15 věcí, které o vás dokazují, že se stáváte lepším a silnějším člověkem

Eva Vogelová

Chtěli byste být lepším člověkem? Možná se jím už pomalu stáváte, ale ještě to ani nevíte. Poznáte to podle následujících věcí.

 1. Trávíte více času tím, že se vyptáváte ostatních na různé otázky, než abyste mluvili o sobě. Zajímáte se o druhé a to z vás dělá lepšího člověka.
 2. Své potíže se snažíte řešit tam, kde mají kořen, nikoli na povrchu. Máte skutečný zájem na tom, abyste svoje problémy vyřešili, a jdete na to chytře.
 3. Dokážete uznávat své chyby a omlouvat se za ně. To dokáže málokdo. Chytrý člověk ale dokáže uznávat své chyby, protože se z nich chce poučit.
 4. Přestali jste trávit čas s lidmi, kteří vás jen stahovali ke dnu. Raději si kolem sebe udržujete jen své opravdové přátele. K tělu si už nikoho jiného nepouštíte.
 5. Snažíte se řešit věci, které se vám na vás nelíbí. Měníte se k lepšímu a to vám dodává větší sebevědomí.
 6. Rozhodli jste se, že už nikomu ze svých blízkých nezalžete. A to ani tehdy, pokud by šlo o milosrdnou lež. Moc dobře víte, že pravda někdy bolí, ale je rozhodně potřebná.
 7. Snažíte se být opravdu milí a vstřícní ke všem lidem bez rozdílu, i když si to někteří opravdu nezaslouží.
 8. Otevřeně lidem říkáte, co vám na nich vadí. Nemáte v plánu je tím pobouřit, ale poučit je o tom, co by měli začít dělat jinak. Děláte pro ně vlastně dobrý skutek. Tahle strategie je mnohem lepší, než chodit kolem horké kaše a čekat, jak se situace vyvine.
 9. Nebojíte se požádat o pomoc, když ji zrovna nutně potřebujete. Nevnímáte to jako projev slabosti, ale naopak síly. Jen tak dál!
 10. Pokud člověk tvrdí nějakou věc a vy víte, že je špatně, nebojíte se mu ji s pomocí svých argumentů vyvrátit. To značí, že máte zdravé sebevědomí.
 11. Otevřeně dokážete mluvit o svých potížích. Nebojíte se dát najevo, že máte nějaký problém. Nestydíte se za něj. Víte, že velké trable by si člověk neměl schovávat jen sám pro sebe, ale sdílet je se svým okolím. Navíc tím inspirujete ostatní jedince, aby udělali totéž.
 12. Nemáte potřebu omlouvat skutečnost, že jste trochu sobečtí. Potřebujete se věnovat sami sobě, relaxovat a rozvíjet se. Osobní život je důležitý pro psychické zdraví. Každý by měl být tak trochu sobecký, nevěnovat čas jen těm druhým, ale i sobě.
 13. Nebojíte se říct ostatním ne. Když vás lidé o něco požádají a vám se to zrovna nehodí nebo to ze srdce dělat nechcete, zdvořile je odmítnete. Spousta lidí tohle neumí, protože se bojí zavrhnutí nebo naštvání ze strany žádající osoby. Rozhodně je zdravé se umět vymezit vůči ostatním a nastavit si hranice.
 14. Snažíte se být pro své přátele pomocnou rukou. Když se vám svěří s nějakým problémem, aktivně se ho s nimi snažíte řešit. Nikdy se na ně nevykašlete.
 15. Snažíte se aktivně bojovat se stresem. V některých situacích je téměř nemožné se s ním vypořádat, ale vy to nevzdáváte a pouštíte se s ním často do boje.

Témata: