14 zajímavostí o lásce, které vám vykouzlí úsměv na tváři

Eva Vogelová

Zamilovali jste se? Pak byste si měli přečíst několik následujících pozoruhodností o lásce. Budete překvapení.

 1. Zamilovat se dá do někoho hodně rychle. Možná jste nevěřili, že existuje láska na první pohled, ale zamilovat se do nějakého člověka dokážete během prvních čtyř minut. V tomto případě jde však o tělesnou přitažlivost a ta vám nezaručí, že se k sobě budete hodit i svými názory.
 2. Láska může být návyková. Silná zamilovanost se podobá standardní dávce kokainu. Oba prožitky ovlivňují mozek podobně, protože navozují obdobné pocity euforie. Když u sebe nemáte nějakou chvíli svoji lásku, jste nervózní, nemáte chuť na jídlo, není vám dobře. Toužíte po jediném – být se svojí drahou polovičkou, stejně jako někteří lidé touží po droze.
 3. Důvod, proč je člověku dobře při mazlení, opravdu existuje. Tělo při objímání vylučuje oxytocin, kterému se přezdívá hormon lásky a důvěry. Spouští se během pocitů zamilovanosti.
 4. Láska jde ruku v ruce se stresem. Na začátku zamilovanosti mají údajně lidé nižší hladinu serotoninu, která je spojená se stresovým hormonem kortizolem. A ten má na starosti stres.
 5. Vaše tělo má uvnitř žílu lásky. Víte, proč se nosí snubní prsteny právě na prsteníčku? Starověcí Řekové měli za to, že tento prst obsahuje žílu lásky, která vede přímo k srdci.
 6. Vybíráme si partnery, kteří se podobají našim rodičům. Někteří psychologové tvrdí, že se zamilováváme do protějšků, kteří mají podobné vzorce chování jako naši rodiče. Děláme to nevědomě, abychom si údajně vyřešili konflikty z dětství.
 7. Vyhledávejte ve svém životě adrenalin a snadněji se do někoho zamilujete. Pokud se s někým setkáte během lezení na skálu, pravděpodobně si snáze padnete do oka. Budete cítit nebezpečí, které vás sblíží.
 8. Oční kontakt je klíčem k zamilovanosti. Odborníci experimentovali s lidmi, kteří se navzájem neznali. Přiřadili k sobě opačná pohlaví. Přikázali jim, aby spolu mluvili o důvěrných věcech. Dostali instrukce, aby se jeden druhému během konverzace dívali do očí. Neměli dovoleno uhýbat. Někteří lidé cítili tak velkou vzájemnou přitažlivost, že spolu začali i chodit.
 9. Čím pomaleji se oťukáváte, tím déle spolu vydržíte. Pokud se do vztahu nevrháte po hlavě, nikam nespěcháte, netlačíte na sebe, nemáte hned sex a snažíte se nejdříve vzájemně poznat, máte velkou šanci, že vám to spolu vážně klapne.
 10. Ženy a muži cítí lásku rozdílně. Slečny se cítí naplněny láskou, když mohou sedět naproti svému partnerovi a povídat si s ním. Pánové cítí něco podobného, pokud se posadí vedle své přítelkyně. Občas si svoji lásku k partnerce uvědomí, když pracují a začne se jim stýskat.
 11. Líbání prodlužuje život. Pokud se budete se svým protějškem líbat každý den, údajně si tím protáhnete délku života zhruba o pět let.
 12. Znak srdce vždycky nebyl spojen s pojmem láska. Začal se používat v tomto spojení až ve třináctém století. Předtím šlo jen o tvar listu.
 13. Když máte hodně práce, snažte se zamilovanosti odolávat. Pokud se zamilujete, váš pracovní výkon výrazně klesne. Vaše myšlenky a tělesnou touhy budete směřovat jen k jedné osobě. Vaše povinnosti vás téměř přestanou zajímat.
 14. Opravdu hodně lidí hledá lásku. Každý den proběhne zhruba tři miliony randění na celém světě.