18 úchylek amerických prezidentů. Kdo měl hrůzu z elektřiny a kdo se chodil koupat nahý?

Pavla Gabrhelíková

I prezidenti jsou jenom lidé. Dokazují to jejich podivné rituály, úchylky, strachy a povahové rysy.

 1. Abraham Lincoln. I prezidenti museli před zvolením nějak platit účty. V roce 1833 si se svým kamarádem Williamem F. Berrym otevřel Lincoln bar „Berry & Lincoln”. Partnerství netrvalo dlouho, protože Berry skoro všechen alkohol vypil sám a Lincoln s jeho prodejem stejně nijak zvlášť nesouhlasil. Ale po dobu tří týdnů jste si mohli dát drink namíchaný budoucím prezidentem.
 2. John Quincy Adams. Šestý americký prezident se každé ráno v pět koupal nahý v Potomac River. Prý to nemělo nic společného s divným fetišem, ale s tím, že se pak mnohem lépe vypořádával se stresem.
 3. Grover Cleveland. Ještě jako šerif amerického kraje musel schválit trest smrti Jacka Morrisse, který byl obviněn z vraždy prvního stupně. Ačkoliv Clevelanda považovala široká veřenost za chladného a flegmatického prezidenta, nesnášel ponižující způsoby smrti a po popravě byl několik dní nemocný.
 4. Jimmy Carter. Jako guvernér Gruzie v roce 1969 prohlásil při návštěvě v klubu Lions, že viděl UFO. O několik let později udělal z výzkumu UFO velkou část své úspěšné prezidentské kampaně. Nakonec ho ale ukončil, protože by to prý bylo hrozbou pro národní bezpečnost. Což vypadá ještě na pokročilejší paranoiu. Pro CNN v roce 2007 ale prohlásil, že to, co viděl, UFO určitě nebylo.
 5. Thomas Jefferson. Byl výborným spisovatelem, o čemž svědčí Deklarace nezávislosti, nicméně řečník to byl skutečně mizerný. Jeho právník John Adams prohlásil, že ho neslyšel nikdy říct víc než tři věty dohromady. Jako prezident měl jenom dvě inaugurační řeci a každý, kdo na nich byl, by vám řekl, že absolutně neví, o čem mluvil, protože mumlal tak potichu, že bylo možné slyšet jenom asi každé třetí slovo.
 6. Lyndon B. Johnson. Podle jeho vyčerpávající biografie The Years of Lyndon Johnson od Roberta Caro nebyl zrovna ostýchavý ohledně tělesných projevů. Byl schopný se vyčůrat kdekoliv na veřejnosti, dávat svým zaměstnancům rozkazy ze záchoda nebo na veřejné toaletě zvolat:”Viděli jste někdy něco tak obrovskýho?” Neostýchal se ani strčit ruku do kapsy a ostentativně se poškrábat v rozkroku.
 7. George Washington. Prezident, který jako první úřadoval v době, kdy se pivu dařilo a alkoholu holdovalo, nebyl zrovna žádný abstinent. Webová stránka The Mount Vernon líčí příběh, kdy Washington vyhodil svého tesaře, který byl těžký alkoholik. “Bolavá hlava a třes v rukou… To jsou nevyhnutelné důsledky pití, které připravují ruce o schopnost pracovat, což pokračuje lajdáctvím a končí nedbalostí,” nechal se prezident slyšet. Nevadilo mu, že je tesař příšerný pijan. Lezlo mu na nervy, že už ani neudrží svou sklenici.
 8. Andrew Jackson. Údajně učil svého papouška sprostě nadávat. Ale nikdo o tom nevěděl. Když přinesli papouška na jeho pohřeb, spustil takovou vlnu nadávek, že ho museli odnést pryč. A teď otázka za milion: Uměl tak nadávat proto, že ho to prezident učil, nebo to prostě jen odposlouchal od svého majitele?
 9. Dwight Eisenhower. Miloval golf. Dokonce tak moc, že ho hrál v zahradách Bílého domu. Tam ale byly Trumanovy oblíbené veverky, které chodil krmit. Dwight je ale nenáviděl, protože mu ničily golfové hřiště. Proto řekl personálu, ať se jich nějak zbaví. Jeho oponenti to pak v kampaních používali proti němu: “Eisenhower je nepřítelem divoké zvěře!”
 10. Ronald Reagan. Myslíte, že na horoskopy věří jenom bláznivé ženské ve středních letech? Pletete se, propadl jim i jeden z amerických prezidentů. Došlo to dokonce tak daleko, že se bál vyjít z domu, když mu jeho osobní astrolog prorokoval nepřátelské postavení planet. Proto podle hvězd plánoval veškerá svá rozhodnutí.
 11. Calvin Coolidge. Věřil na jakýsi druh alternativní medicíny. Jeho víra spočívala v tom, že si každé ráno patlal na hlavu petrolejovou mast. A přitom snídal. Z nějakého důvodu věřil, že to je prospěšné pro jeho zdraví.
 12. Millard Fillmore. Vyrůstal v chudé rodině, která si nemohla dovolit knihy. V dospělosti knihy miloval. Se svou manželkou je proto začali sbírat. Rozpočet na knihovnu v Bílém domě mu dokonce schválil Kongres. Pak přišlo ale neštěstí. Knihovna začala hořet. Sám Millard vyskočil na hasičského koně (auta ještě nebyla) a začal hasit. Přišel o 35 tisíc knih. S jejich shromažďováním ale nepřestal.
 13. Benjamin Harrison. Když nastoupil do úřadu, v Bílém domě ještě nebyla zavedená elektřina, všechno fungovalo na plyn. Když ji tam pak zavedli, on i jeho žena se odmítali dotýkat se vypínačů ve strachu, že je zabije proud.
 14. Ulysses Grant. Podle jeho bojových taktik mu přezídali “Krvavý býk”. Ve skutečnosti to byl ale největší pacifista ze všech amerických prezidentů. Nenáviděl válku, zbraně, krev, ubližování zvířatům a dokonce ani nejedl maso.
 15. William Howard Taft. Prezident se prý jednou zasekl ve vaně a museli ho odtud páčit čtyři lidi s pomocí několika kostek másla. Byla to tak oblíbená historka, že má i vlastní dětskou knihu. Taft si pak nechal vyrobit speciální široké vany, ve kterých se nemohl zaseknout.
 16. Herbert Hoover. On i jeho žena chtěli, aby byl afroamerický personál neviditelný. Takže než procházeli, zazvonili na zvonek a personál se musel schovat, za skříně, do keřů, kamkoliv.
 17. Warren Harding. Když má člověk na krku tak těžký úřad, musí najít způsob, jak si odfrknout. Harding k tomu měl hazard a doutníky. Dle dostupných důkazů to byly dny plné kouře, kamarádů a whisky. Nohy na stole, plivátka u stolů, žetony pod rukou, no prostě párty.
 18. John F. Kennedy. Jeden z nejvíce okouzlujících prezidentů bojoval s kolitidou, prostatisem, Addisonovou chorobou i osteoporózou zad. Mimo jiné. Každý den byl pro něj učiněným utrpením, proto musel brát stabilně dvanáct prášků denně, ve stresu ještě víc. Jeho léčba se pak změnila spíš v drogovou závislost.