20 důvodů, proč je nutné preferovat víno před pivem. Jdeme do boje!

Redakce

Koule.cz se rozhodla provokovat. A to v zemi, kde pivo historicky teče nejen proudem, ale skoro i z kohoutků. Stejně jako umíme definovat lidi kávové nebo čajové, existují pivaři a vinaři. Milovníci vína jsou i v redakci. Víte, proč?

 1. Víno má barvy. Na rozdíl od piva, které má vždy nějaký odstín žluté nebo tmavé. Červená vína se zbarvují od světle červené, cihlové, rudé, rubínové, tmavě červené, u vyzrálých vín až po hnědočervenou. Také bílá vína se vyznačují širokou škálou odstínů barev od světlé, světložluté, zelenkavé a žlutozelené barvy až po jantarově žluté barvy a různé odstíny hnědé barvy. A mezitím jsou růžová vína.
 2. Víno má vůně. Najdou se i piva, která chutnají a voní po třešních. Nicméně u vín je běžné, že voní jako vypečená kůrka, muškát, kopřiva, vanilka, broskev, ostružina, čokoláda apod. Takže se zde bavíme o nepoměrně pestřejší parfumérii.
 3. Víno spojuje národy. Konkrétně Moraváky s Čechy. Bez vína by se Morava oddělila a Češi by odtáhli za pivem do Bavor.
 4. O vínu se dá diskutovat celý večer. Vystačíte s jedním tématem a nikdy ho neproberete celé. Se zápalem pro věc můžete donekonečna rozebírat komplexnost jednotlivých vzorků až do němoty.
 5. Víno je ušlechtilé, což se o pivu říci nedá. Všimli jste si, že by při poslední večeři někdo chlemtal pivko?
 6. Čím je víno starší, tím je lepší. Vy stárnete a máte čím dál hlubší vrásky. Vínu stárnutí prospívá. O zvětralém pivu si raději povídat nebudeme.
 7. Prospívá zdraví. Francouzi ho pijí jako duhy a mají prokazatelně méně kardiovaskulárních nemocí. My máme prokazatelně více pivních mozolů.
 8. Víno se pije za různých teplot. Pokojová, vychlazená nebo vysoká u svařáku. Teplé pivo je hnusné.
 9. Víno má svoji vědu. Ani nemusíte být enologem, stačí se naučit pár cizích slov z vinařského oboru a už jste za světáky. Pivolog může být každý, ale nikdy nebude vypadat vznešeně.
 10. Ve víně je pravda. Když se to říká, tak to musí být pravda. A na to se napijem!
 11. Vinaři se nemusejí trápit pitím vína na ex (pokud zrovna nechtějí). Nemusejí se účastnit soutěží o nejrychlejší splávek.
 12. Vinaři nemusejí vypít deset piv, aby ji měli jak z praku.

 13. Věta: „Nedáme si nějakou pěknou lahvinku?” – je součástí sexuální předehry.

 14. Vinař nemusí jít “na jedno”, ale klidně na více láhví.

 15. Vinař nemusí “na stojáka”, ale může při konzumaci i sedět.

 16. O pivu se nedá říci, že chutná jako andělská moč.

 17. Víno je více sexy. Častějším jevem je někoho sbalit po třech flaškách vína než po 7 pivech.
 18. Víno nemusíte pít z plechovky.

 19. Pitím vína se propíjíte pořád k lepším ročníkům. Chuťové pohárky to po vás chtějí. Pivo je pořád stejné, půllitr od půllitru.
 20. I když víno nepijete, je to skvělá investiční příležitost. Na zdraví!

10 skvělých nápadů, které míváme, když jsme nalití

To tu ještě nebylo: Modré víno!