22 faktů o štěstí: Použijte je a budete šťastnější už na letošní Vánoce!

Redakce

I na šťastný život se musí vědecky. Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkeley přišli se zajímavými skutečnostmi. Výběr z kolekce jak být v životě víc „happy“ vám přinášíme TEĎ!

  1. Zapisujte si věci, za které jste vděčni. Psychologové z Kalifornie dali za úkol třem skupinám dobrovolníků vést si zápisky. První skupina psala o důležitých událostech, druhá o malých problémech a třetí o tom, za co byla vděčná. Po dvou měsících vyhodnocení ukázalo, že třetí skupina cítila největší životní optimismus a byla i fyzicky zdravější.
  2. Jděte na turistický pochod nebo pozorujte hvězdy. Obdiv k úchvatné přírodě kolem nás snižuje podle odborných studií hladinu stresu. Naopak zvyšuje úroveň osobní spokojenosti. Napomáhá také k naší zvědavosti a velkorysosti.
  3. Přestěhujte se do Švýcarska. (pokud na to tedy máte a nechováte se jako M. Ransdorf) Neznamená to automaticky štěstí, ale tamní obyvatelé patří podle žebříčku na první místo šťastných lidí na světě. Klíčové je zjištění, že pocit štěstí je v mozku postaven na čtyřech hlavních faktorech. Schopnosti zůstat pozitivní, trávení času se svými blízkými, schopnosti zotavit se z negativních emocí a radování se z maličkostí.
  4. Pijte kafe. (s rozumem) Kofein zlepšuje náladu. Eventuálně je možný i čaj.
  5. Meditujte. Pomáhá to zmírňovat pocity úzkosti a depresivní náladu.
  6. Přečtěte si příběh o nějakém dobrodružství. Podle nedávného výzkumu jsou lidé, kteří čtou nejen líbivé příběhy, více inspirovaní a jsou odvážnější. Jsou i připravenější pomáhat druhým.
  7. Mějte řád. A řád vás podrží. Stačí si říct, že například nikdy neodejdete z domu, dokud není umyté nádobí. Nebudete se nudit a zaženete černé myšlenky.
  8. Jděte za kulturou. Průzkum mezi 50 000 Nory ukázal, že pravidelné návštěvy divadel, hudebních akcí a muzeí opravdu fungují proti stresu, a to dlouhodobě.
  9. Pusťte si smutnou muziku. Je prokázáno, že kdo poslouchá smutnou hudbu, je možná paradoxně šťastnější.
  10. Dejte si konkrétní cíl. Měl by být dosažitelný a klidně malý. A až ho splníte – budete víc “happy”. Et voilà!
  11. Zapisujte si své pocity. Zní to banálně, nicméně to pomáhá řešit emocionální problémy. Stačí 10 minut denně.
  12. Utrácejte vice za ostatní, méně za sebe. Nezkoumejte proč, prostě to funguje.
  13. Staňte se dobrovolníkem. Vařte třeba křivou polévku. Opět budete mít více plusových znamének v sebehodnocení i u druhých.
  14. Udělejte si čas na přátele. Práce počká a milion těch strašně důležitých věcí , které nutně musíte udělat, taky. Přátelé prý zvyšují pocit štěstí ještě vice než rodina. (aby ne, rodinného prudiče si totiž nevybíráte, je vám přidělen shůry)
  15. Usmívejte se. Když to nejde upřímně, tak to předstírejte. Přejde vám to po čase do krve. A jak se vám dívá na zakaboněný obličej?
  16. Nehromaďte v sobě zlo. Za pár let se z toho dá ošklivě onemocnět. Odpouštějte a zapomínejte na příkoří. Zbude vám více místa na štěstí.
  17. Mějte pravidelně sex. To je jasné proč, ne. Na frekvenci záleží méně než na tom, s kým.
  18. Nejezte za pracovním stolem. Zhoršuje to náladu. Klidně papejte v parku na lavičce nebo třeba na pláži.
  19. Dýchejte vůni hlíny. Má to účinek srovnatelný s antidepresivy. Může za to bakterie Mycobacterium vaccae.
  20. Cvičte. Na dobrou náladu stačí 20 minut denně.
  21. Učte se něco nového. Choďte do jazykovky i na kurz swingu. Je to sice sem tam dřina, ale výsledný efekt je radostný.
  22. Buďte trpělivý. Štěstí se zvyšuje s věkem. Vysvětluje se to tím, že starší jsou vyrovnanější, zkušenější a důvěřivější. (pozor na otevírání neznámým lidem) Indové říkají, že na konec všechno dobře dopadne. A když ne, tak to znamená, že ještě není konec.

5 nápadů na vánoční stolování: Tohle zkuste!

8 rad, co dělat, abyste přežili Vánoce: Sexujte, neuklízejte a cpěte se