15 neočekávaných výhod, které má prokrastinace

Redakce

Co kdyby tolik zatracované chronické odkládání čehokoliv mělo i svá pozitiva? A co kdyby byla poměrně výrazná?

 1. Prokrastinací budete méně stresovaní. Jak? Podle známého pravidla 80 / 20. 80% vašeho stresu bude pocházet z 20% času stráveném prací, kterou máte vykonat. Zbylých 80% času se budete stresu aktivně vyhýbat.
 2. Otálením se vyhnete všem chybám pionýrů. Nemusíte být první, stačí se poučit z chyb ostatních a být nejlepší.
 3. Prokrastinace zvyšuje energii. Každý zná pocit, že se mu absolutně nechce splnit projekt. Čím blíž je uzávěrka, tím větší strach máte, že nedodáte. Po paralýze přichází tsunami energie, které způsobí úžasné výkony, odevzdání v termínu. A prokrastinuje se vesele dál.
 4. Lepší soustředění. Uzávěrka nezvyšuje jen energii, ale i schopnost plně se věnovat řešení oddalovaného. Čistá mysl je v návalu činnosti jasná jak po šálku silné kávy.
 5. Zkušenost říká, že co je spíchnuté narychlo nemá valnou kvalitu. Nicméně vy víte, že riziko se vyplácí a v časovém presu podáváte nejlepší výkony. Nejchutnější olej je z drcených oliv!
 6. Ze školy si pamatujete, že úkoly se dělají o přestávkách. Stejně tak se nestresujete před spaním a práci doděláte ráno značně méně unaveni než starostliví kolegové s kruhy a vaky pod očima.
 7. Nikdo vás neotravuje zadáním práce na poslední chvíli. Vaše běžná práce je totiž celá v kategoriii práce na poslední chvíli. (a je to o vás roztroubeno) Last minute pracovní požadavky jsou pro naivky, co chtějí být první. A jak známe, první budou poslední…
 8. Problémy neřešíte vědomě. Poznali jste, že když na problém nemyslíte, něco (říká se tomu podvědomí) to stejně ve vás řeší a vyřeší.
 9. Bezvadně si organizujete čas. Malý háček (spíš hák) je v tom, že věcí, které MUSÍTE dělat, se to netýká.
 10. Pevně věříte v delegování. Máte čuch na lidi. Úkol by měl vždy plnit ten, kdo k tomu má nejlepší předpoklady a vlohy. A to nejste vy. Vy jste jen dostali ten úkol a jemně popostrčíte vhodného kandidáta, aby to odmakal za vás.
 11. Prokrastinace zvyšuje kreativitu a potenciál inovace. Vy vymýšlíte nové cesty, jak dělat věci efektivně. (ideálně vůbec) Nejdete po vyšlapaných cestičkách a nejste zakleti v zaběhaných schématech.
 12. Prokrastinátor / ka profík není líný / á. Neustále přemítáte o tom, co byste měli dělat anebo o tom, jak to realizovat efektivněji.
 13. Prokrastinace vás dělá šťastnější. Jednoduše proto, že nechtěné věci děláte krátce a až je to nevyhnutelné.
 14. Díky prokrastinaci si děláte v životě čas na pro vás důležité věci, ostatní může počkat. Život je o tom, co se děje mezi tím, co se musí odevzdávat.
 15. V jednoduchosti je síla. Prokrastinace spoustu věcí zjednodušuje. V umění dělat složité věci jednoduše je krása.

5 věcí, které jsme se naučili od Severuse Snapea: Láska je věčná

5 věcí, které byste měli vědět, než se necháte potetovat