19 nejpříšernějších historických způsobů mučení

Pavla Gabrhelíková

Jestli si myslíte, že je příšerné dostat kupu domácích úkolů na víkend, pak byste měli vidět, co by se vám mohlo stát ve středověku.

 1. Kapky vody. Oblíbený způsob výhradně psychického trýznění z dob španělské inkvizice. Oběť byla připoutaná k židli a na hlavu jí kapku po kapce padala voda.
 2. Pranýř. Dva kusy dřeva se třemi otvory sloužily pro připoutání hlavy hned za krkem a rukou v zápěstí. Oběť navíc byla v předklonu, takže to po čase začalo být dost nepříjemné. Takto bývala vystavena na veřejnosti i několik dní, aby k ní mohl kdokoliv přijít a nakopnout ji do zadku nebo dát pohlavek.
 3. Strappado. Opět vynález španělských inkvizitorů. Kněží oběti svázali ruce za zády a vytáhli ji na nich do výšky. A nechali viset. Když to chtěli zhoršit, vytáhli ji ještě výš, upustili volným pádem a těsně před dopadnutím zastavili. Au.
 4. Skřipec. Oběť byla uvázaná na nástoj, který jí roztahoval končetiny daleko od sebe ve směru nahoru a dolů. Postupně jí to utrhlo klouby. Což dost bolelo.
 5. Drtič. Železný nástroj, do kterého byly připevněny prsty oběti. Když nevyzradila, co bylo potřeba, zařízení se utáhlo a prsty pomalu rozdrtilo.
 6. Scoldova uzdička. Dámy, pomlouváte? Dřív by vám to tak snadno neprošlo. Klepny byly trestány konstrukcí připevněnou na obličej. Přes pusu měly železo, přes které bylo velmi nepříjmené a téměř nemožné mluvit. Takto musela žena plnit každodenní povinnosti. To znamená, že byla ponížena před zraky všech, které potkávala.
 7. Křeslo. To elektrické je děsivé, ale na tom středověkém byste taky sedět nechtěli. Na sedáku i opěradlech byly stovky malých hrotů. Na závěr mučení pod křeslem ještě zatopili. Byl to tak obávaný mučící nástroj, že byl vystavený na veřejnosti, aby potenciální hříšníky odlákalo od špatností.
 8. Krysy. Velmi efektivní a velmi levný způsob trýznění. Mučitel položil kovovou klec na žaludek oběti. Ta byla plná hladových krys, které se postupně prožraly kůží až k vnitřnostem, do kterých si vlezly a rozcupovaly je.
 9. Kateřinino kolo. Oblíbený mučící nástroj středověku. Velké kolo od vozu bylo umístěno horizontálně na kůl. Oběť byla připoutaná na konstrukci pod kolem i kolo a když se kolem zatočilo, zlomily se jí ruce i nohy. Pak diváci čekali, až tělo rozklovou ptáci.
 10. Klec. Klec byla vyvěšená na přímém slunci. Člověk v ní umřel na následky úpalu, žízně, hladu, zatímco ho postupně okusovala zvířata.
 11. Koza s hroty. Pamatujete si z tělocviku na základce skákání přes kozu? Na téhle byste sedět nechtěli. Oběť na ni byla posazena nahá tak, aby nedosáhla na zem. Je to velmi bolestivé. Posléze jí praskly orgány v oblasti rozkroku a zemřela na krvácení.
 12. Scavengerova dcera. Brit jménem Scavenger vynalezl tento mučící nástroj v období vlády královny Alžběty I. Železná konstrukce se přidělá oběti za krk, ruce a nohy. Postupně se pak utahuje, až jí rozdrtí záda a žebra.
 13. Jidášova kolébka. Malá pyramida (nenechtese zmást, s kolébkou nemá nic společného) je umístěna do výšky a na ni je „posazený“ člověk, přivázaný za ruce a za nohy. Jelikož nedokáže držet řitní svěrače sevřené nijak dlouho, postupně se mu pyramida zabodává do konečníku a týraný umírá na poškození orgánů a bolest.
 14. Lázeň. Oběť byla posazena do kádě s vodou a trčela jí jenom hlava. To nezní tak špatně, co? Jenže ta hlava byla potřená mlékem a medem, což brzo začínalo zajímat hmyz. Navíc byla oběť krmená, takže vodu postupně plnila vlastní močí a výkaly.
 15. Rozříznutí ruční pilou. Eletrické pily ještě nebyly a těžko říct, jestli by to zmírnilo utrpení. Nepopulárnějším fanouškem tohoto mučení byl Caligula. Člověk visel za nohy hlavou dolů a směřem od rozkroku k hlavě ho mučitelé podélně rozřezali. Zaživa, samozřejmě.
 16. Zašití do osla. Zvířeti vybrali vnitřnosti a odsouzeného k trestu do něj zašili. Buď se pohozený ve starověkém Římě na zemi (bylo vedro) uvařil nebo udusil.
 17. Sicilský býk. Do velkého železného býka v reálné velikosti byla zavřená oběť. Pod břichem zvířete se pak rozdělal oheň a hříšník se uvařil. V tlamě byla díra a z ní vycházeli při „opékání“ nářky mučeného, což znělo jako zvuky opravdového býka.
 18. Kacířská vidlice. Oboustranná vidlice byla člověku připevněná ke krku. Jedna strana je opřená do hrudníku a druhá pod bradu. Pokud oběť usne, probodne se.
 19. Železná skříň. Připomínala spíš mumii. Vevnitř jsou hroty  a nemůžete se hýbat. A zkuste si takhle nehybně stát několik hodin.