zkoušejte to, dokud nedosáhnete svého.
 6. Nedělejte si dluhy. Možná máte pocit, že bez drahých drinků a iPhonu nepřežijete. Ale není to tak. Dluhy vám budou jen komplikovat život, obzvlášť pokud je poctivě nesplácíte. Pak si budete chtít půjčit na fotoaparát nebo letenku do Ameriky a budete mít problém.
 7. Zůstaňte v kontaktu s rodinou. Člověk má pocit, že doma všechno zůstane tak, jak je. Ale není to tak. Ani se nenadějete a umře vám babička. Pak si budete vyčítat, že jste ji dva roky nenavštívili. Navíc, pamatujte, že vašim rodičům se po vás pořád stýská. Není to totiž tak dlouho, co vás vypravovali s aktovkou do první třídy.
 8. Mějte své hranice. Přátelství a rodina je důležitá, ale je taky třeba si určit hranice a nenechat lidi, ať už jsou jakkoliv blízcí, aby si z vás dělali dobrý den. Neudržujte v životě toxické vztahy. Je to k ničemu.
 9. Je naprosto v pořádku, že nechcete děti. Možná vaši vrstevníci sní o tom, že mají dům s bílým plotem, za nímž běhají dvě děti. To ale neznamená, že to je i vaše představa budoucnosti. Nenechte se nikam natlačit.
 10. Nesnažte se být tím, kým nejste. Tento věk je zmatený a plný nových vjemů. Nepřiklánějte se k názorům většiny. Poznávejte svět, lidi a zjistěte, pro co bije srdce právě vám. Určitě na to přijdete.
 11. Čtěte. Magazíny o přírodě, knihy, poezii… Literatura má úžasnou schopnost pomáhat nám utřídit si myšlenky. To, co se vám líbí, si vypisujte nebo podtrhujte a vracejte se k tomu, když vám bude nejhůř, nebo ztracíte směr.
 12. Nepřestávejte se snažit. I když vám okolnosti nejsou nakloněny, nevzdávejte to. Snažte se ještě víc. Věřte, že rozdíl mezi vítězi a poraženými je ten, že vítězové vytrvali. Poražení to vzdali a spokojili se s málem.