15 potravin, které psovi NIKDY nedávejte!

Pavla Gabrhelíková

Víme, že se rádi dělíte se svým mazlíčkem o všechno, co vám přijde pod pusu. Jenže v některých případech byste ho tím mohli i zabít. Raději se podívejte, co ano a co ne.

 1. Cibule. Cibule společně s česnekem v psovi zabíjejí červené krvinky a můžou mu způsobit anémii (chudokrevnosti). Česnek je pro psy dokonce pětkrát toxičtější než jakákoliv jiný rostlina.
 2. Broskve a švestky. Ovoce samotné není problém, problém je, jestli na procházce chodíte kolem stromů, okolo kterých je popadané. Pro psy totiž není toxická dužina, ale pecka. Způsobuje zánět střev.
 3. Droždí. Pokud vám ho sebere ze stolu, doporučujeme udělat si výlet k veterináři. Droždí totiž dál v břiše psa kvasí, což způsobuje hromadění plynů. To je pro psa jednak bolestivé, ale především mu kvasnice mohou zablokovat nebo roztáhnout střeva.
 4. Hrozny a hrozinky. Zdánlivě neškodné plody mohou psovi způsobit selhání ledvin nebo jater. Nebezpečné množství závisí na velikosti a vitalitě vašeho psa. Některým stačí sníst hrst rozinek a můžou být na několik dní hospitalizováni.
 5. Alkohol. Opít vašeho psa vám možná přijde extrémně vtipné, je to ale extrémně hloupé. Psi nejsou uzpůsobeni k požívání alkoholu. Proto stačí málo a jsou opilí. Což poškozuje játra. Alkohol jim ubližuje mnohem více než nám.  Fatálně poškozuje jejich centrální nervový systém, způsobuje trávící potíže a problémy s koordinací.
 6. Sladkosti a žvýkačky. Pes se jimi velice rychle předávkuje a dostane se do cukrového koma. To poškozuje jeho játra a zahlcuje jeho organismus toxiny. Schovávejte sladkosti důkladně!
 7. Makadamiové oříšky. Jsou špatné nejenom syrové, ale i pečené. Společně s česnekem, čokoládou a hrozny je to to nejhorší, co můžete vašemu psovi dát. Stačí, aby jich zbaštil šest, a dostane regulérní otravu.
 8. Kukuřičný klas. Kukuřička není problém, naopak, ale pokud dáte psovi okousat kukuřičný klas a on ho sní, zadělá si na velké problémy. Kukuřičný klas způsobuje akutní zácpu, protože psi ji nejsou schopni strávit. V některých případech může pes jít rovnou pod kudlu.
 9. Kofein. Psi kávu prostě nepijí. A není to náhoda. Zapřičiňuje abnormální srdeční činnost, třes, poruchy srdečního rytmu a v důsledku toho i smrt!
 10. Čokoláda. Čím tmavší, tím horší. Nenechte se zmást, to, co je pro lidi nejkvalitnější čokoláda, psa zabije.
 11. Sůl. Pokud jí pes sní hodně, způsobíte mu otravu sodíkovými ionty. Mimo to bude mít neskutečnou žízeň a bude nepřetržitě čůrat.
 12. Mléko a mléčné výrobky. Ne všichni psi tolerují laktózu. Proto svému miláčkovi můžete přivodit průjem nebo plynatost. Výjimkou není ani svědivá vyrážka. Ale jestli to chcete riskovat, tak prosím…
 13. Avokádo. Pro lidi jedna z nejprospěšnějších potravin, pro psa velký problém. Bude po něm zvracet, mít průjem a problémy se srdcem.
 14. Vařené kosti. Syrové kosti jsou v pořádku, v omezeném množství dokonce prospěšné. Psovi čistí zuby i žaludek. Pokud mu jich dáte moc, bude mít zácpu. Vařené kosti jsou ale vůbec nejhorší. Tříští se do nebezpečných útvarů, které se zapichují do žaludku a nejeden pes už kvůli tomu musel na operační stůl.
 15. Lidské léky. Pokud psovi dáte Ibalgin nebo Paralen, je téměř jisté, že ho zabijete. “Když on vypadal, že ho bolí hlava!” Nesmysl!