13 způsobů, jak se (ne)ztrapnit na vánočním firemním večírku: Splyňte, nepořádejte nálety na raut a odejděte včas (po dvou, ne po čtyřech)

Redakce

V období zvýšeného výskytu vánočních firemních párty je důležité si dát na pár věcí pozor. Už jen to, že kromě večírku vaší společnosti chcete přežít i ty, na které jste pozvání svými obchodními partnery. A leckdy jsou i tři za jediný večer, kam prostě musíte jít!

 1. Jít, nebo nejít. Rozhodně nechodit tam, kde jste se už jednou (nebo vícekrát) ztrapnili. Je to ta pověstná jáma lvová a i když vás láká, tak je třeba se tomu vyhnout. Naopak jít tam, kde je vaše přítomnost velice očekávána a je trapné vůbec nepřijít.
 2. Účast se počítá. Networking se šéfem, kterého ještě osobně neznáte, je v prostředí večírku ideální. Má ale svá úskalí spočívající ve vyvážení konverzace mezi pracovními záležitostmi (jak jste dobří), plky o počasí (ok na úvod) a sexuálně-alkoholickými bláboly. (30 minut po začátku).
 3. Splyňte s ostatními. Snažte se být milí, i když si o té k*ávě z účtárny myslíte své. I když si některé kolegy pamatujete jen od vidění, diskrétně se optejte na jejich jméno a alou se doseznámit.
 4. Buďte duchem přítomni. Rozhodně nepostávejte v koutě a i když se večírek teprve rozbíhá, aktivně se zapojujte do různých debat. Když se stydíte, tak si vyberte skupinku, kde někoho znáte.
 5. Nekomentujte negativně práci. Nikdy totiž nevíte, zda před vámi nestojí předseda dozorčí rady. Nebo vás slyší někdo s excelentním sluchem pár metrů od vás. (pak je tento večírek a i den ve vaší firmě poslední)
 6. Pozor na FB. Uvědomte si, že váš profil navštěvují i lidé z práce. Žádné urážky, vyplazené jazyky a tak dále.
 7. Pomalu na raut. Nevrhejte se na švédské stoly s laskominami jako šílení. Nebo to snad děláte i v podnikové kantýně?
 8. Raut není vaše lednička. Není bezedná a na ostatní by se mohlo dostat také. (neplatí v případě kaviáru, šampaňského, ústřic a humrů)
 9. S mírou. Neučiňte gastro chybu a najezte se předem. Když už se musíte opít, tak zalezte do kouta. Nehádejte se. Už moc radši netančete. Zapíjejte vodou. Zapíjejte ještě více vodou.
 10. Pomáhejte. Když vidíte, že je kolega či kolegyně v nesnázích, pomozte. Ať již z přemíry alkoholu, v nepříjemné konverzaci, nebo jen s kabátem v šatně. Jsou to plusové body pro vaše okolí. (samozřejmě se nesnažte helfnout, když už sami lezete po čtyřech)
 11. Odejděte včas. Ať už je párty zábavná, nebo ne, čas odejít je spíše dříve než později. Jako pomoc si můžete domluvit fiktivní telefonát od kamaráda, na jehož situaci v nouzi se pak vymluvíte.
 12. Romantika. Na večírku neexistuje. Jen nekompromisní sexuální nájezdy opilých na méně opilé. Když už se to stane, nemusí to být uprostřed parketu. Pozor, neupřesněné velké procento nemanželských dětí se rodí 9 měsíců po vánočních večírcích. (co si z toho vezmete, je na vás)
 13. Příprava. Stačí předem chvilku rozjímat, kam jdete, kdo tam bude, co se od vás čeká (včetně oblečení), koho chcete vidět, koho nechcete do postele, kdo vás má rád a kdo vás nemusí. Takto vyzbrojen / a jste optimálně připraven / a.

22 faktů o štěstí: Použijte je a budete šťastnější už na letošní Vánoce!

4 věci, které nechte plavat, ještě než skončí rok 2015: Neopětovanou lásku nebo názory ostatních na váš život

Témata: