15 pravidel moderní etikety aneb chovejte se slušně

Redakce

Etiketa se mění v čase. Co se mění méně až vůbec, je fakt, že chovat se dle etikety je výhodnější než opak. Moderní pravidla chování ve společnosti jsou odlišná od těch, řekněme, před sto lety. Jaká jsou „in“ v závěru roku 2015?

  1. Nikdy nepřicházejte na návštěvu bez předchozího upozornění. Pokud jste přišli bez varování, hostitelka si může dovolit být v županu a natáčkách. Jedna anglická lady nicméně v případě, že slyší neočekávaný zvonek u dveří, rychle nazouvá boty, kabát a deštník. Jestliže je jí příchozí příjemný, zvolá: „Právě jsem přišla!”. Pokud je jí návštěva nevhod, volí: „Ach, to je škoda, právě jsem na odchodu!”.

  1. Deštník se nikdy nesuší v otevřeném stavu – ať už v kanceláři nebo na párty. Je třeba ho složit a dát na speciální stojan nebo zavěsit.

  1. Vak / taška / kabela by neměla být umístěna na klíně nebo na židli. Malá elegantní kabelka může být položena na stole, popřípadě větší taška zavěšena na opěradle židle nebo dána na podlahu. V případě, že je speciální židle (ty jsou nabízeny v restauracích), tak na ní.

  1. Plastové (mikrotenové) sáčky jsou přípustné jen po návratu ze supermarketu. Stejně jako papírové a igelitové, značkových butiků. Nosit je potom se nesluší.

  1. Muž nikdy nenosí kabelky. (pokud není Conchita Wurst) A dámské kabáty jen podrží cestou do šatny.

  1. Domácí oblečení – to jsou kalhoty a svetr, pohodlné, decentní nebo sportovně-elegantní. Pantofle a pyžamo jsou určeny na cestu z ložnice do koupelny ráno a večer zpět.

  1. Od té doby, když dítě bydlí v oddělené místnosti, je vhodné zaklepat. Ono pak bude dělat totéž, před vstupem do vaší ložnice.

  1. Na rukavice se nenosí prsten, ale náramek je přípustný. Čím méně světla v prostoru, tím dražší šperky. Diamanty byly dříve výsadou vdaných dam v rámci večerní dekorace, ale v poslední době je v pořádku nosit diamanty i v odpoledních hodinách. Pro mladou stydlivou dívku jsou náušnice s diamanty 1/4 karátu docela vhodné.

  1. Kdo platí v restauraci? Pokud řeknete: „Zvu vás“ – znamená, že zaplatíte. U další formulace: „Pojďme do restaurace“, se předpokládá, že každý platí za sebe.

  1. Muž je vždy do výtahu jako první. Jako první pak vystupuje cestující blíže ke dveřím.

  1. Ve vozidle je považováno za nejprestižnější sedadlo to za řidičem. (proč tak asi jezdí ministři?) Pokud je mezi pasažéry žena, muž by jí měl pomoci nastoupit a vystoupit. V obchodní etiketě se v posledních letech stále více prosazuje feministický slogan: „V podnikání nejsou žádné ženy a muži.“ (takže jen bezpohlavní roboti?)

  1. Chcete-li říci veřejně, že držíte dietu – raději to spolkněte. Navíc tuto záminku nemůžete použít k odmítnutí pohoštění nabízeného hostitelkou. Pochvalte kulinářské nadání a nejezte nic. Totéž by mělo platit s alkoholem. Není nutné všechny informovat, proč byste neměli pít. Zeptejte se na suché bílé víno a trochu usrkněte. (potichu)

  1. Témata, která jsou tabu při zdvořilé konverzaci: politika, náboženství, zdraví, peníze. Nevhodná otázka: „Bože, to jsou šaty! Kolik stály ? „Jak reagovat? Roztomilý úsměv: „Je to dárek“ a otočte rozhovor na jiné téma. V případě, že dotazující trvá na odpovědi, jemně dodejte: „Nerada bych o tom mluvil/a.“

  1. Každému, kdo dosáhl 12 let, vykáme. Je nechutné slyšet, když vám tyká neznámý číšník nebo šofér. Je pravda, že v jižních státech se to tak nebere. I v kanceláři se to lépe zvládá s „vy“. Výjimkou je soukromí a situace s vrstevníky nebo blízkými přáteli. Jak reagovat, když člověk tvrdošíjně tyká? „Je mi líto, ale my jsme si nepotykali.“

  2. Okruhy, které by měly být ve formálním chování uchovávány v tajnosti (nebo při jejich zmínce být minimálně obezřetní): věk, rozdíly v bohatství, vyznání, nemoci a složení léků, milostné vztahy, dárky, urážky (nevyzýváme se na souboj) a drby všeho druhu.

10 vět kluků, na které jsou holky alergické: Nechal jsem si doma peněženku a další perličky

17 věcí, co muži neradi slyší od žen (i když je milují)