15 hororů, které vás i přes svoje stáří vyděsí k smrti

Pavla Gabrhelíková

Než měli filmaři k dispozici milion efektů a miliardový budget, museli si poradit jen se svou vynalézavostí. A právě tato doba dala vzniknout pilířům hororového žánru. Neříkejte si proto filmový fanda, dokud jste všechny tyto pecky neviděli...

Vlkodlak

Film, v němž nehrají roli žádné složitosti jako dobře napsaný scénář, nečekané dějové zvraty a důmyslné masky. Ale na tu dobu je to naprostá pecka! Takže to musíte vidět, přátelé. Tady se totiž psala historie.

Dr. Jekyll a pan Hyde

Máme tím na mysli původní verzi z roku 1941, ne remake, který byl natočený později. A není divu, že se do něj filmaři bez obav pustili. Příběh je o Dr. Jekyllovi, který na sobě vyzkouší látku obsahující čisté zlo. Vznikne pan Hyde…

Kočičí lidé

Princip neviditelného zla je tady vykreslen na jedničku. Z názvu si asi odvodíte, kdo bude jeho nositelem…

Fantom opery

Ztvárnění z roku 1943 je už třetí verzí knižní předlohy! Pod divadlem žije monstrum a vy si díky němu a jedné tolerantní ženě užijete skvělý béčkový horor.

Obraz Doriana Graye

Šestá filmová verze knihy Oscara Wilda porazila všechny své předchůdce díky Hurdovi Hatfieldovi v hlavní roli. Navíc se drží původní předlohy. Dorian Gray je velmi krásný mladý člověk. A aby to tak i zůstalo, uzavře smlouvu s ďáblem. Jenomže jak plyne čas, mění se Dorian v monstrum…

Vykradač hrobů

Doktor MacFarlan vyučuje své žáky patologii a k tomu samozřejmě potřebuje mrtvá těla. Ty mu shání hrobník John Gray. Zanedlouho je však začne obstarávat i jinak než vykrádáním hrobů…

Náhlý strach

Výborný film o manželce, která se dozví, že se ji její manžel a jeho milenka chystají zabít. John Crawford vás šikovně vtáhne do své hlavy a předvede vám, co všechno dokáže paranoia.

Dům voskových figurín

Zapomeňte na kinematografickou příšernost z roku 2005. Raději mrkněte na to, podle čeho byla natočená. I přes pár nedostatků vás dostane perfektní atmosférou a děsivým příběhem pomateného sochaře.

Godzilla

Úplně první ztvárnění japonského monstra pochází z roku 1954. Ano, je to nedokonalé a trochu hloupé. Jenomže celý příběh je spíš metaforou, ze které se vám bude tajit dech.

Them!

Film z roku 1954 má stále aktuální poselství – jestli budeme huntovat přírodu, ošklivě se nám to vrátí. Na zem tu útočí velice schopní mravenci. A příběh to není zdaleka tak plochý, jak byste podle námětu a data vzniku čekali.

Netvor z Černé laguny

Maska příšery je tak dokonalá, že se na dovolené u moře budete rozhlížet, jestli na vás někde tvor na půli cesty mezi rybou a člověkem nečíhá. Expedice se vydá hledat příšeru. Stopy vedou do tajemné laguny, kde je netvor jednoho po druhém sprovodí ze světa.

Invaze lupičů těl

Film byl tak skvělý, že po něm následovala ještě tři jeho další zpracování. Ani jedno se však nevyrovnalo původní verzi. Doktor Bennell se vrátí do rodného města a něco mu tam nehraje. Brzy zjistí, že ufoni unáší jeho známé a přátele a nahrazují je jejich kopiemi.

Moucha

Jestli jste už film s podobným názvem viděli, zapomeňte na něj a raději se mrkněte na ten první z roku 1958. André vynalezne teleport. Když ho zkouší, přidá se k němu i moucha. Ze stroje tedy vyleze bezbožná míchanina člověka a hmyzu. André se pak víc a víc podobá létající potvoře než člověku. Jak to dopadne? To vám neprozradíme. Závěrečná scéna je totiž naprosto dokonalá!

Dracula

Velmi oblíbené téma hororů. Pokud jste fanouškem upíří tématiky, ani tento film z roku 1958 si nesmíte nechat ujít. Těšte se především na výborné herecké ztvárnění.

Pes Baskervillský

Sherlock Holmes se se svým kolegou Watsonem vydá řešit záhadného vraždícího psa, který se rozhodl vyplenit všechny zástupce rodu Baskervillců. Provedení psa je už sto let za opicemi a celkový dojem z filmu to trochu kazí. Nicméně je to napínavé a strach z lesů, močálů a zlobivých psů na vás dopadne jako rána lopatou.